Çfarë mund të korrigjuar mungesën e hekurit në trup


Trupi i njeriut nuk mund të sintetizojnë hekur vetëm, kështu që ajo duhet vazhdimisht të plotësoj shumën për funksionimin normal të të gjitha organeve të brendshme dhe sistemeve. Një sasi e madhe e hekurit është i përfshirë në gjak, dhe një pjesë e saj është e lokalizuar në mëlçi. Hekur guximshme nga ushqimi në zorrë e vogël është zhvendosur më pas në thelbin e palcës kurrizore, ku sintezën e hemoglobinës - pigment të kuq e qelizave të gjakut.
Hemoglobina është oksigjeni i nevojshëm për të lëvizur në arteriet e mushkërive në çdo qelizë të trupit, kështu që ju duhet të dini që mund të kompensojë për mungesën e hekurit në trup, dhe cilat produkte janë përdorur më së miri.Simptomet e mangësi hekuri
Me një mungesë e hekurit tek njerëzit është i shqetësuar përqendrimit, nuk ka lodhje kronike, aktiviteti i reduktuar dhe të performancës, shpesh kanë ftohjet që janë thonjtë i brishtë dhe flokë, lëkurë të zbehtë dhe të humbur oreksin. Mangësi hekuri është një dukuri e zakonshme në të gjithë botën, origjina e tij është një shkelje e korrelacionit midis marrjes substancave dhe trupin nevojë për të.

Në rritur Trupi i njeriut përmban deri në 5 gram hekuri, shumica e të cilave bie në formimin e hemoglobinës. Burrat çdo ditë për të humbur 1 g hekurit, ndërsa gratë e moshës riprodhuese - deri në 2 ml. Ky është një rezultat i humbjes së gjakut gjatë ndarje e qelizave të stomakut dhe zorrët. Çdo ditë ushqimi vjen në 15 mg e hekurit, por e kjo shumë vetëm 15% substanca të tretshëm. Megjithatë, pikërisht ashtu si hekuri mund të mbulojë nevojat fiziologjike të trupit, për uyazyka mungesë të rritjes së kërkesës për të.


Simptomet, shkaqet dhe pasojat e mangësi hekuri
Mangësi hekuri në njerëzit është i lidhur zakonisht me kequshqyerja, e cila është zhdukur këtë material të vlefshëm. Mungesa e hekurit mund të shkaktojë proceseve patologjike sistemin gastrointestinal kur ka malabsorption prej hekuri dhe rrjedhën normale të proceseve metabolike. Shpesh humbja hekur ndodh gjatë operacionit, trauma dhe gjakderdhje e rëndë menstrual. Ka një grup të veçantë të rrezikut, i cili përfshin fëmijë në gji dhe gratë shtatzëna, pacientët po rimerr veten, të moshuarit dhe të atletëve të cilët janë të përfshirë në mënyrë profesionale në sport.


Mungesa e hekurit si rezultat mund të çojë në anemi mangësi hekuri, e cila predispozuar njerëz të të gjitha moshave. Më shpesh sëmundja ndodh në fëmijët e vegjël nën moshën dy vjeç dhe adoleshentët në periudhën e rritjes aktive dhe zhvillimit. Ky deficit do të jetë shumë e vështirë për të rimarrë më pas, kështu që prindërit duhet kohë për të tërhequr vëmendjen për simptomat shoqëruese. Këto përfshijnë: lodhje të shpejtë, të dridhura të shpeshta dhe fytyrë të zbehtë. Vajzat adoleshente shpesh vuajnë mangësi hekuri, sidomos gjatë rritjes së shpejtë, dhe me fillimin e menstruacioneve. Për një cikël menstrual një grua mund të humbni deri në 20 ml hekuri, dhe gjatë menstruacioneve rëndë - edhe më shumë, kështu që ju duhet për të mbajtur rregullisht dyqane hekurit në trup.


Studimet e fundit mjekësore kanë gjetur se pothuajse gjysma e popullsisë femërore vuajnë nga anemia në formë të heshtur. Humbja e gjakut pas operacionit, sëmundjet akute virale dhe sëmundje të ndryshme kronike të bëjë një person të prekshme për zhelezodefytsytu, veçanërisht gjatë shërimit. Duhet të theksohet se hekuri jo vetëm merr pjesë në gjak, por edhe forcon trupin, duke ndihmuar atë të shërohem shpejtë. Është e rëndësishme për të moshuarit për të parandaluar ndryshimet në ushqim të shëndetshëm dhe nuk lejojnë që të zhvillojnë hekurit mangësi anemi.


Metodat për rritjen e hemoglobinës
Për të korrigjuar mungesën e hekurit në trup, mjekët shpesh përshkruajnë përgatitjet hekuri, të cilat janë të synojnë rritjen e shpejtë në nivelin e qelizave të kuqe dhe të sjellë numrin e tyre në normale. Megjithatë, në shumicën e rasteve, situata ekspozuar ndryshuar duke përdorur metodat e mjekësisë tradicionale.
Produkti më popullor që mund të eliminojnë simptomat e anemisë janë: shegë, mollë, kajsi, djathë, arra, mëlçisë, viçi, alga deti dhe trembem vezë. Lëng shegë është e rekomanduar për të përdorur dy herë në ditë, pas diluting atë me ujë në proporcione të barabarta, në mënyrë që të mos provokojnë aciditetin. Ditë është e mjaftueshme për të ngrënë 5 nucleoli e arra dhe tas të tërshërë apo qull hikërror me qumësht, duke shtuar një sasi të vogël të mjaltit dhe kajsi të thata. Një burim i mirë i hekurit konsiderohen vezë trembem, e cila duhet të vlim para përdorimit.


Luftuar me nivele të ulëta të hemoglobinës dhe të ndihmojë mixes ndryshme, infusions dhe lëngje. Më efektive është tretësirë ​​hudhër, ju mund të përgatisë veten. Hidh fshij hudhër alkoolit, të qëndrojë rreth tre javë dhe për të marrë tri herë në ditë për 25 pika, i holluar në një filxhan të vogël të qumështit të ngrohtë. E pra eliminon panxhar anemi ose mollë lëng, e cila përmban glukozë përveç hekur, fosfor, kalcium dhe vitaminë P, B dhe C.
Në shtëpi ju mund të përgatisë medikamente mëposhtme: Mix në përmasa të barabarta kajsi, arra, rrush, mjaltë dhe limon. Kjo përzierje është e rekomandueshme që të merret çdo ditë në një stomak bosh një lugë ëmbëlsirë. Plotësoni mungesa e hekurit do havjar, çokollatë dhe birrë me shtimin e salcë kosi.


Duhet të kuptohet se hemoglobina vetë mund të reduktohet. Në mënyrë tipike, ky kusht është shkaktuar nga një arsye që mund të zbulohet vetëm me mjete mjekësore. Metodat tradicionale për të ndihmuar me rënie të vogël në hemoglobinë, në një rast tjetër, duhet të jetë emërimi i drogës.