Krunde dëme në sasi të mëdha


Krunde - një depo e ushqyesve dhe akumulimit yndyrë. Ata neyyazytsirno shëndetshme dhe të padëmshme për figurën. Ky është një informacion i zakonshëm i cili shpesh është shkruar në fletëpalosjes ose paketa me krunde. Por! Në qoftë se të gjithë ata ishin kaq e thjeshtë, ne do të kemi me ju nuk është duke folur rreth tyre. Çfarë një krunde të ardhur keq në sasi të mëdha?
Sigurisht, në qoftë se ndonjëherë të hani ushqime të pasura me fibra (p.sh., të tilla si krunde), zorrët do të punojnë më mirë. Një sheqerit në gjak dhe nivelin e kolesterolit ulur ndjeshëm. Sidomos për të luftuar trashje krunde - një mjet i domosdoshëm. Ato përmbajnë zero kalori dhe ende të ndiheni të plotë për kohë të gjatë. Dhe për shkak se fibra është praktikisht nuk zhytur.Fibrave Rough në sasi të mëdha janë rreth zorrë, zvarritje patrazuar apo keq tretur mbeturinat e ushqimit, byomusor ndryshme dhe toksina. Bran - material i përsosur për pastrimin e traktit digjestiv. Ata veprojnë si një furçë të butë. Por veten në qoftë se ju ndonjëherë pyetja: pse, pavarësisht nga lëvdata mijë njësive, krunde rekomandojmë hahet në sasi shumë të vogla dhe ka të keqe në krunde? Mesatarisht jo më shumë se 30 gram në ditë. Dhe të hyjnë ato në dietën tuaj të përditshme duhet gradualisht dhe me kujdes.


Për pjesën më të madhe të avantazheve në një shumë të dëmit dhe krunde pak mund të shihni të metat e tyre. Konsumi Para së gjithash, i dobët dhe i shpeshtë i këtij produkti të çon në përçarje të zorrëve. Në veçanti, bloating. Gjithashtu krunde mund të shkaktojnë mangësi vitaminë. Me fjalë të tjera, produktet (dhe me ta të gjitha vitaminat e dobishme dhe minerale), do të zgjatem më në trupin tuaj. Ata do të shkojnë me fibra. Për më tepër, krunde është e kundërindikuar rreptësisht ata që kanë sëmundje të traktit gastrointestinal: gastrit, kolit, ulçera.


Siç kemi thënë, krunde - kjo është celulozë pastër, e cila praktikisht nuk është absorbohet nga trupi. Ajo nuk ka kalori, por nuk ka ushqyesve dhe i vjen keq (minerale, vitamina dhe të tjera). Ndoshta më të mirë për të zëvendësuar këtë artikull me diçka më të dobishme? Si mund të zëvendësojë krunde? Fiber njëjtë. Por armiqësia ind yndyrë. Më mirë të hani atë që është e përmbajtura në arra, perime (sidomos të ndryshme në këtë kuptim lloje të ndryshme të lakër, karrota), fruta (mollë, grejpfrut), oriz, rrush të thatë, bishtajore (bizele, thjerrëza, fasule) dhe bukë tselnozernovom. Avantazhi i produkteve të mësipërme, përveç fibra, ato përmbajnë shumë vitamina, minerale, elementët gjurmë dhe të gjitha acidet. Të gjitha shërbimeve në sasi të madhe absorbohet nga trupi, dhe fibra pastron traktit digjestiv. Get efekt të dyfishtë!