Ushtrime për formë në vendin e punës


Shumica prej nesh kalojnë shumë kohë në një pozitë të ulur. Për fat të keq, që kërkon punë. Në pushim ne të drejtuar me shuplakë ose lokal për të ngrënë diçka të parë në dispozicion nën krah. Pas pushimit - të shpejtë në vendin e punës përsëri për disa orë në një pozicion të palëvizshëm. Me këtë mënyrë të rezultatit të jetës nuk ka të bëjë kohë për të pritur: me kilogram shtesë dhe centimetra mbi ijet dhe bel shfaqen shpejt dhe në heshtje. Por të gjitha në duart tona, nëse bëni ushtrime për figurën në vendin e punës, në vend se të mbushur një simite të rregullt, ne lehtë mund të freskohem pas dimrit.


Pesha e trajnimit veten në punë jo të jenë të lumtur, por tifozët e palestër mund të zgjedhin për veten e tyre kompleks mjaft të mirë. Para së gjithash, ndikimi negativ i jetesës i ulur ndjenjë mollaqe. Qarkullimi i gjakut në legen thyer në rajonin e mesit nuk ka ndjenja shumë të këndshme. Muskujt Gluteal në jetën ulur shpejt humbasin ton e tyre, por edhe në qoftë se ju nuk keni kohë për të vizituar palestër, në vendin e punës mund të forcojë në mënyrë të konsiderueshme e tyre dhe të bëjnë të bukur. Fuqimisht të forcuar muskujt e mollaqe, kur ulur në një karrige. Mbani muskujt në tension 8-10 sekonda, pastaj relaksohuni. Përsëriteni ushtrimin për 6-8 minuta. Mundohuni të bëni këtë ushtrim dy herë në ditë. Ky tension i matur do të ndihmojë në forcimin e muskujve dhe rivendosjen e qarkullimit të gjakut, të shpëtoj prej ndjesive të pakëndshme në rajonin e mesit.


Së bashku me shpinën e tij kundër jeteses ulur dhe vuajnë qafën. Ushtrimet e mëposhtme relaksimit për të ndihmuar në lehtësimin e stresit dhe për të eleminuar dhimbjet. Anim kokën poshtë më fort, duke u përpjekur të mos kthesë qafën. Pastaj të ulur mjekër tuaj në nivelin e gjoksit, Mbajeni këtë pozicion, duke u përpjekur për të shtrihet gradualisht qafën dhe më shumë përvojë me se si të shtrihet rruaza. Ngadalë heqë kokën tuaj, përafrimin e prapme. Pastaj të ulur kokën tuaj mbrapa sikur duke u përpjekur për të marrë kokën prapa. Pastaj ndiqni kthen kokat në drejtime të ndryshme. Vendin e punës mund të përsëris këtë ushtrim si gjatë ditës dhe në pushim. Ky është një ushtrim i mirë për parandalimin e sëmundjeve degjenerative disk dhe proceset congestive në rruaza.


Jo më pak e prekur dhe pjesa tjetër e këmbë. Ushtrime për shifrat janë komplekse për këmbët. Vendin e punës duhet të xhiruar të paktën ndonjëherë këpucë përmbysur. Në asnjë rast nuk duhet të ulen të gjithë ditën në çizme të ngrohtë. Kjo çon në qarkullim të dobët, të stagnimit në muskuj dhe enëve të gjakut. Kjo do të çojë në venat me variçe dhe çrregullime të tjera. Duke marrë off këpucët jashtë, hiqni këmbët për disa sekonda përpara, edhe duke tërhequr çorape. Pastaj ta tërheqë çorape vetë, ndjehen të shtrihen në këmbë. Mbajë për 15-20 sekonda dhe pastaj të përpiqet të kthehen çorape në të majtë, pastaj në të djathtë. Përsëriteni këto ushtrime 9-10 herë. Ata do t'ju ndihmojë të shmangur ënjtje në këmbë deri në fund të ditës, të parandaluar lodhje dhe mpirje për shkak të qarkullimit të dëmtuar. Shpesh me pozicionin e pahijshme kur ulur në këmbët shfaqen konvulsione. Për parandalimin e tyre të bëjë disa mocionet rrotulluese këmbët. Nga rruga, ky ushtrim do të forcojë viçat tuaj.

Ushtrim vendin e punës efektive që ju mund të bëni për t'u çlodhur mbrapa dhe supe brez. Ulur në karrige e tij, të pushojnë shpatullat tuaja dhe të provoni ato sa më shumë të tërheq mbrapsht. Duart duhet të lidheni përsëri në kështjellë. Atëherë ju keni nevojë për të ngritur duart e tyre clasped aq i lartë sa të jetë e mundur pas. Ajo duhet të ndjehen si duke tërhequr muskujt e gjoksit dhe biceps. Ky ushtrim është i dobishëm për ata që kalojnë shumë kohë në kompjuter, dhe duart tuaja janë vazhdimisht në një pozicion - në frontin e shtëpive. Ai gjithashtu ju lejon të relaksoheni stërvitje tuaj shpinë, i cili gjatë ditës së punës është gjithmonë i drejtë dhe ndjehet një barrë të madhe.


Ushtrime për shifrat nuk mund të shmanget ndjenja të pakëndshme e lodhje në trup, por edhe të kontribuojnë në parandalimin e trashje. Kequshqyerja dhe mungesa e ushtrimit çon në faktin se të qenit mbipeshë shfaqet në një sasi shumë të tepruar. Por përtej shifrave, vuajnë edhe organe të tjera, të tilla si sytë. Kur punon në kompjuter ata marrin lodhur shumë, për shkak se ata kanë nevojë për një pushim. Periodikisht të përpiqemi për të mbyllur sytë e tyre, pastaj befas hap sytë e tij. Rastësisht, kjo është një ushtrim në kompleksin palestër për fytyrë. Ajo jo vetëm që eliminon lodhjen e syve, por edhe ndihmon në parandalimin e rrudhave rreth syve. Rest duart e qark. Mundohuni të shikoni për herë të parë në një bërryl, pastaj një tjetër. Ajo nuk kthehet kokën dhe të përpiqemi të shohim vetëm të përzënë rreth.

Ushtrimi përmbajnë komplekse për shtyp. Belly - një nga pjesët e trupit që është në rritje shumë shpejt në mungesë të ushtrimit. Por mbani në bark të sheshtë dhe firma e pamundur. Ulur në karrige e tij, Mbyllni gjunjë së bashku, tërheqja e tyre në bark. Mundohuni të mbani këmbët në peshën e disa sekonda në fillim mund të jetë e vështirë për të mbajtur peshën në gjunjë, kështu që ju mund të mbani duart tuaja në vend karrige. Për atletët më të avancuar mund të këshillojë komplikojë stërvitje dhe të mos mbajë duart.

Ne mund të rekomandojë ushtrime të tilla për figura që huazuar nga trupi teknologjisë përkul. Merrni frymë thellë, nxjerr ashpër, zhytje më muskujt e barkut. Mbaj frymën tuaj për 5-7 sekonda. Përsëri thith, nxjerr ashpër. Përsëriteni 5-7 herë. Nëse keni marramendje, mos u bëni merak. Kjo është ajo që mjaft gjak i derdhur nga një mbytje të mprehtë dhe tym.

Mundohuni për të kryer në vendin e punës edhe ushtrim më themelore. Pa ngarkimit çdo grup të muskujve shpejt atrofi. Nëse pas një ditë ju vizitoni një klub palestër, përdorni karrige tuaj dhe të fillojnë trajnimin stërvitje të plotë të lehta para se të trajnimit.