Shumë keq për bezzhyrovoyi dietë trupin


Parimi dietë bezzhyrovoyi - një përjashtimi i plotë i yndyrave nga dietë. Megjithatë, përdorimi i zgjatur i ushqimit të tillë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e njeriut dhe të çojë në pasoja të pakthyeshme. Por dietë keq bezzhyrovoyi për trupin për shumë gra nuk është një pengesë për shkak se ata duan për të humbur peshë në vendin e parë.
Ushqyerit dhe dietë bezzhyrovoyi
Kjo dietë përfshin përdorimin e yndyrë jo më shumë se 5% të dietës së përgjithshme. Por ia vlen të përmendet se 10% yndyrë është norma minimale e nevojshme për zhvillimin normal të trupit. Gjatë dietë bezzhyrovoyi janë të lejuar për të ngrënë mish ligët (pulave, mish lope, mish kali) dhe peshk të ligët (troftë, cod, ngec) pa produktet e yndyrë të qumështit, produktet e miellit e bëra nga miell gruri, perime, fruta, kërpudha. Të gjithë ushqimi është i përgatitur steamed ose të gatuar, të skuqura është nëpërmjet tiganisje.Ndalohet përdorimi yndyrna vegjetale dhe ushqime të kafshëve që përmbajnë yndyrë, mish yndyrë (duke përfshirë mish derri ligët dhe qengji), peshk yndyror (ton, harengë, salmon), produktet e qumështit përmbajnë yndyrë, të gjitha llojet e salcice, çokollatë , ëmbëlsirat, vezë, arra.
Për sa i përket asaj se sa kohë duhet të përputhet me këtë ushqim parim, nuk tha asgjë, megjithatë, pas leximit komente, ju mund të shihni se shumë gra me sukses të humbur peshë. Por çfarë dëmi për trupin e ka këtë dietë, nuk përmendet.


Ndikimi dietë bezzhyrovoyi në shëndetin e njeriut
Në qoftë se ju ndiqni këtë dietë për një kohë të shkurtër, dëmi për trupin do të jetë i parëndësishëm, por nëse shihet në një dietë më të gjatë, ajo mund të shkaktojë dëme të pariparueshme për shëndetin. Sipas dietat krijuesit bezzhyrovoyi përjashtojë yndyrna nga garancitë dietë efikase qafe e peshë të tepërt. Megjithatë, ata nuk marrin parasysh pasojat kjo mund të sjellë ushqimin.

Yndyrë nuk është vetëm shtresa e nënlëkurës. Ata ofrojnë membranave qelizore forcë, kështu që refuzimi i yndyrë është në gjendje të ndikojnë në shëndetin e jo vetëm individi, por i tërë trupi.

Yndyrna të ndihmuar absorbuar yndyrë-shpjegueshëm vitamina E dhe A, me një deficit prej yndyrë thjesht nuk do të absorbohet. Por ne jemi të vetëdijshëm se këto vitamina janë të domosdoshme për shëndetin dhe bukurinë e flokëve, lëkurës dhe thonjve. Kush dëshiron që të ulen në një dietë në të cilën flokët bëhet lëkurën brishtë dhe të lirshme?

Mungesa e yndyrë në dietë mund të shkaktojë dëmtim të trurit dhe të ndikojë në performancën mendore, sepse yndyra është një komponent i qelizave të trurit. Me një mungesë të yndyrës në dietën e fëmijës, zhvillimi i tij neuro-psikologjike mund të ngadalësojë që pengojnë aftësinë e saj për të mësuar.

Yndyrna të luajë një rol të rëndësishëm në metabolizmin. Për shembull, kolesteroli është i nevojshëm për formimin e acideve biliare dhe hormonet, duke përfshirë seksin. Pra dietë respektimi kohë bezzhyrovoyi dëmton shëndetin e femrave dhe mund të çojë në shterpësi. Përveç kësaj, ulja e mprehtë në peshë mund të çojë në mosveprim të organeve të brendshme që më parë të pushtuara pozitën e tij për shkak të yndyrë.

Përfitimet për yndyrë trupit
Sot, i zgjuar dietë humbje peshe përfshijnë përdorimin e yndyrave bimore. Përdorimi i yndyrë të kafshëve është gjithashtu e dobishme, por vetëm në moderim, ata mund të merrni nga produktet e qumështit dhe të varieteteve të ulët-yndyrë të mishit. Në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë filluan të flasin për të mirat e të hahet peshk me vaj, i cili gjithashtu ndihmon për të përballuar me të qenit mbipeshë, dhe përfshin në acidet e tij yndyrore anëtarësimi nevojshme për ndodhjen e proceseve metabolike.


Veçanërisht e rëndësishme për të ngrënë ushqime të yndyrshëm në zyyazykay kohë si ato ofrojnë një person energji shtesë dhe të ndihmojë për të mbajtur ngrohtë. Prandaj, në dimër, në kontrast me verë, duhet të hani ushqime të pasura me yndyrna. Depozituara rezervat yndyrë trupit në rastin e urisë lejojnë njerëzit për të mbajtur në më të gjatë. Siç e dini, njerëzit thatë janë shumë më të vështirë për të tolerojë urinë dhe shpesh vdesin nga ajo se sa e plotë.

Formuar nga yndyrna acide yndyrore janë të përfshira në të gjitha proceset metabolike. Për shembull, yndyrna të ndikojë në metabolizmin e kalciumit. Prandaj, sidomos pas dyzet vjet, gjatë humbjes së kalciumit nga trupi, është e rëndësishme për të njom dietë e qumështit dhe perimeve yndyrna.

Produktet më të dobishme për njeriun - është e natyrshme. Dhe yndyra duhet gjithashtu të jetë e natyrshme. Nga vaj perimesh për t'i dhënë përparësi atyre që kanë pësuar trajtim të veçantë të ngrohjes. Një më i mirë yndyrna shtazore përdorimi si produktet e qumështit dhe peshku.

Pra, qartë dietë dëme bezzhyrovoyi, dhe ushqim i tillë të çon në përçarje të proceseve metabolike, rikuperimi i të cilave mund të marrë një kohë të gjatë.