Yoga migrenë


Sulmet dhimbshme janë të rralla transferohen lehtë dhe gradualisht të shkojë në "jo."
Kur gjimnastikë yoga dhe bëhet pjesë e jetës, ju mund të harrojmë për nervozizëm dhe zemërim, depresion dhe dhimbje në të cilat unë dua të fjalë për fjalë "prenë kokën" dhe probleme të zbehet në sfond. Ndërgjegja është e qartë, dhe gjumi bëhet më i thellë dhe rikthen.
Shumë njerëz filluan të praktikojnë Hatha Yoga për lehtësimin e një jetë pak, vazhdimisht omrachaemuyu sulmeve migrenë provuar efektivitetin e saj! Ushtrimet janë të dizajnuara për të parandaluar zhvillimin e sulmit migrenë, harmonizimin e gjendjes së përgjithshme dhe për të parandaluar një sërë sëmundjeve të arritshme për të gjithë. Gjëja kryesore - për të duan të ndihmojnë veten e tyre!


Komponentët kryesorë të Hatha yoga është Pranayama - inhalimi i saktë dhe tym dhe asana - pozita të rehatshme dhe të këndshme të trupit. Përdorin ato - zbutës, kontribuon në më të lehtë transferimin e dhimbjes, zvogëlon frekuencën dhe fuqinë e sulmeve. Përdorimi në mënyrë të barabartë efikas i acupressure migrenë. Avantazhi i këtij trajtimi është siguria absolute dhe mungesa e efekteve anësore.

Përballja me stresin?


Rrit dhimbje koke tensioni i muskujve, kështu që ju duhet të bëni ushtrime për të luftuar ato. Thjeshtë - një kontroll i përhershëm i sjellje, heq simptomat në qafë dhe shpatulla, ballin dhe tempujt.

Ushtrimi për të forcuar muskujt e qafës dhe sjellje korrigjim - Malet nga (Tadasana): kreu në çdo rast nuk duhet të nxirren në supet. Për të marrë këtë të drejtë dhe të lidheni me këmbë, duke e kthyer një sy qorr dhe dërguar në thembra të këmbëve tërë mend. Pastaj shpërndani peshën e gjurmëve dhe të përpiqen për të ndjehen kontakt me sipërfaqe kat. Hapja sytë, pamje të drejtpërdrejtë në pafundësi dhe të mbajë ekuilibrin. Pastaj të detyruar të punojnë këmbët, gjunjët pak prirje, të caktojë pjesën e sipërme të kofshës. Ky ushtrim ekuilibrave lëvizjen, ndihmon në arritjen e rrjedhjes së energjisë dhe lehtësi dhe rehati, dhe frymëmarrja bëhet e lirë dhe të barabartë.

Si për të parandaluar dhimbje koke?


Sepse ne mendojmë se stuhia së shpejti do të shpërthejë dhe të bëjë asgjë në një nxitim! Simptomat paralajmërues e sulmit migrenë njohur për të gjithë: dobësi të pamotivuar, të cilat kanë ndodhur "papritmas", lodhje dhe të qenët i përgjumur, nervozizëm dhe ndjeshmëri të shëndosha, të lehta dhe erë stimuj Ndërkohë provuar se si ilaçe dhe ushtrime parandaluese gjimnastikor në këtë fazë tregojnë më të madh efekti i tij!
Për të parandaluar dhimbje koke e nevojshme për të miratuar një qëndrim i cili eliminon zonave tensionit ballin: ajo duhet të jetë i qetë dhe të butë. Këto veprime të reduktuar përgjigje stresi, impuls të ngadaltë dhe të normalizojë funksionimin normal të organizmit. Ky mekanizëm është përdorur jo vetëm për të hequr qafe të migraines, por edhe për pagjumësi, dhimbje kronike dhe sindromi premenstrual, zemrës dhe sëmundjeve neurologjike.

Parandalimi është i bazuar në tre Shvanasanah: ballin në anën e pasme të një karrige, apo në pëllëmbët e tullave në një karrige.
Ushtrimi "ballin në anën e pasme të një karrige" relakson zona ballin, i bën këmbët të punës dhe duart dhe heq tensionin e muskujve në qafë. Për të kryer duke përdorur karrige, përsëri është i mbuluar me një batanije. Rritet në një person karrige dhe shuplakat presion në mur mbi supe, këmbët vënë në gjerësinë e hips. Humbim aq kohë sa duart bëhet paralel me dyshemenë. Tension në shpinë hequr nga një këmbë të veçantë marrëveshjes: ata duhet të jenë të vendosur pak në gjunjë. Pas pjesës tjetër të dëshiruar sjellje kundër ballin e tij në karrige e tij dhe butësisht shtyjnë në krye të murit, karrige drejton lëkurën e ballit në mjekër dhe e mban atë, duke i kujtuar asaj i tendosje të panevojshme. Nga ky qëndrim, duke imagjinuar veten palëvizshëm Hill.

Ushtrimi "palme në një karrige" i ngjan një pozicion të përmbysur "qentë lidh gojën poshtë", - zhytur edhe poshtë ndërtesës. Jashtë është organizuar duart në selinë e një karrige dhe një distancë gradual aq sa kohë që duart dhe trupi nuk formojnë një linjë të vetme. Korrektësia parakusht është një dëshirë e vazhdueshme për të zgjatur qafën dhe tërheq kokën në pjesën e prapme. Një ndryshim minutë ushtrim sjellje male.
Ushtrimi "top i lartë në gur" ndihmon për të qetësuar mendjen dhe për të përmirësuar lëvizjen e armëve dhe këmbët. Për ta bërë këtë, merrni deri në gjunjë, këmbë prekur murin. Stone (qëndrim prej druri, etj) kanë në mënyrë që ai mbështeti kokën e tij pa compressing qafën. Hyrja në pozicionin "qentë lidh gojën poshtë" maja e ballit është vendosur në rezistencën dhe lëkurën e saj të drejtpërdrejtë ndaj mjekër. Nëse frymëmarrja ka të drejtë për një pagesë, fyt - butë dhe qafë - gjatë. Shteti ottalkyvayuscheysya mbani duart punës nga dyshemeja, dhe 2 minuta pushim në Balasane (jashtë fëmijën).

