Mund të bëjmë pa yndyrë të kafshëve


Trupi ynë dhe funksionet e tij janë shumë të ekuilibruar dhe me mungesat e disa produkteve, duke përfshirë yndyrë, ajo të fillojë disa ndryshime të cilat janë nganjëherë të pakthyeshme, por mund të bëjmë pa yndyrë të kafshëve dhe pyetjen ne tani përgjigjen.
Gjithashtu, yndyrë është e domosdoshme për trupin tonë, për shkak të faktit se në sajë të tij në trup rrit rezistencën ndaj sëmundjeve të ndryshme dhe veçanërisht ndaj rrezatimit, ata promovojnë thithjen e mineraleve, proteina, vitamina yndyrë-shpjegueshëm A, D, E dhe substancave të tjera biologjikisht aktive sepse çështja nëse ne mund të bëjmë pa yndyrë pa yndyrë të kafshëve, i qartë, dhe sigurisht asnjë arsye të mirë.


Pa yndyrë nuk e bëjnë, sepse qelizat yndyrë fshehtë hormonet, të ruajtur ekuilibrin hormonal dhe në këtë mënyrë rrisin sistemin imunitar dhe mbron trupin nga shumë sëmundje.
Ju nuk mund të bëjë pa yndyrë të kafshëve, për shkak të faktit se ata luajnë një rol të rëndësishëm në formimin e qelizave të trurit dhe sistemit nervor, e cila gjithashtu është një material rezervë. Ajo është depozituar në indet dhe është zhvlerësueshme, duke lyer dhe mjetet izolues, pa të cilën trupi nuk mund të ekzistojë.


Acid vaj arachidonic është një komponent i hormoneve të përfshira në koagulimit të gjakut dhe protyvosvertyvayuchyh sistemeve.
Pa kafshe yndyrna nuk mund të bëjnë, sepse ata luajnë një rol të madh në formimin e kolesterolit, pa të cilën nuk ka asnjë qelizë të trupit të njeriut dhe të pranisë së saj në qelizat luan një rol në aktivitetin e pėrshkueshmėrisė membrana e zgjedhjeve dhe enzimë.
Kolesteroli është gjithashtu një burim i formimit të hormoneve, sidomos seksit, dhe nuk ka kolesterol ndodh formimin e acideve biliare.

Yndyrna ose lipide mund të ndahen në klasa të mëdha, kjo yndyrna neutrale, fosfolipide, triglycerides, sfynholypydы, NDRYSHME, sterole dhe glikolipidet. Këto yndyrna, siç vuri në dukje tashmë, janë të domosdoshme për trupin tonë, sepse ato janë pjesë e palcës kurrizore dhe trurit, zemrës, mëlçisë, të gjakut, indeve nervore, hormonet, indeve dhe organeve, kështu që çështja nëse ju mund të bëni pa yndyrë zhduket.

Për shkak se yndyrna janë të domosdoshme për trupin tonë dhe të marrim ato në përdorimin e ushqimit dhe vlera biologjike e yndyrave që gjenden në këto produkte varet nga prania e këtyre acideve yndyrore, por vetëm polyunsaturated, vitamina dhe amino acidet nuk mund të sintetizohet në trup dhe duhet të vijë së shpejti me ushqim.

Polyunsaturated acide yndyrore që gjenden në vajrat bimore dhe 25 gram naftë në ditë, të mjaftueshme për të siguruar trupit polyunsaturated acide yndyrore të.
Një tjetër tipar i yndyrave janë phospholipids që janë të përfshirë në transport, pengesë, funksionet receptor dhe këto funksione janë rregullatorët e mekanizmave qelizore.
Sidomos trupi ka nevojë në lipide gjatë ushtrimit dhe në sasi të mëdha të konsumuara steroid, phospholipids dhe acide yndyrore.


Gjatë kësaj periudhe, një i rritur ka nevojë për yndyrë dhe duhet të jetë të paktën 100 gram në ditë, duke përfshirë edhe në vaj në 30 m, fosfolipide rreth 5 m dhe 25 m të acideve yndyrore polyunsaturated.
Ushqime që të marrë një person janë sterols, dhe më e rëndësishmja nga këto është kolesterolit, i cili është pjesë e të gjitha indeve dhe qelizave dhe është i përfshirë në metabolizmin e acideve biliare, vitaminë D, hormonet personi, kjo estrogjene dhe androgens. Ju lutem vini re se shumica e kolesterolit në mëlçi është në gjendje për të formuar, dhe kjo mund të formohet në indet e tjera të acideve yndyrore, por disa kolesteroli një person merr nga ushqimi.

Shumë prej kolesterolit që gjendet në gjalpë, vezë, djathë, mish të organeve, peshk, mish, por përpunimi i saj është e humbur, por përjashtuar nga dietë e ushqimeve që përmbajnë kolesterol nuk është e arsyeshme, pasi ajo është e përfshirë në proceset metabolike të organeve dhe indeve të drejtat.

Shumë besojnë se ata nuk mund të përdorin këto produkte dhe nuk mund të bëjë pa yndyrë të kafshëve, dhe mund të bëjë pa të ngopur yndyrë. Por, acide yndyrore të pangopura të përfshira në peshk yndyror, vajrat bimore, luledielli, liri, ulliri, misri dhe vajra të tjera. Ata janë të dobishme dhe kjo është për shkak të faktit që rrjedhin kolesterolit të tepërt nga trupi i njeriut dhe ajo është bërë enët e pastra, duke rritur pastrimin e tyre, presion normal të gjakut, vepra të mëlçisë pa ngarkesë, nivelet e reduktuara triglicerideve, nivelet normale të sheqerit në gjak.

Nëse një person nuk do të hani prodhimet e vetëm të ulët-yndyrë, dy javë ai mendon se ata nuk kanë dhe në këtë mënyrë flokët dhe thonjtë bëhet lëkura e brishtë dhe e thatë.
Megjithatë, ajo duhet të hani ushqime që përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated. Ata janë gjetur në kikirikë, bajame, të gjitha vajrat bimore, veçanërisht luledielli, ulliri, misri, një peshk yndyror, është sardelet, ton, skumbri.

Pa yndyrë nuk jetojnë, por ushqimi duhet të jetë i balancuar dhe në qoftë se ju keni stres të madh fizik dhe mendor, atëherë ju mund të rrisë konsumin e yndyrë në nivele të arsyeshme dhe se nuk kishte asnjë depozitim i shpejtë i indit dhjamor në trup.

Jo për të yndyrë të depozituara në trup e nevojshme për të udhëhequr një jetese aktive, dhe ata njerëz të cilët kanë një tendencë për të vendosur mbi peshë, ju duhet të kontrolloni rregullisht kolesterolit në gjak dhe kur një njeri i kolesterolit është mbi 7 mmol / L duhet të marrë hapa për të zvogëluar atë.
Kështu, ne kemi gjetur se acidet yndyrore dhe yndyrna të tjera luajnë një rol të rëndësishëm në trup dhe nuk mund të bëjë pa yndyrë.