Ayurveda masazh për shëndetin dhe trupin


Tekstet e lashta orientale thonë se masazh Ayurvedic përditshme ndihmon për të kursyer energji e trupit dhe shpirtit në një moshë të madhe. Për fat të keq, ne nuk jemi Maharaja Indian, dhe çdo ditë për të shpenzuar një orë e gjysmë për një masazh, dhe më e preferueshme një orë për të yoga pak mund. Por masazh edhe javore Ayurvedic mund të ndihmuar të heqin qafe e toksinave dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Çfarë është masazh Ayurveda për shëndetin dhe trupin?
Teknologji në Ayurveda masazh është zhvilluar 3000 vjet më parë. Kryesore "ilaç" i përdorur gjatë një masazh - vaj terapeutik. Gatuaj atë si vijon: një pjesë e naftës (kokosit, susam, pluhur dhe të tjerët) - një nga TEAS bimor. Plus 1/10 e pluhurat medicinale përbërë nga rrënjët ngrënë, leh dhe bimëve. Gjithë Përzierje është gatuar derisa të ketë një sasi fillestare të naftës. Se uji me supë avullohet pothuajse tërësisht dhe ekstrakt naftës pasuruar me herbs.


Të gjitha recetave të cilat janë prodhuar vajra Ayurvedic - prej 1.000 deri 3.000 vjet. E fundit recetë "ultra" u hartua 100 vjet më parë. Pra, në ayurvedov lirinë vogël e zgjedhjes "ilaçeve": të gjitha rekomandimet janë pikturuar në librat e lashta.

Në Ayurveda ka një larmi të madhe të porositë. Më i qartë dhe i popullarizuar - Synchronous masazh vaj quhet "Soma". Dy sinkronizmi masazh me jumpers hedhur kryer një grup të veçantë të lëvizjeve, ngarje gjakun nëpër trupin e pacientit duke menaxhuar rrjedhën e limfatike, stimuluar organet e brendshme. Brenda këtij masazh stimulon mbaresa nervore në të gjithë trupin. Ata, nga ana tjetër, të dërgojë sinjale në tru, duke stimuluar aktivitetin e saj. Prandaj, pohimi se masazh Ayurvedic promovon qartësinë e mendjes - nuk është një ekzagjerim. Një tjetër rezultat i rëndësishëm: në sajë të këtij masazh përmirëson funksionin e nyjeve - rrit zhvillimin e përbashkët të naftës dhe të frikshme "click" në gjunjë dhe bërryla të zhduket, butësisht shtrihen ligaments, të cilat mbajnë të përbashkët. Pas këtij masazh është si pushime në këmbë. Për shkak të faktit se në përgjithësi rrit rrjedhjen e gjakut në trup, rreth organeve eliminon stanjacion - dhe trupi fillon output toksina e akumuluara intensive. Të gjitha këto procese janë zgjeruar në sajë të naftës, e cila është zhytur përmes lëkurës në gjak dhe dërgon thelbin e saj shëruese.


Një masazh thellë "Navar" është bërë duke përdorur oriz terapeutik. Kjo procedurë është ideale për ata që duan për të rritur lëvizshmërinë e përbashkët, lehtësimin e dhimbjeve reumatike, parandalimin e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal. Oriz i zier në TEAS bimor, përzier me qumësht. Pastaj oriz është ftohur dhe vendosur në qese të indeve të buta. Këto çanta masazhator "përgjimi në trupin e pacientit, duke i dhënë bamirëse dridhen gjithë nyje. Një masazh i ngjashëm - thjesht nuk e vënë në qese oriz, pluhurat medicinale - e quajtur "Shko". Ky masazh është jo vetëm qetësues, por me trajton rregullt e përsëritura çrregullime nervore. Plus ballafaqimin me probleme neurologjike, humbjen e ndjenjës, dridhje, dhimbje mesi.


Tradita Ayurvedic përfshin një numër të madh të procedurave: si masazh dhe trajtim. Si te zgjidhni atë që është e drejtë për ju? Vetëm të jenë të veten! Para fillimit të një kurs të shërimit, është e nevojshme për të parë një mjek Ayurveda. Për normën e zemrës, ngjyra e syve, si gjuhë, si lëkurës, e flokëve dhe thonjtë dhe një grumbull të shenjave në mjek të përcaktojë se çfarë shteti është trupi juaj. Plus, ju duhet të kalojnë nëpër një sërë çështjesh të shumta: nuk është vetëm në lidhje me dhimbje dhe rraskapitje, por çfarë ushqime që ju hani, çfarë ushtron ju bëni në mënyrë të drejtpërdrejtë. Për të pastruar trupin dhe kthimin e saj gaz natyror, duhet t'i nënshtrohen masazhet e përditshme. Ayurveda si shumëfish i shtatë, si kohëzgjatja e parashikuar e kursit të 714 ose 21 ditësh. Ju mund të mbështesë trajtimet javore trupit. Plus ata emërojnë më të mirë Ayurveda Ushqimi dhe të ushqyerit. Dhe në qoftë se ju do të duan të gërmoj nëpër libra në kulturën indiane, ajo do të bëjë një plan yoga individuale.