Migraines Ambulanca


Nëse ju nuk duan të dëgjojnë thirrjen për ndihmë në trupin Promodrou e tij, nuk ka atmosferë - duhet të veprojnë menjëherë.
Kur dhimbje koke janë efekte të mëdha negative, ju duhet të përdorni veprat penale ambulancë zhduket. Për ta bërë këtë, të relaksoheni dhe të harrojmë për kohë dhe vënë në këmbët e tij dhe qese kokë e rërës. Për të kryer këtë ushtrim, ju do të duhet për të hedhur një batanije dhe të ulet në atë anash në mur. Këmbët duhet të jenë të vendosur dhe këmbët vendosen në dysheme. Thelbi i ushtrimit është që ju duhet të shtrihem, duke ndihmuar duart dhe këmbët lëkundur në mur. Gjunjët vendosur, qese thembra bazë dhe pastaj të shpjegoj tyre, në mënyrë që pjesa e prapme e këmbëve dhe pjesa e poshtme e mollaqe prek murin. Vendosja atribut kryesor të fytyrës, kur ju nxjerr pushojnë trupin dhe ul tërë sipërfaqen e përparme të katit. Kjo situatë të mbajë për 10 minuta.


Zhduket Carano (jashtë qiri përmbysur):
Postel mat në mur, këndi në mes të dyshemesë dhe murit, vendosni një rul të madhe. Merrni rrip, rrip loop, të bëjë më të gjerë.
Merrni rul anash kundër një mur. Kthehu mbrapa përballet me murin, ndërsa heqjen këmbët në mur dhe uljen kokën dhe përsëri poshtë në mat.
Kur do të marrin dispozitat e nevojshme për të veshin rrip kyçin e këmbës, këmbët gjerësi shpatullave përveç rrip lak. Sigurohuni që ju të qëndrojnë pa probleme dhe viça dhe mollaqe në lidhje me murin, armët janë në kënde të drejtë.

Mbyllja sytë e tij, të pushojnë.
Qëndroni në këtë pozicion për 5 minuta.
Nga asanas, ngadalë bëj gjunjët dhe këmbët perevernitsya anën, shtrihem për disa minuta.

Parimet e shëndetit të frymëmarrjesNë një përshtatje e dhimbjes është një gabim i madh dhe të marrë frymë thellë përhershme në të cilën rrit presionin dhe quickens pulsin. Korrekte dhe shëruar një frymëmarrje të thellë, të gjithë diafragmë, e cila ndihmon trupin të pushojnë.
Për të përcaktuar saktësinë e frymë duhet të vënë në një pozicion të prirur në barkun e tij, të armëve dhe të shikojnë rritjen e tyre për të thith dhe nxjerr frymë fundosje. Në qoftë se ata ende mbeten, atëherë diçka duhet të ndryshojë. Për shembull, provoni Pranayama - frymëmarrje artin e shërimit.


Yoga dhe Pranayama: Rregullat themelore
1. Shmangni postures plugjet, qëndrojnë mbi supet e asanas tjera që ofrojnë presion mbi diafragmë.
2. Është e nevojshme për të monitoruar vazhdimisht frymëmarrje
3. Për relaksim ju mund të përdorni Shodhanu: thith dhe nxjerr frymë nëpërmjet kthehet duke bërë të drejtën dhe flegër majtë (4-6 minuta), një prej tyre është marrë si "të vdekur", dhe të mbuluar gisht.
4. çmenduri nga dhimbjet përdorur Udzhayy frymë fitimtare - pothuajse të prekshme, të thellë.
5. punon mrekulli ftohjes frymë: ajo rrokulliset tub dhe nëpërmjet tij të bëjë frymë, pastaj nxjerr ngadalë, ka një efekt meditues dhe qetësues - një shtet i meditimi heq dhimbjen dhe ankthin.

Nëse sulmi arriti kulmin e saj
Përvojë yoga në këtë rast, shmanget aktive, ushtrim shumë kompleks - joga dhe gjimnastikë duhet të lehtësojë, nuk sjellin vuajtje. Preferenca e tij ata japin rinovimit, asanas, plotësisht vidyazykavshys të postures pakëndshme relaksuese.
Për ta bërë këtë:
1. Ndikimi Përjashton në shkëlqim verbues dhe tingujt pa lidhje, arritjen errësirën e përsosur - kjo ndryshon fokusin nga rritje presioni dhe frymëmarrje të shpejtë në procesin e shërimit. Në këtë tendencë të natyrshme të njerëzve: në një dhomë të errët për të fjetur më të lehtë.

2. Përdorni qese e rërës të vendosur në këmbë, lejon për shmangie nga dhimbje koke. Kështu, një person sjell vëmendje këmbë dhe merr shpëtoj nga makthi e tij me kokën e tij dhe migraines.
3. Kur një tringëllimë në mënyrë dramatike ngushton fushën e mendimit, dhe sytë e tij nuk janë më të marrë ambient të qartë formë, ju duhet menjëherë të heqë këmbën në mur. Vetëm disa minuta shtetit është stabilizuar, dhe sulmi kalon. Trazirat edhe humbja e kontrollit të çon në dhimbje në rritje.