Asanas Ushtrimi për të forcuar trupin


Është e vështirë të thuash se pse ata që praktikojnë asanas rregullisht, trupi fortifikuara duket të arsyeshme. Disa pohojnë se vegetarianism është ajo që duket të jetë e nevojshme kur duke bërë joga dhe një mentalitet të veçantë tipike e atyre që gjithmonë merr luftëtar paraqesin apo qentë, uli fytyrën e tij lart ose poshtë. Por kjo nuk është. Ju mund të praktikoni yoga rregullisht dhe nuk heqin dorë mish: gjimnastikë trajnerë Lindore nuk do të këmbëngulë në ndryshim në dietë. Një tjetër gjë që yoga - në krahasim me sulme të thjeshta kachannya muskujve të shtypit ose punës - në kryerjen e paraqet nuk mund të mendoj për ndonjë gjë tjetër. Ajo nuk duhet të luajnë vetëm asana dhe të ndjehen tensionin e muskujve, të ndjehen shpinë si zgjatur pranverës dhe natyrisht të jetë i sigurt për pozicionin e duhur e duart dhe këmbët. Dhe kur duke ndjekur nga afër teknikën e lëvizjeve, koha për të menduar për problemin imediat mbetet. Cilat janë më të mira ushtrimet asanas për të forcuar trupin?


Për t'u çlodhur dhe për të forcuar trupin, zvogëlimin e stresit, mos zhyten në meditim ose të nxitojnë një takim me një terapist. Zbutje (dhe me këtë fitore mbi oreksit, e shkaktuar nga tensioni nervor) vjen në vetvete. Relaksim të ngurta në lëvizje. Megjithatë, jo vetëm paqe e mendjes duke bërë joga dashuruar figura të këndshëm, por edhe vendndodhjen e saktë e eshtra, ligaments dhe tendons. Normalisht ekzistojnë katër në bending uniforme shpinë. Por jeteses ulur, këmbët banesë, veshur këpucë të pahijshme të çojë në zhvendosjen e rruaza. Pas atyre hapësirë ​​të huaj zënë fibrave muskulore dhe dhjamin, enët peretyskayutsya përkeqësuar limfatike - dhe rrjedhjen e gjakut.


Dhe tani, përpara se një trup i hollë fortifikuar folds shumë i madh provuar shkencërisht se njerëzit me këmbët e sheshtë janë jashtë legenit të kockave, e cila përfundimisht çon në formimin e yndyrë barkut, e cila është duke luftuar më kot për aq kohë sa pozita ndaluar aligns. Sigurisht, të eliminuar lakim të shpinë si këmbët e sheshtë, mund të rrallë. Por postures yoga, shekuj shpikur më parë, kur performanca e rregullt të pjesëve të skeletit u kthyen në vendet e tyre nuk chiropractor keq. Kjo jo vetëm që ju lejon të rivendosur metabolizmin tuaj, por edhe eliminon peshë të tepërt.


Tadasana (malore paraqesin) utkatasana (nga një karrige)
Në këmbë, këmbët së bashku. Pushtet elita të drejtojë tavan, ngrenë armëve tuaj mbi kokën tuaj dhe të zgjas gishtat lart. Në pjesën e pasme nuk është prohynaytesya, Tërhiqe ulët buzë. Pa marrë pesë nga dyshemeja, ngadalë galiç si ju doni të uleni në buzë të karrige. Opuskaytesya për aq kohë sa këndi ndërmjet kofshët dhe trungu arrin 90 °. Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda. Pastaj, pa hequr këmbë off e drejt kat. Nuk janë kofshët, mollaqe dhe prapa.


Parshvauttanasana, paryvryta trykonasana (trekëndësh shtrembëruar)
Këmbët më të gjera se sa shpatullat, la gishtin këmbë për të zgjeruar veten gishtin e duhur - out. Duart tërheq lart, shtrihen në shpinë. Jo Llogaritja off pa bending prapa dhe këmbët e tij, të ligët në këmbë të djathtë, duart të prekin në dysheme. Trupin vendosjen, vënë dorën tuaj të majtë në frontin e këmbës së tij. Ngritja dorën tuaj të djathtë në mënyrë që ajo ishte në përputhje me të majtë. Kthejeni kokën tuaj dhe të kërkoni. Ka zhdrejtë muskujt e barkut, prapa, krahët dhe këmbët.

