Rregullat themelore Bodybuilding për gratë


Ne të gjithë duam që të qëndrojnë të rinj për aq kohë sa të jetë e mundur. Por i riu tha lëkurë jo vetëm të bukur dhe të qetë, figurë të mirë, por shëndetin e kockave. Gjatë viteve, rreziku i osteoporozës rrit kockave densitet ul. Për të parandaluar këtë fenomen më të mirë në rininë e tij. Në Bodybuilding ushtron nuk ka kufizime, ajo është e përshtatshme për gratë e të gjitha moshave. Këtu janë rregullat themelore të Bodybuilding për gratë.
Shumica e grave mendojnë se "hekuri" - një profesion thjesht mashkull, dhe nuk tregojnë atë ndonjë interes. Pak njerëz duan të bëj ujë në djersë në palestër, heqjen e peshave dhe shtangë dore. Por në tonë ndonjëherë erdhi koha vidyazykatysya gjitha stereotipet. Pas zhvillimit të muskujve, ne mbron kockat tuaja, duke i bërë ata më të fortë. Është e rëndësishme për të forcuar grave rrip hip. Ka pasur një perceptim që ecin ndihma mund të forcojnë kockat e legenit. Megjithatë, studimet kanë treguar se në këmbë e bën shpinë të fortë. Ushtrime themelore për rrip hip - një ushtrim me pesha. Ekspertët thonë se më shumë muskujt, të fortë kockave. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të lëkundur dhe për të ndërtuar në masë të muskujve. Vetëm herë Ushtrimi 2-3 në javë dhe hani kalcium të mjaftueshme. Sport parandaluar jo vetëm osteoporozën. Përfitimet e Bodybuilding është që të zvogëlojë rrezikun e diabetit, sëmundje të zemrës dhe disa lloje kanceresh. Në ditët e sotme gratë në veçanti duhet të kujdeset për veten e tyre. Për të luftuar stresin stërvitje vetëm e nevojshme.Shënim rregullat themelore përpara se të filloni për të ushtruar Bodybuilding. Ju duhet të fillojë me ngarkesa të vogla. Rritja e peshës duhet gradualisht, pa mbingarkesat trupin. Ju duhet të dëgjoni me trupin tuaj. Kur kryejnë ushtrime pesha nuk është e rëndësishme si teknikë. Ju duhet së pari të mësojnë për të kontrolluar lëvizjet, marrë frymë, të jetë në gjendje të përqëndrohet në muskujt. Pastaj gradualisht shtoni në ushtrimet e tyre të reja të trajnimit. Kujdes duhet të merren nga duart, ne mund të bëjmë të gjitha ushtrimet në të njëjtën rrokje. Gruaja objektit lehtë fillim. Ato ndihmojnë për të zotëruar teknikën dhe të mësohen me ngarkesa.


Nëse ju vendosni të bëni vetë, pastaj vijnë në palestër për herë të parë, të jetë i sigurt se ka këshilltarë Bodybuilding që do të mësojmë se si të merren me njerëzit. Kjo është për të trajnuar për të përfunduar lodhje dhe proteina të pijshëm dridhet. Jo në asnjë mënyrë nuk e bëjnë këtë. Rregullat themelore Bodybuilding nuk janë në intensitetin dhe rregullsinë e klasave. Siç tregohet nga studimet e shumta, trajnime për gratë e intensitetit të mesme kanë të njëjtën efektivitetin si ushtrimet deri në lodhje të plotë. Sepse gratë nuk është e detyruar të merret me të gjithë forcën e dhe ritmin veten. Përfitimet e këtij Bodybuilding pak, por lodhje dhe lëndimet me kusht. Pra, pas dy ose tre sesioneve të trajnimit është thjesht të mërzitur.


Dallimi nga trajnimi grave burra të
Një grua mund të bëjë të njëjtat ushtrime, kryerjen e burra. Për shkak se muskujt janë praktikisht identike. Vetëm këtu në një tjetër ka një ndryshim të rëndësishëm. Studimet e kryera mbi gratë dhe burrat të angazhuar në një orë e gjysmë me pesha tregoi atë energji si burrat përdorur glycogen. Kjo shifër është 25% më shumë se femrat. Burrat shpenzojnë më shumë proteina. Por hormonet kryesore të prodhuara në burrat dhe gratë të njëjta sportive. Këto studime çoi në shfaqjen e një pyetje: nëse një grua ka nevojë për dietë të ushqyerit që përfshin shumë karbohidratet? Në studime të mëtejshme, u bë e qartë kontrasti i karburantit për gratë dhe burrat të trajnimit. Gjatë seancave trupi i femrës nuk humbim catabolism proteina në procesin e ai nuk e thyejnë.


Trajnimi intensive është një stres i fortë për trupin. Dhe çdo stresi çon në prodhimin e hormoneve të stresit që shkatërrojnë proteina indeve. Natyrisht, pas këtyre workouts muskujt e mbushur. Megjithatë, nëse ju lodh kjo, ajo nuk mund të rrisë bilancin, dhe trupi fillon të humbasë indeve të muskujve. Shumë shpesh një gjë e tillë ndodh për bodybuilders që kanë humbur si në trajnim. Por gruaja nuk është e kërcënuar.

Të gjitha ushqime proteinike konsumuara nga një grua shkon në ndërtimin e muskujve. Por për shkak se në masë të muskujve në gratë është i vogël, nevojën e tyre për proteina është shumë më pak se meshkujt. Shkalla e rekomanduar ditore e grave të proteinave 15.2 g për 1 kg të peshës trupore është forca brutale që mund të ndikojnë në shëndetin e veshkave. Ne mund të konkludojmë se kjo është shkaktuar nga intensiteti i ulët workouts tipar i metabolizmin e proteinave. Në gratë, nuk ka asnjë Katabolizmi, kështu që ata asgjë për të stimuluar rritjen e qelizave.


Rregulloret sigurojnë për tkurrje në dietë Bodybuilding e ushqimeve yndyrore. Por kjo është e grave që përdorin si lëndë djegëse yndyrë, nëse ajo duhet të braktisin ato? Ind dhjamor në gratë sesa tek burrat. Kështu, më shumë yndyrë në dietë është, aq më shumë i vonuar. Por krejtësisht të refuzojë grua yndyrë nuk mund. Prandaj, ju duhet të zvogëlojë sasinë e yndyrave shtazore.

Të jenë të kujdesshëm, sepse jo të gjitha këshilla mund të jetë e vërtetë. Rregullat themelore që duhet të ndiqen - një intensitet të ulët dhe konsumin e yndyrave bimore. Por karbohidratet trupi i femrës nuk është e gjitha që është e nevojshme. Çdo gjë duhet të shkojë në shumë yndyrë trupit.