Të ushqyerit gjatë menopauzës gratë


Periudha e mësipërm menopauzës, mund të krahasohet me sezonin e hershme dhe vjeshtës. Duket se asgjë nuk ka ndryshuar, dhe madje edhe dielli shkëlqen ngrohtë dhe netët janë të ftohtë. Zogjtë chirping gjallëroj natyrën e tyre, por duke shkuar në jug. Pra, në trupin e një gruaje është në proces të rënies graduale, des funksionin endokrin. Le të flasim për ushqimin gjatë menopauzës gratë.
Emërimi biologjike e trupit të femrës është lindja, extension jeta. Gjatë gjithë periudhës së lindjes së fëmijëve hormonet femërore mbrojtur kundër kushteve të rrezikshme për shëndetin. Femrat 45-50 vjet vështirë të ekspozuar ndaj atherosclerosis, kështu që rrallë vuajnë nga sulmet në zemër dhe tru. Hormonet femërore estrogjenit periudhë lindja e fëmijëve është gjithashtu i përfshirë në mënyrë aktive në procesin e lipolysis.Për të kuptuar siç duhet rolin e ilaçeve të përcaktuar dhe të ushqyerit dietë, është e rëndësishme për të kuptuar mosfunksionim hormonal. Në periudhën e para menopauzë (menopauzë) gradualisht zhvillim fazën Luteale (faza e dytë e ciklit), zvogëlimin e nivelit të hormoneve progesterone dhe është një rritje relative e estradiol (a hormon i fazës së parë të ciklit). Atëherë niveli i reduktuar i estradiol. Ndryshimi numrin e hormoneve gonadotropik hipofizë që rregullojnë ciklin menstrual. Me një rënie në numrin e hormoneve seksuale numër gonadotrophins rritet.


Simptomat dhe gjendja gjatë menopauzës
E gjithë kjo rezulton gjatë menopauzës në parregullt menstruacioneve, shpesh të dhimbshme. Numri i zgjedhje mund të jenë të pakta ose, anasjelltas, të rëndësishme. Shkelur gjendjen e përgjithshme, e cila manifestohet në formën e reaksioneve Tides autonome, palpitations, djersitje rritje, nervozizëm, ndryshueshmëri emocionale. Periudha e menopauzës para ndryshimeve ende Herald, ndërsa menopauza (menopauza) manifestohet në fuqi të plotë.

Kufizime diete

Kur ne e dimë shkakun hormon parashkollore menopauzë më të lehtë për ne që të merren me trajtimin e saj, korrigjimin e një gjendje patologjike. Fibër diete të përfshira në grurë, thekër, tërshërë, krunde misri, frutat fibra dhe perime përmirëson metabolizmin e estrogjenit në trup dhe për këtë arsye të ndikojë pozitivisht në shëndetin e përgjithshëm. Në soje, sprouted gruri kokrra, fara dhe manaferrat përmbajnë estrogjenit natyror. Konsumimi këtë ushqim, ju japin trupit me aktivitet estrogenic.

Supë nenexhik, Valerian kanë një efekt qetësues dhe ndikim pozitiv gjatë menopauzës. Është e rëndësishme të kujtoni sasinë e yndyrës në dietë. Ekziston një marrëdhënie e anasjelltë ndërmjet sasisë së acideve yndyrore polyunsaturated dhe nivelet e estradiol. Kjo është, më shumë yndyrë në ushqimin që ne hamë, aq më pak estradiol prodhuar në trupin tonë, dhe anasjelltas. Kështu, ne duhet të eliminojnë dhjamin e tepërt nga dietën tonë (gjalpë, krem, mish yndyror, peshk, salcë kosi, etj).


"Ne kemi nevojë për të ngrënë një copë çokollatë e errët!" - Tradicionale largojnë gratë. Jo, çokollatë e zezë, kafe, kakao, cola nuk do të të ndihmojë të merren me menopauzë shtetëror të shkaktuar. Mos të përpiqen për të fut trupin tuaj keni ndjerë më mirë. Sigurisht, nivelet çokollatë e serotoninës, një hormon humor të mirë rritet. Por rrit serotonin dhe shuma e Hormoni, duke shkaktuar simptomat e dhimbshme gjatë menopauzës. Vëmendje më mirë të paguajnë për të algave. Perberja e tyre polyunsaturated acide yndyrore, e cila është një antioksidant dhe ndikojnë pozitivisht proceset hormoneve të trupit.


Vitaminat
Vitamina B6 gratë në gjendje për të rritur nivelin e dopaminës në hipotalamusi, i cili nga ana e tij, zvogëlon nivelin e Hormoni në Hipofiza, duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm gjatë menopauzës para. Një sasi e konsiderueshme e vitaminës përfshira në patate, por uyazyka që ne piqem në furrë mbështjellë në fletë metalike. Arra, lajthi, kikirikë, farat e lulediellit janë gjithashtu burime të vitaminës B6 janë pule, peshk, hikërror, krunde gruri, miell dhe drithëra të papërpunuar.