Vyrabhadrasana (luftëtar paraqesin) dhe parshvakonasana utthyta (tërhequr anët në një kënd)

Në këmbë, këmbët së bashku, krahët përgjatë trupit. Në krye të zgjas deri tërhequr shpinë. Pa ndryshuar pozicionin e pasme, përhapet këmbët tuaja përveç në 110-120 cm (kërcejnë e mundur). Ngritja armëve tuaj në nivelin e shpatullave, pëllëmbët poshtë, të zgjeruar, shpatullat më të ulët. Shtrije hapësirën mes të xhades blades. Këmbë, gju dhe kofshë e këmbës së djathtë, të zgjeruar këmbën e djathtë dhe gjurin e këmbën e majtë të shohim përpara. Mbani pesë ishin në të njëjtën linjë. Bend këmbën e djathtë në gju në mënyrë që paralel kofshë në dysheme doli. Kthejeni kokën në të djathtë. Hold paraqesin të luftëtarit - djathtë 2. vënë në dysheme. Expand palme dorën e majtë të kokës, duke arritur dhe shtrihen gishtat në anën e djathtë e majtë, bëj, gishtat e dorës së tij të majtë dhe thembra e këmbës majtë duhet të jenë në të njëjtën linjë. Expand kokën tuaj dhe të kërkoni. Nëse ju nuk mund të arrijnë në dysheme, rezistencën zëvendësues krah. Kryen stërvitjen në drejtim të kundërt. Punojnë muskujt e barkut, prapa dhe kofshët.


Uttanasana, vyrabhadrasana, chandrasana Ardha (jashtë Gjysmëhënës)
Pozicionin e fillimit, si ushtrimin e parë. Jo Llogaritja off shpinën dhe nuk caving në bel, ligët përpara dhe të vënë gishtat e tij në dysheme. Këmbët drejt. Shikoni poshtë, për të shmangur devijim tepruar në rajon qafës së mitrës. Nëse është e vështirë për të arritur në katin e, vuri duart mbi të rezistencës (gjatë menstruacioneve rekomandohet edhe rezistencën). Ngadalë Merrni këmbën e djathtë mbrapa dhe të vënë në një goditje. Mbajeni kravatë. Potyahnuvshys thembra up, të heqë këmbën tuaj deri sa ajo do të jetë në linjë me rastin. Në të njëjtën kohë duke e kthyer trupin, zgjerimin e legen dhe këmbën e majtë. Ata duhet të jenë në një aeroplan. Dora e majtë të ngrenë dhe për të zgjeruar palme jashtë. Dy duar të formojnë një vijë të drejtë. Gjithashtu ndodhet në trupin e një aks dhe këmbën e majtë. Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda dhe pastaj të përpiqet të ligët më shumë në të djathtë. Pa probleme të kthehet në një pozicionin e fillimit dhe të kryejnë asanas në një drejtim tjetër. Ka zhdrejtë muskujt e barkut, prapa, krahët dhe këmbët.


Dzhathara paryvartanasana (gjarpërues i stomakut)
Shtrirë, armëve përhapur në të dy anët, pëllëmbët shikoni në tavan. Lodhje muskujt për të ushtruar, ngre këmbët drejt të lidhura së bashku deri sa ata do të jenë pingul në dysheme. Rritet në vetë çorape. Nuk ndan këmbët (bravo përballë njëri-tjetrit), anim tyre të drejtë. Kur tilting mbrapa, duke përfshirë lopata, ose shkëput dysheme, gjarpërues në ushtrim duhet të bëhet vetëm në legen. Kryetar, të zgjerohet dhe të shohim në të majtë. Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda, muskujt këmbë nuk pushojnë. Nuk janë muskujt e barkut zhdrejtë.