Fara liri për pastrimin e zorrëve


Fara liri janë vlerësuar shumë për pronat e tyre medicinale. Flaxseed përmban omega-3 për të omega-6 dhe omega-9 - tri acideve yndyrore polyunsaturated nevojshme për funksionimin e të gjitha proceset e trupit të njeriut. Përveç në liri fara janë një sasi të madhe të proteinave dhe vitamina A, fara C, E, R. liri janë përdorur në një shumëllojshmëri e sëmundjeve: gastrit, bronkit, pezmatimi i fshikëzës, enterocolitis, ngjirurit e zërit, atherosclerosis, kolit kronik, hipertension, gjakderdhje të shkaktuara nga një cist, polyps ose tumore të tjera të mitrës, kanceri.


Fara liri mund të konsumohet në mënyra të ndryshme. Ajo është shtuar në mallrat e pjekur, drithëra, kos, puding dhe produkteve të tjera. Por më shpesh përdoret flaxseed për pastrimin e zorrëve, ose më mirë supë saj infused me vaj perimesh parafinuar. Ky infuzion ndihmon normalizimin e funksionit të traktit gastrointestinal dhe zgjidhur shumë probleme me shëndetin tuaj.

Si për të përgatitur infuzion për pastrimin e zorrëve?
Përgatitja e infuzionit të thjeshtë flaxseed: 100 g milled flaxseed përdorur grinders, derdh 250 g të papërpunuar të lulediellit (era e farës) ftohtë naftës presion dhe të lënë të mbush për 7 ditë, herë pas here lëkundje. Mjet të përgatitur për pastrimin e zorrëve duhet të marrë një orë e gjysmë - një orë para ngrënies 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle brenda 10 ditëve. Para se të përdorni tronditje infuzion deri qetë.


Parimi i infuzion së fara liri për pastrimin e zorrëve.
Infuzion të flaxseed ka mburojë dhe efekt zbutës dhe mbron mukozën e stomakut dhe ezofagut. Fara liri janë të pasura në fibra, e cila aktivizon zorrët, duke ndihmuar për të përballuar me kapsllëk. Fryrë fara milled formojnë mukozë mbulon mukozës, mbrojtjen e tyre nga substancave të dëmshme, pasi kjo mukusit nuk është prekur nga lëng stomakut. Mukusit farë liri jo vetëm që mbulon të gjitha ulcerat, por gjithashtu trajton inflamacion. Vaj luledielli i papërpunuar është gjithashtu një burim i acideve yndyrore të pangopura dhe ul kolesterolin. Ajo ka efekt choleretic dhe ndihmon për t'u çlodhur muskujt e lëmuar të organeve të brendshme, ka veprim expectorant.

Rezultati zorrë spastrim infuzion i flaxseed shfaqet pas një jave të përdorimit. Por gjatë aplikimit të dietës duhet të përbëhet kryesisht nga të peshkut dhe produkteve bimore. Eliminimi alkool, sheqer, produkte miell. E ëmbël mund të zëvendësohet me mjaltë dhe fruta.

Kundërindikimet Kjo metodë e spastrimit zorrë.
Ashtu si çdo mjetet juridike popullore, infuzion e fara liri janë contraindications. Këto përfshijnë hepatitit dhe përkeqësimin e pancreatitis kronike.

Nëse vaj vegjetal cholelithiasis duhet të zëvendësohet nga uji. Supë duke përgatitur si më poshtë: 1 lugë farë liri brewed 1 filxhan ujë të valë dhe të lejojë që të mbush. Është e dëshirueshme që të vidstoyuvavsya supë gjithë ditës, por nëse është e nevojshme, do të thotë që ju mund të marrë 2 orë. Merrni gotë nevojshme me fara (pa filtër), zgjasin 2-3 javë. Ndërsa deri supë infused, infuzion mund të pini larg 4 bimeve (Wort, acaroj, pelin Shën Gjonit dhe kamomil). Për ta bërë këtë, një lugë gjelle e përzierje e këtyre bimëve të përziera me ujë të zier dhe insistojnë orë. Pranuar supë 100 gram në orë para ngrënies 7-10 ditë.

Zgjatur përdorimin e lirit zierje ose tejkaluar nga numri mund të shkaktojnë helmim.