Ushtrime për të dashuruar e takë të lartë


Shumë gra preferojnë këpucë me takë të lartë. Sipas studimeve, më pak se gjysma e tyre veshin takë të gjithë kohës. Ajo duket me siguri shumë e bukur, elegante, mbresëlënëse. Por në të njëjtën këpucë kohore c unaza të aftë për të shkaktuar dëm për gratë. Takë të lartë mund të shkaktojë dhimbje në këmbë, duke lehtësuar këmbët e muskujve, Tom Jery, pjezë Akilit '. Një formë e pads për këpucë takë të lartë fasha gishtat që përfundimisht mund të dëmtojë këmbë.
Për gratë që veshin këpucë me takë të lartë vazhdimisht, ka zhvilluar një sërë të veçantë të ushtrimeve që këmbët e tyre ishin të shëndetshëm dhe nuk solli atyre telashe dhe parehati. Sapo e lirë minuta, hiqni këpucët dhe të gëzojnë gjimnastikë. Kryerja e ushtrimeve për të dashuruar e takë të lartë nuk është e vështirë, por ata duhet të bëjnë rregullisht, mundësisht 3 herë në ditë.Ushtrimi i parë.
Rri në këmbë, duar, më të ulët, për të forcuar abdominals tuaj. Heqin gju tuaj të majtë në një lartësi të tillë, kofshë ishte paralele në dysheme, të rregulluar këtë dispozitë për 25 - 30 sekonda, pastaj të ndryshojë këmbën. Përsëriteni 5 herë në çdo këmbë. Nëse ju të gjeni të vështirë për të mbajtur ekuilibrin tuaj në një këmbë, është karrige prydyvnuty dhe të ligët prapa.
Efekti pozitiv i këtij ushtrimi: përmirësimin e stabilitetit, bilanc, forcimin e muskujve të ndaluar.
Ushtrimi i dytë.
Këtu admirues të takë të lartë do të duhet një shkallë apo hap. Qëndroni në buzë e hapave çorape, të mbajë hekurudhor dorë ose mur, ngadalë ulur pesë poshtë, se si mund të - të ulët, aq më mirë. Në këtë rast ju duhet të ndjeni shtrirje në muskujt e këmbë të ulët në thembra. Rregulluar këtë pozicion për 30 sekonda, pastaj ngre pesë, dhe përsëri ulur poshtë, por këtë herë Enable gju - përkulem atyre pak. Përsëriteni të dyja ushtrime 5 herë.

Efekti pozitiv: shtrihen, forcimin e muskujve këmbë dhe Akilit gilcë.

Ushtrimi i tretë.
Uluni në dysheme, bëj këmbën e djathtë, vendin thembra në kofshën e majtë. Rreth majtë peshqir përfundojë këmbë, fundi i saj në duart tuaja. Tani ngadalë përkulem përpara, duke i shtyre gjoks në çorape në të njëjtën kohë tërheq peshqir, lakimi këmbën e majtë drejt jush, të rregulluar pozicionin për 30 sekonda. Këmbët Ndryshimi në disa vende. Kryen ushtrim ju duhet 5 herë në çdo këmbë.
Efekti pozitiv: fleksibilitet të përmirësuar të muskujve këmbë dhe Akilit gilcë.

Ushtrimi i katërt.
Uluni në dysheme, bëj këmbën e djathtë, vendin thembra në kofshën e majtë, përfundojë majtë këmbë rreth fund peshqir të mbajtjes së tij në duart tuaja tani tërheq gishtin e këmbës majtë përpara, ndërsa peshqir duhet të jetë e detyruar për të siguruar këtë pozicion për 15 sekonda, atëherë relaksohuni. Përsëriteni këtë ushtrim 5 herë në çdo këmbë.
Efekti pozitiv: shtrihen, forcimin e muskujve këmbë dhe Akilit gilcë.

Parandalimi.
Nëse ju pëlqen të veshin këpucë takë të lartë dhe këmbët tuaja mbi to shumë i lodhur, ju mund të marrë banjot terapeutike. Për këtë barishte krijoj (kjo mund të jetë kamomil, ca balsam, oe limon - 1 lugë gjelle për filxhan me ujë të valë), i hedh ujë të ngrohtë në një tas, shtoni ekstrakt dhe këmbët poparte për 10 - 15 minuta. Pastaj merr një masazh, atëherë ju mund të aplikoni një krem ​​të veçantë ose krem ​​nga lodhja.

Set i ushtrimeve, banja, masazh - e gjithë kjo do të ndihmojë në këmbët tuaja, çlirojë ata nga dhimbje, trishtim, lodhje.
Nëse ju jeni një dashnor i takë këpucë, mos harroni të shikojnë sjellje tuaj të mos blerë një problem me shpinë. Dhe kjo këshillë - para se të veshin këpucë takë të lartë, kontrolloni nëse keni këmbët e sheshtë. Në këtë sëmundje të ecin në takë të lartë rrit yyazytsirnist këmbët dislokimit. Prandaj, gratë me këmbët e sheshtë është e rekomanduar që të veshin këpucë të ulët takë, dhe pin lartë të veshin në rast.