Gjimnastikë për shëndetin e trupit të njeriut


Të gjithë ne, pavarësisht nga mosha, ne duam të duket i ri dhe tërheqës, të jenë të gëzuar dhe të shëndetshme. Çfarë është e nevojshme? Të angazhohen ata, të mbajtur trupin tuaj të pastër, si pastërti - çelësi i shëndetit të mirë, humor të lumtur, shëndetin dhe paaftësisë. Ndërkohë, shkaku i shumë sëmundjeve është ndotja e brendshme të trupit. Çfarë është gjimnastikë për shëndetin e trupit të njeriut?
Nuk tërhiqet nga toksina trupit dhe produkte të tjera të mbeturinave të grumbullohen në yndyrë, kockave dhe indeve lidhës, hapësira ndërqelizor, jo duke punuar muskujt në lëngun ndërqelizor në citoplazmën e çdo qelizë. Si rezultat - zorrët të ndotura, enët e gjakut bëhet i bllokuar, ata shtyhen kolesterol, por në nyje, mëlçisë, kripëra xhepat e zorrës së trashë të depozituara, skorje, gurë fekal. Dhe e gjithë kjo është grumbulluar shpesh me kalimin e viteve, duke krijuar pengesa funksionimin normal të trupit të njeriut. Ai vetë trupi i shëndetshëm nuk është në gjendje për të hequr një sasi të madhe të substancave të dëmshme.Ushtrime të frymëmarrjes
Shtrirë në shpinë, të marrë një frymë thellë, pastaj përpjekjet diafragma inflates barkut. Mbaj frymën tuaj për 3-5 sekonda për të skorjeve nën presion desh të largohen nga vendet ku ata u vendosën për një natë. Pas një vonese prej dhjetë ajrit nxjerr në pjesë të vogla, duke i shtyre atë me forcë nëpër buzët ngjeshur fort në mënyrë që i tërë bark intensive dhjetë herë në dyshim. Ky masazh (tronditje) nga familje ende qëndron tërë mirën e ushtrime të frymëmarrjes - trupi merr shpëtoj toksina. Kur ju keni marrë një frymë thellë, vypnuvshy deri në gjoks. Presioni i diafragmë të drejtat barkut duhet të shoqërohet me zgjatje të barkut. Ky lloj i organeve të brendshme masazh duhet të kryhet shumë herë, duke përsëritur të paktën 10 herë. Ushtrimi është e dëshirueshme për të bërë, kur zgjohen në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit. Ndjenja fiziologjike e ushtrime të frymëmarrjes për njerëzit është se në ndjekjen ajo përmirëson mbushjen kardiak me gjak. Njerëzit të cilët rregullisht kryejnë ushtrime të frymëmarrjes, nuk ka palpitations dhe sulmet e zemrës.


Vybrohymnastyka
Prypodnymaemsya në gishtërinjtë tuaj në këmbë ishin një centimetër nga dyshemeja, dhe menjëherë dip ashpër. Next në çorape. Dhe kështu - 30 herë. Temp - një shkundje për sekondë. Pushim 5-10 sekonda - dhe një tjetër seri e concussions. Ushtrim i dobishëm edhe për ata që nuk mund të konkurrojnë dhe të ecje të shpejtë. Por efekti i saj është i njëjtë si kur drejtimin dhe duke ecur: me valvulave në venat e gjakut do të ketë një shtysë të re për lëvizjen lart. Vybrohymnastyka përkryer nxit rrjedhjen e gjakut në venat, dhe mënyrat në të cilat toksina janë excreted. Ushtrimi është e rekomandueshme që të përsëritet 3-5 herë gjatë ditës. Vybrohymnastyka parandalon sëmundje të tilla si trombozë, sulm në zemër.


Ushtrime vullnetshëm
Kryen çdo stërvitje për herë të parë në mëngjes në shtrat, dhe pastaj 2-3 herë në ditë, i ulur në karrige. Ju e parë duhet të relaksoheni gjitha muskujt dhe impulset vazhdimisht shumë të fortë pa lëvizur dhjetë herë shtrihet çdo grup të muskujve. Filloni me gishtërinjtë e muskujve, pastaj tendosje muskujt viç, e ndjekur nga rradhazi muskujt e një hip, legen, bark, gjoks, qafë dhe duar. Gjatë kryerjes së këtij ushtrimi vëmendje të veçantë duhet t'i kushtohet uniforme dhe të marrë frymë thellë. Për çdo pesë shkurtime një frymë dhe të bëjë një pesë - nxjerr. Kjo procedurë e shkurtër e rrit tonin e sistemit nervor dhe shtyn toksinave nga qelizat në hapësirën ndërqelizor. Nga atje gjakut janë excreted nga trupi. Përveç kësaj, rrit metabolizmin. Kjo muskujve dhe venat pastruar shpejt e toksinave.