Shtojcave të këqija ushqimore për trupin


Ju jeni të drejtë, jo të gjitha shtojcave janë të dëmshme për shëndetin. Edhe më shumë, çdo shtesë bëhen të rrezikshëm vetëm kur përdorimi i tyre i pakontrolluar në prodhimin e ushqimit. Midis tyre janë ata që kanë pak ose aspak ndikim negativ në trupin e njeriut. Le të flasim për aditivëve të ushqimit më të dëmshme për trupin!
Guar Gum (E 412), është nxjerrë nga një lloj i veçantë i akacies (carob), e cila rritet vetëm në Indinë e lashtë. Dendësia produkt Gum stabilizon dhe të moderuar (si niseshte) rrit volumin e saj. Rrëshirë xantan (E 415) është i marrë nga fermentimi i materialeve të papërpunuara përdorur bakteret veçanta. Kjo është e njëjtë thickener. Efekte speciale negative e çamçakëz nuk u gjend. Megjithatë, origjinalitet të jetë e mundur.Acid Askorbik
Acid Askorbik (E 300-E 305), luan një rol të rëndësishëm në trup dhe është i përfshirë në shumë procese metabolike. Besohet se ajo redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, sëmundjet orale, ndihmon të shërohen ftohjet më të shpejtë. Më të mirë, sigurisht, duke marrë dozën e saj të përditshme (rreth 110 mg për një të rritur) të frutave, ku ajo është e përmbajtura në formë natyrore (p.sh., agrume). Megjithatë, të sintetizuara kimikisht të dobishme. Ajo është shtuar për ushqimet si një protyvookyslytelya antioksidant, që medikament ngadalëson përkeqësim të produktit, ajo pengon zhvillimin e mikroorganizmave. Acid tepërt Askorbik excreted nga veshkat uyazyka që ata janë të shëndetshëm dhe ata nuk kanë rërë dhe gurë. Por, vitamina C (uyazyka konsumin e saj të tepruar) mund të zvogëlojë efikasitetin e barnave hormonale kontraceptive.


Acid limoni
Acid limoni (E 330) parashikon më e theksuar se sa acid Askorbik, ndikim në produkt kundër përkeqësimit të saj. Tepërt (për përdorim të zgjatur) i acidit citrik në produktin mund të shkaktojë përkeqësimin e gastritit. Në të njëjtën kohë ajo mund të ndihmojë në pH të ulët.

Vitamina E
Vitamina E (tocopherol) - 306-309 E - mjaft e dobishme antioxidant që mbron produktin nga dëmtimi. Ajo ka veti antimicrobial. Efektet tocopherol dobishme në rritjen dhe rinovimin e qelizave, përmirëson elementet e gjakut, shëndetin riprodhues, funksionin seksual, ka një efekt rinovimin në lëkurë, rrit durim për të stresit.


Lecithin
Lecithin (E 322) është shtuar për ushqimet si një antioksidant quajtur dhe suplement dietik dëmshme. Në njerëz, të përfaqësuara gjerësisht në të gjitha qelizat. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për sistemin nervor. Ajo normalizes sekretimit të biliare, ngadalëson moshës lidhur me ndryshimet, është se nuk ka mbrojtje kundër disa lloje të tumoreve malinje. Kur trupi është i lecithin tepruar mund të lani kockat e fosfor. Megjithatë, situata e lehtë të rregullohet përdorin çdo produktet e qumështit që përmbajnë kalcium.


Acid Sorbic
Acid Sorbic (E 200), u hap në periudhën midis dy luftërave botërore dhe konsiderohet shtesë e dëmshme dietetike. Nxjerrë fillimisht nga lëng i manave të malit hirit. Megjithatë, kimistë kanë mësuar shpejt prodhojnë acid Sorbic me reagents, asgjë të bëjë me përbërësit natyral nuk kanë. Përdoret pronat theksuara antimicrobial "Hi" acid, sidomos për ruajtjen afatgjatë të vezëve të peshkut. Besohet se acid sorbic mund të japin efekt imunostimulues.


Vanillin
Vanillin - një qëllim të keq ushqim aromatizues shtesë sintetizuar me acid fenik. Kjo është shumë më i shtrenjtë për të marrë vanillin nga bredh tallash (ashkël, lignin) por vanilje pemë ka një shije të këndshme. Vanillin përmirëson gjendjen shpirtërore, oreksin, i jep kurajo, nxit largimin e stresit dhe lodhjes, nervozizëm, ndihmon me disa probleme gjinekologjike.