Patate të skuqura dëm për shëndetin e njeriut


Patate të skuqura janë një rostiçeri bërë nga patate pjekur. Fillimisht ishte menduar si një vakt të lehta me birrë. Por tani patate të skuqura e përdorur të dy të rriturit dhe fëmijët. Kjo patate të skuqura dëmtim i njohur për shëndetin e njeriut, por ende nuk mund të ndaluar të hahet.
Si për të prodhuar patate të skuqura?
Ata që besojnë se patate të skuqura janë një produkt natyral bërë nga patate, thellësisht e gabuar. Ata të gjeni se pozharennaya dhe patate feta në qese nuk është në gjendje të dëmtojë njerëzit. Sigurisht, patate të skuqura shtoni disa substanca për ruajtjen afat-gjatë, por kjo është e pranueshme.Le të shohim se si patate të skuqura përgatitur. Shumica e prodhuesit në prodhimin e snacks përdorur misri apo gruri miell dhe niseshte. Koll më e përdorur shpesh nga soje soje gjenetikisht të modifikuara. Efekti i niseshte në shëndetin e njeriut është se ai shndërrohet në glukozë grumbullohet në mëlçi, dhe kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për mbipeshë.
Me formuar si rezultat i përzjerjes të gjithë përbërësit brumë, formojnë patate të skuqura, atëherë ata janë të skuqur në vaj të lirë (përdorim si një vaj të cilësisë nuk është kosto-efektive) në një temperaturë prej 250 gradë. Patate të skuqura duhet të përgatisë jo më shumë se 30 sekonda, por ky kusht është vërejtur rrallë.


Shtesa në patate të skuqura
Patate të skuqura dëm nuk është aq shumë e tyre si një aditivëve që janë përdorur në prodhimin e tyre. Sepse shijen e këtij rostiçeri është larg nga shijen e vërtetë patate, prodhuesit janë drejtuar për përdorimin e aditivëve aromatizues - glutamate natriumi. Ju keni dëgjuar për rreziqet e substancës për shëndetin e njeriut. Glutamate mund të bëjë edhe ushqimi më i shëmtuar është e tillë që do të duan të hanë përsëri dhe përsëri. Kështu, prodhuesit të angazhohen konsumatorët e tyre.

Një tjetër dëm, e cila mbart abuzimin e patate të skuqura - zhvillimi i sëmundjeve të tilla si atherosclerosis dhe thrombophlebitis. Shkaqet e tyre mund të jetë yndyrë akumuluar patate të skuqura hydrohenyzyrovannыy, e cila çon në formimin e kolesterolit dhe akumulimi i saj në enët. Patate të skuqura për sa më shumë të absorbuar yndyrë se të hahet një paketë të vogël të këtij produkti, ne të marrë 30 gram yndyrë. Por shumë shpesh ne e kufizojnë veten për një paketë.


Vlen të përmendet se disa prodhues nuk janë përdorur akoma patate e vërtetë, por shpesh të modifikuara gjenetikisht, sepse zhardhokët e saj më të mëdha, smoother, dhe dëmtuesve të tilla frikë patate. Por dëmtimi i tyre për shëndetin e njeriut nuk është reduktuar, si ata janë të përgatitur edhe për të naftës të lirë.

Përveç kësaj trajtimit të ngrohjes vret të gjithë përbërësit e produktit dhe jep pronat e saj kancerogjene. Akroleinës, e cila është një produkt ndarje e pronave yndyrë, kancerogjene dhe mutagjene, dhe madje edhe me një devijim të vogël nga teknologjia e përgatitjes ajo mund të formohet. Për të shmangur shfaqjen e naftës duhet të ndryshohet rregullisht.


Acrylamide është një kancerogjen shumë më të rrezikshme që mund të formohen dhe në gatim në shtëpi, zgjedhja e gabuar e naftës ose tigan shumë të nxehtë. Një prodhim uyazyka patate të skuqura, të themi, ju ndoshta nuk duhet. Dhe kështu që është e qartë se patate të skuqura gatuar në të njëjtën naftës si zëvendësimin e tij të shpeshta nuk është fitimprurës.

Edhe dëm i madh për trupin e njeriut ka një vëlla acrylamide hlytsydamyd. Kjo mund të çojë jo vetëm për kancer, por edhe të shkatërrojë qelizat e ADN-së. Dhe përveç të gjitha këto substanca ka kaq shumë toksina dëme të cilat thjesht nuk është studiuar.

Hulumtuesit sot nuk mund të them saktësisht se çfarë patate të skuqura ndikim në trup, kur është fjala për enhancers shije të ndryshme dhe aditivëve të tjera E.

Patate të skuqura dëm për shëndetin e fëmijëve
Është e rëndësishme për të menduar për dëmin konsumit të tepërt të patate të skuqura ka fëmijë. Në të vërtetë, shumë prindër të inkurajojnë fëmijët e tyre për të trajtuar e tyre të preferuar, të blerë patate të skuqura, kur ata janë të mërzitur. Dhe në këtë moment prindërit mos hezitoni për fëmijën kryesore qetë.

Kjo foto, si tre vjeçare patate të skuqura të hahet fëmijë të vjetër, ne duhet të shohim shumë shpesh. Dhe shikoni ku prindërit kanë qenë prej kohësh rreziqet njohur e patate të skuqura dhe pasojat e përdorimit të tyre. Nuk ka gjasa që kjo mund të shpjegohet nga injoranca e prindërve. Më ngurrimin e di.


Mos lejoni fëmijët patate të skuqura, sa më shpejt që ne të mësohet e tyre për këtë ushqim. Pa ne ata mund dhe nuk e di se çfarë është ajo. Fëmijët më të rritur duhet të përpiqet të largoj nga kriza zakon, zgjedhjen e produkteve më pak të rrezikshme.
Nuk ka nevojë për të ngrënë patate të skuqura në vend të ushqimit bazë as pije dhe birrë, edhe pse kështu këshillon reklamat. Ju mund të përdorni patate të skuqura si një garniturë për enët perime, kështu që trupi juaj më lehtë të absorbuar këtë ushqim.