Dëmtimi i majonezë shëndetin e njeriut


Në dietën tonë të zakonshme, ka shumë produkte në përfitimet ose rreziqet nga të cilat ne as nuk mendoj. Kohët e fundit, megjithatë, njerëzit filluan të tregojnë më shumë vëmendje për dietën e tij. Për shembull, majonezë. Ky produkt është i pranishëm në tryezën tonë të vazhdueshme, dhe pa atë është shumë e vështirë të imagjinohet shumë enët. Por, siç e dini, ato ushqime që ne shpesh e përdorin, kanë ndikim më të madh në trupin tonë. Prandaj është e rëndësishme të dini dëm majonezë për shëndetin e njeriut.
Duhet të theksohet se salcë, të cilën ne e përdorur për të thirrur majonezë, ata nuk e bëri, sepse ata nuk i përmbushin kërkesat për përmbajtjen relative yndyrë. Sipas rregullave, yndyrë majonezë duhet të jetë në 70-80%, dhe ky nivel nuk arrijnë të gjitha majonezë tonë. Rregullat e përbashkëta është e vështirë për të anulluar, kështu që e konsiderojnë përbërjen e produktit, që kemi përdorur për të thirrur majonezë.Përbërja e majonezë. Dëmi i saj
Le të shohim se çfarë përbërësit përfshijnë salcë, të quajtur majonezë. Zakonisht ajo përbëhet nga verdhë veze veze, vaj vegjetal, mustardë, uthull ose acid limoni. Sigurisht, kjo salcë do të jetë i madh në qoftë se ajo është bërë nga këto produkte. Por studimi i kujdesshëm i paketimit që ne mund të gjeni shumë komponente të tjera.

Yndyrë
Para së gjithash, i kushtoj vëmendje të yndyrë. Kjo do të thotë vaj jo të zakonshëm vegjetal që përmban vitaminë E, të nevojshme për shëndetin e njeriut. Disa lloje të kësaj salcë përfshijnë formën e vajra bimore apo yndyrna të tjera trans modifikuar. Trupi ynë nuk mund të tretet këto molekula të majme, sepse ata thjesht nuk kanë në natyrë. Ky produkt është një modifikim kimik i naftës konvencionale. Vërejtur një mbishkrim në paketën "me cilësi të lartë perime yndyrë"Dmth, salcë përmban të njëjtin vaj modifikuar perimesh. Enzimat e tretjes në trupin tonë është thjesht të paaftë për të tretet yndyrë, kështu që ata thjesht depozitohen në pankreas, mëlçisë, muret e enëve të gjakut dhe bel. Dëme serioze për shëndetin e njeriut dhe mund të shkaktojë "dritë" majonezë. Ka trans yndyra ose diç më pak se salcë zakonshme. Konsumi i rregullt i majonezë mund të çojë në atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, mbipeshës dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me çrregullime metabolike.


Majonezë gjithashtu mund të përbëhet nga yndyrave me cilësi të lartë, megjithatë, dhe përdorimi i tyre i tepruar i përfitimit do të shkojnë. Për më tepër, kjo salcë përmban shumë përbërës të tjerë të dëmshëm.

Për shembull, emulsifiers. Ata ruajnë strukturën origjinale uniform majonezë. Në qoftë se Bashkimit Sovjetik si emulsifiers përdorura lecithin vezë, tani ajo zëvendësohet plotësisht lecithin soje. Dhe në lidhje me ndikimin e soje në trup është një shumë të polemikave. Nuk ka informacion për prodhimin e shumë produkteve të përdorura soje henomodyfytsyrovannuyu. Efekti i vetëm i produkteve të tilla për shëndetin ende nuk janë kuptuar plotësisht.


Amplifiers e shijes
Është e njohur se këto substanca kanë produkte shumë të ngopura dhe shije të gjalla, dhe shumica e këtyre substancave nuk janë me origjinë natyrore dhe prodhuar nga manipulimi kimike. Konsumi i vazhdueshëm i produkteve që përmbajnë enhancers shije, jo vetëm që mund të prishin traktit digjestiv, por edhe të shkaktojë një person duke u përdorur për një produkt që mund të zhvillohet në varësisë.

Preservatives
Shtimi preservatives lejon për një kohë të gjatë për të mbajtur produktin, duke parandaluar zhvillimin dhe rritjen e kërpudhave dhe baktereve. Me preservatives produkt mund të ruhen për disa muaj dhe madje edhe vite. Por, ndërsa ka praktikisht ka përbërësit "të vërtetë", pasi ata janë shkatërruar për rritjen afat. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se disa preservatives decomposes nën veprimin e stomakut lëngje në stomak. Por pjesa tjetër është absorbohet nga qelizat në trupin tonë, duke shkaktuar dëme të mëdha.


Përveç këtyre substancave majonezë mund të përfshijnë niseshte, xhelatinë, pektin. Salcë, e cila përfshin niseshte karakterizohet jo shije, përveç konsiderohen të meta. Një majonezë e vërtetë i mirë i përgatitur nga gjyshet tona. Këtu nuk është të shkaktojë dëm, por të mirë, për shkak se në atë kohë nuk ishte e njohur shtesë të tilla si E, të cilat mund të gjenden në pothuajse çdo produkt.