Efekti i kurativ germinated kokrra


Të gjithë ëndrra e vjetër për të qëndruar të shëndetshëm, energjik, plot forcë. Për fat të mirë, përparimet e kohëve të fundit mjekësi dhe cosmetology për shërbimet tona. S'është për t'u habitur kaq popullore sot shumëllojshmëri të trajtimeve rinovimin dhe shërimin, një dietë të ekuilibruar dhe një mënyrë jetese të shëndetshme në përgjithësi.
Sigurisht, për shumë vite për të mbajtur shëndetin dhe të rinjve nuk është aq e lehtë, por vetë natyra ndihmon një marrëveshje personi me kalimin e kohës. Në sajë të bimëve medicinale mund të shpëtoj nga shumë sëmundje, ushqim bimëve është themeli i të ushqyerit e duhur, me vajra aromatike mund të përmirësojë mirëqenien e tyre dhe çfarë mund të arrihet duke përdorur kokrra germinated?Efekti shërimin e fara germinated është një nxitje e fuqishme funksionet vitale të trupit tonë. Ky ushqim i dobishëm është në gjendje të:
• të rregulluar dhe për të rivendosur proceset vitale të moshave trupit të njeriut, të rritur imunitetin, duke përfshirë ftohjet;
• të sigurojë metabolizmin normale dhe sistemin nervor, përmirësimin e tretjes dhe të trajtuar ulcers stomak dhe ekzemë;
• të përmirësojë performancën e njeriut, të përmirësojë funksionin e tij seksual;
• rivendosur koordinimin, vizion, ngjyra e flokëve dhe dendësia, forcimin e dhëmbëve;

• rinovimin trupin tonë për shkak të antioksidantë: vitamina A, C, E,
• stimuluar samovosstanovitelnye brendshme dhe aftësinë samoochyschuvane e trupit, të pastruar gjakun;
• parandalimin e kancerit;
• efekt shërimi qëndron në uljen e presioneve sekretim të kolesterolit nga trupi, duke zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër;
• duke përdorur kokrra germinated mund të luftuar mbipeshë (veçanërisht i mirë për atë lakër fenugreek greke, rrepkë, alfalfa, lakër dhe tërfili, të cilat kanë një shije të mprehtë).


Metodat e përgatitjes kokrra germinated
Për mbirjes përdorur çdo lloj bishtajore, drithëra, arra dhe fara. Më e zakonshme dhe në dispozicion prej tyre - gruri, thjerrëzat, thekër, fasule, hikërror, bizele, rrepka, farat e lulediellit.
Pra, për të blerë grurë mbirë dhe për të mbajtur ato shërimin e veprimit është e nevojshme për:
• Merrni 50-100 gram fasule, shpëlaj me ujë të ftohtë, duke hequr sipërfaqe kokërr.
• Cover up grurin në porcelan sheshtë, qelqi apo mallra Enameled. Shtresa e grurit duhet të jetë jo më shumë se 2 cm, ajo ofron një mbirjes uniforme. Hidh pjesën e poshtme të grurit mund të jetë ind ndërgjegjshëm apo pidstylaly. Nga lart ajo duhet të mbyllë garzë apo leckë dhe plotësoni në nivelin e sipërm të grurit me ujë në temperaturën e dhomës. Është e nevojshme për të parë për atë që trashësia e grurit mbetet me lagështi.

• Pyetni enët me grurin në një vend të ngrohtë të errët.
• moisturize pëlhurë sipërme si tharje.
• Fara mbin 1-3 mm për 1-2 ditë, në varësi të cilësisë dhe temperaturës. Në kokrra të ushqimit mund të përdoret me fidaneve pothuajse proklyunuvshymysya dhe kokrra fryrë.
• Për të hequr erë, drithëra sprouted duhet të lahen me ujë, tepoy parë, pastaj të ftohtë. Shpëlaj deri atëherë, deri sa uji është i qartë, sepse kokrra germinated kërpudhave mund të zhvillohet.

Ata të cilët janë të interesuar kokrra sprouting, duhet të dinë se ata nuk duhet të jetë shumë i thatë ose shumë i lagësht. Në fasule thatë embrioni do të vdesin, dhe formuar në një myk lagësht. Nëse ushqehen gjatë fara, fidane do shije e hidhur dhe të ashpër.

Lakër disa bishtajore përmbajnë substanca të dëmshme për shëndetin e njeriut. Ata krejtësisht shkatërruar nga valë, pasi lakër bizele dhe soje duhet të zbardh. Por jonxhë kokërr të mbijnë, thjerrëzat dhe fasule mund të hahet artë të papërpunuara.

Si për të ruajtur grurë mbinë
Sprouted kokërr dhe gatuar enët janë ngrënë më të mirë menjëherë. Megjithatë, ato mund të ruhen në frigorifer për 3-4 ditë. Për këtë ata e dëshirueshme për të shtuar mjaltë limoni, e cila të veprojë si preservatives. Nëse toka sprouted grurë errësuar në frigorifer, është më mirë të mos përdorin.

Gjatë përgatitjes apo ruajtjen e farave germinated nuk duhet të përdorin cookware alumini dhe kafe grinders, kjo zvogëlon efektin shërimin e produktit. Për këtë arsye, ajo nuk është kokërr obdavaty zier mirë me ujë.

Merrni grurë mbinë mund të jetë plotësisht ose duke shtuar në enët e tjera. Ata janë të dëshirueshme për të ngrënë për mëngjes.
Dobishme sprouted drithëra kokërr. Ata mund të vënë një tas me qull apo gomave të gatshëm për 20-30 minuta me qull ose veç e veç.
Të ketë një efekt kurativ dhe pelte me kënaqur mbirë. Ajo duhet të bluaj, të shpërndarë në ujë të ftohtë, pastaj derdh ujë të valë dhe për të mbajtur zjarrin për 1-2 minuta. Pastaj pi infused për 20-30 minuta, tendosje dhe pije të freskëta. Këto pelte dobishme në diabet, pancreatitis, Ulçera duodenale.

Për përgatitjen e fidanëve ata thjesht mund të kaloni përmes një mulli mishit ose blender me oreks limon ose pa, pastaj shtoni fruta të thata, mjaltë, arra, shije frutash.
Me shtimin e drithërave germinated milled ose të gjithë dhe salads përgatitur. Ata janë të mira për trajtimin e sëmundjes ose për të rivendosur të drejtën e aktivitetit të rënda fizike.

Përzemërt dhe e shijshme ëmbëlsira jashtë. Ata zamishuyutsya në ujë dhe pastaj të pjekur në një fletë pjekje të ngjyer në miell. Në përgatitjen e një tortë që ju duhet 1 tbsp kokërr. Ata mund të hahet për mëngjes me mjaltë, vajra, çaj.

Germinated terren gruri në një mulli kafeje dhe do ta spërkasë atë salads, ushqim, enët perime. Ata mund të gatuaj një vakt dhe pije freskuese me mjaltë ose krem ​​(jo me qumësht).
Në gruri, miell dhe e dobishme dhe podushennoho sprouted elb. Kjo malt është e dobishme në lodhje, si dhe diabeti. Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë 3 tbsp miell, i hedh 1 litër ujë të vluar dhe pini 1 tbsp 3 herë në ditë.