Çfarë duhet të bëni me helmimit me ushqim


Ne shpesh hani produkte me cilësi të ulët ose drogë si rezultat - helmimit me ushqim. Pra, si nuk ju njohin helmuar dhe të ofrojë ndihmën e parë për veten apo të tjerët për të vizituar mjekun?
Kërpudha helmimit me ushqim. Helmimi i tillë është i dukshëm pas 5-7 orësh, në qoftë se kërpudhat janë helmuese, shumë më herët. Simptomat: dhimbje barku, vjellje, marramendje, puls fluide. E nevojshme në spital menjëhershëm.
Nëse për ndonjë arsye nuk është ardhja e shpejtë e jashtëzakonshme, pacienti duhet të pije stomak dhe të bëjë një klizmë me shtimin e kamomil. Pastaj t'i japë atij një pastrues dhe për të pirë çaj të nxehtë të fortë.


Helmimi nga ushqimi të konservuar (kërpudha, kungull dhe patëllxhan havjar, dehja dhe kështu me radhë D..) - Botulizmi. Ajo mund të japë vetë ndjehet si 12 orë dhe dy ditë. Shenjat - vizion të paqartë, vizion të dyfishtë, thatësi dhe ndjesi djegie në fyt, ndërsa duke u përpjekur për të pirë ujë, të lëngshme është derdhur përmes hundës.
Përkundrazi, thirrje ambulancë është helmuar më të rrezikshme dhe mund të çojë në vdekje. Para ardhjes së mjekëve japin pacientit një pastrues dhe pije stomak dvoprotsentnym sode zgjidhje.
Si keni mësuar në ndonjë helmim duhet të stomakut Lavage. Por, në çdo rast nuk sjell të vjella, në të cilën pa ndjenja. Sigurohuni që personi nuk ia zunë frymën, këtë vendin e saj në anën apo stomak dhe të mbajë poshtë. Gjithashtu, nuk sjell të vjella helmimi substanca kaustike.

Përvojë ilaç për helmim - aktivizuar karbonit, por jo të gjithë e di se ku dozë të marrë atë. Një tabletë në 10 kg peshë, për shembull, në qoftë se pesha juaj është 80 kg, ju duhet të marrë 8 tableta, larë poshtë me ujë të pastër të pijshëm (lëng, limonadë dhe çaj off).
Është e këshillueshme që të konsultoheni me telefon punonjësit emergjente në qoftë se ju nuk e dini se çfarë të bëjë me helmim nga ushqimi dhe si të veprojnë në këtë situatë.
Në qoftë se helmimi është më e mirë për të shtyrë biznesin e planifikuar dhe të qëndrojnë në shtëpi.

Ushqimi pas helmimit me ushqimNuk ka nevojë që menjëherë të hidhem në ushqim sa më shpejt që të bëheni të lehta. Hani çaj të fortë të ëmbël dhe supë. Përjashtojë skuqur dhe i yndyrshëm, fruta dhe perime për herë të parë edhe vidyazykatysya më të mirë.

Parandalimi i helmimit me ushqim


Nëse ju nuk e kuptoni kërpudha dhe nuk e di se si të gatuaj ato, ju më mirë të lënë këtë çështje për profesionistët.
Kur blerjen e produkteve duhet të shikojmë në datën e skadimit dhe statusin e paketës, të njëjtën gjë me drogë.
Është më mirë të heqë dorë blerjen e salads gati me majonezë. Pra, gjatë përgatitjes së produkteve të tyre të dyqan për një kohë të gjatë. Nëse ju mendoni se ushqimi i prishur, hedhin atë më mirë, nuk e pajis keq në shëndetin tuaj.

Gjithmonë mbani në gjoks mjekësi mjetet e tyre të ndihmës së parë.
Mos harroni të tërësisht të larë fruta dhe perime.
Mbani kafshe ushqim të konservuar në temperatura të ulëta dhe me kujdes shterp kavanoza canning para.
Këto rregulla të thjeshta do t'ju ndihmojë të mbrojtur veten dhe familjen tuaj nga helmimi.