Metoda e masazh kundër osteoarthritis


Osteokondroza - një sëmundje e eshtrave e rruaza në mes disqet (të cilat veprojnë si balestrat) dhe nyjeve. Veçanërisht, osteokondroza fillon në një moshë të re, duke u bërë një prej sëmundjeve të zakonshme. Arsyeja - një mënyrë jetese i ulur, trupi zashlakovыvanyy përmes ajrit, ujit, ushqimit dhe toksina e tyre të formuara gjatë inflamacionit jo dolechyvaemыh kronike. Si për të zgjedhur metodën masazh kundër osteoarthritis?
Çdo masazh fillon me duart stroking, fërkim, duke lëvizur më pas në trazim dhe duke përfunduar goditje, kështu që në osteokondroza qafës së mitrës fillojnë me stroking e prapme të duarve qafës relaksuar nga lart poshtë - nga kurorën me supet. Pastaj bëni anësore të përballet në fund të rëndë pëllëmbë të gishtit të vogël ("Cut") për herë të parë dora e djathtë, pastaj - u largua. Pastaj, duke vënë tre gishtat e tij të mesëm të dorës së tij të majtë në të njëjtën gishtin e së drejtës, ky i fundit nuk spyralepodibni trazim qafën në të njëjtin drejtim - poshtë. Ju pastaj mund të ndryshojë pozicionin e palmave. Pastaj në të njëjtën pozitë të thellë trazim gishtat stërvitje - squeezing muskujt e qafës, duart pushimi në shpatullën brezin (ku shiritat shpatull në ushtri). Pastaj kalojnë metodat dhe squeezing muskujt e qafës, kapjen e tyre në mes të gishtit të madh tul dhe gishtit tregues, edhe nga lart poshtë, së pari dorën e djathtë, pastaj u largua dhe më në fund stroking përsëri, duke përsëritur çdo herë merr për herë të parë pas rritje për 20 deri në 30 herë.Në rajonin lumbosacral
Rajoni lumbosacral vetë-masazh të prodhojnë të njëjtën sekuencë: stroking, krah Sharra - fërkim duart prapanicë, por nga bravo, këshilla thellë rëndë (tul) gishtat e mesme e dorës së tij të djathtë, duke shtypur në krye të tyre të njëjtat gishtërinjtë e dorës së tij të majtë. Pastaj, duke vënë grushtin e tij me grusht, shtrëngon sipërfaqe pëllëmbës drejtën grusht në pjesën e pasme, të mbajë prapa fërkim lart dhe poshtë. Pastaj shtypni këshilla e gishtat e mesme në zonën e shtyllës kurrizore, pushimi bravo në bel, dhe përsëri stroking.


Duke filluar me një statike ushtrime dhe metoda (isometric), zhvilluar muskujt e brendshme të qafës. Palme zëvendësim nën mjekrën e tij dhe duke u përpjekur të heqë kokën, e cila pengon në rritje deri shuplakat. Pastaj palme tuaj mbi kurorën dhe duke u përpjekur për të ngritur kokën, pse të ndërhyjë presion pëllëmbët e saj, të njëjtën gjë, duke e vënë dorën e majtë në veshin e majtë, duke u përpjekur për të anim kokën tuaj të majtë, pastaj të veshit të djathtë, qafën, ballin, këto ushtrime pa kokë kompensuar në përsëritje hapësirë ​​prej 8-12 herë dhe të përfundojë normale (dinamike) ushtrime, tilting kokën në të majtë, mbrapa dhe me radhë, atëherë rradhës atë në njërin dhe tjetrin. Ata mbajnë të trafikut pa probleme, por vidyazyka, nga 10-11 herë. Gjimnastikës përfundojë duke ngritur kokën me duart e tij, shtrëngon atë në frontin me veshët dhe bravo prapa veshëve, duke i shtyre ato në procesin mastoid dhe më të relaksuar muskujt e qafës, dhe më në fund, përsëri stroking qafën e tij me duart e tij poshtë.


Pa gjimnastikës dhe banjot nuk
Gjimnastikë mëtejshme dhe metodat e tij kundër sëmundjes përfshin anën e bust qetë, bending përpara dhe prapa, revolucion anë ("hallkë"), lakimi shpinë në pozicionin e shtrirë në shpinë, këmbët ano laterale prirje në gjunjë dhe kështu me radhë. D. Sesioni finish të mirë fërkim massager rul mbrapa në maj dhe shtator stings bee efektive 1-2 copa të 6-8 herë; Goditja larguar pas 5 minutash dhe të përsëritur procedurën e dy ose tre ditë, të fillojë me një bletë për të shmangur reaksione alergjike. Para se të hyjnë vendet e ndjeshme vaskë smeared vazelinë (lanolinë, vajra). Pas dush miratuar në mbështetur qëndrimin (në mënyrë që të ishte kthyer në ujë, dhe zona e zemra mbi ujë) dhe zgjat 8-10 minuta në ditët e para në 12 minuta më vonë, duke marrë një dush të ngrohtë. Kjo është bërë më e mirë gjatë natës 10-12 procedura një seancë (vit), duke përsëritur ato çdo tre muaj.


Bimët mjekësore për rasshlakovыvanyya dhe kripë e prodhimit është më efektive kundër osteoarthritis alpinistit shpendëve (husyatnyk, pridorozhnik, në Ukrainës - knotweed), e cila në fillim të verës mund të përdoret në sallata, por të thata - në kurset e para, vendi i dytë do të japë rhizome shtrat (thata dhe tokë) - 10 gram kafe në ditë. Ndjekur nga gjethet dhe manaferrat, Kastrati, lë "të afërmit" e saj - bearberry, shalqi (sidomos zhvishem, janë, të prerë dhe të thata, shtohet pije frutash) me perime të dobishme si kungull, karrota, majdanoz dhe selino, përdoret dhe oriz ngjyhet për mëngjes dhe ende më e rëndësishme - masazh, gjimnastikë, refuzimin e kripës.