Parandalimi i variçe venat e trajtimit ushtrime


Venat me variçe janë sëmundje mjaft të pakëndshme, është më mirë për të parandaluar se sa për të trajtuar. Parandalimi i ushtrimit variçe venat e trajtimit të ndjekin qëllimin për të ngadalësuar përparimin e sëmundjes ose për të parandaluar sëmundje. Kjo sëmundje është kronike, ajo nuk mund të shërohet plotësisht, por pas udhëzimeve të caktuara, jeta e pacientit shumë më mirë.
Parandalimi variçe venat
Ne duhet të shohim qëndrimin për këpucë që ju zgjidhni. Është e rëndësishme për gratë që duan të veshin taka të larta, lartësia e tyre nuk duhet të kalojë 6 cm. Ajo është e mirë për të zgjedhur modelin më të qëndrueshme për të thembra ishte e gjerë, ndërsa ngarkesa në këmbë do të jenë minimale. Dhe në të njëjtën kohë nuk ka nevojë të braktisin plotësisht këpucë në modë të së mirës dhe në vend të veshin këpucë, nuk është shumë i dobishëm.Duke menduar se si për të parandaluar venat me variçe, mos harroni në lidhje me aktivitet fizik. Në rastin e parë për të ngasin një biçikletë, të bëjë not, kufizojë përdorimin e ashensor, dhe të ecin dhe të marrë shkallët. Kjo do të ndihmojë për të mbajtur një figurë të pakta, të japë një humor të mirë dhe të mirë për këmbët.
Për të marrë në vendin e duhur, ju mund të shkoni nga një çift të ndalesa të transportit publik dhe shëtitje. Protivopokazano peshëngritjes venat me variçe marrëveshje, mbajnë çanta të rënda nga dyqani. Kur variçe venat është e lejuar për të hequr peshën që nuk tejkalon 3 kg, pazar në mënyrë të rëndë të bëni nëse një makinë personale apo me burrin e saj.


Ushtrime për venat me variçe të mira për parandalimin dhe sëmundjeve, duke ndihmuar në rritjen e fluksit të gjakut në gjymtyrë të ulëta. Ajo mund të jetë ushtrime të thjeshta, të përzënë përgjatë anët e këmbëve, këmbët përshkruajnë forma të ndryshme, zhvendosje nga p'yatok në çorape.
Parandalimi i venat me variçe duhet marrë parasysh stilin e jetës njerëzore, të ushqyerit, duhet të integrohet. Ka disa metoda të efektshme që rregullisht veshin të brendshme compression. Subscribe nga pesha, sepse mbipeshë krijon një barrë shtesë për këmbët e tyre. Vidyazykatysya pirja e duhanit, ajo është e keqe për të enëve të gjakut të trupit dhe venat e gjymtyrë të ulët. Kur variçe dritë dobishme masazh, ajo ka të bëjë mjeshtër masazh, kush e di se çfarë ju duhet të bëni përpjekje. Ju mund të mësoni të bëni masazh veten, ajo do të jetë efektive nëse ajo është e kombinuar me një masazh të shpinë mesit.


Ushtrime terapeutike si një mënyrë për të parandaluar
Në shumë sëmundjeve tregojnë ushtrime terapeutike klasa, kështu që kur variçe venat pacientët duhet të marrin pjesë në stërvitje ose të bëjë caktuar e tyre të ushtrimeve terapeutike. Në këtë sëmundje mund të bëjë ndonjë ushtrim që ata kanë një peshë të arsyeshme në këmbë, mund të bëjë "biçikleta".
Ushtrim aktiv intensive ndihmon rrjedhjen e gjakut në muskujt e zemrës janë të detyruar të kontraktojë mollaqe, kofshë dhe këmbët. Ju mund të bëni asgjë - çiklizmit, gjimnastikë, not apo ecje nordike. Quite rregullisht bëni ushtrime për këmbët, nuk e le të ngecë në vend gjakun në venat, të përmirësuar elasticitetin e enëve të gjakut. T'i bëjë ata të shtrirë pa frymë dhe ritëm të ngadalshëm.


1. Kryerja e këtij ushtrimi - ulen në dysheme, tërheq këmbën përpara dhe të ligët në dysheme me duart e tij pas shpine. Heqë këmbën e majtë Pull goditje. Ruaj pozicion, kthehet këpucë me majë, atëherë në qendër. Kjo përsëritje lëvizje disa herë. Pastaj të kryer të njëjtën gjë me këmbë të djathtë.

2. Qëndroni me këmbën tuaj të drejtë, udhëheqës këmbë përsëri në gjurin e majtë. Duart shpërndajë në dorë për të ruajtur ekuilibrin dhe të kërkoni direkt në pikë. Ngritja kokën lart, mbani drejt shpinën. Set bilanci juaj të shkojë deri në gishtat e këmbës së tij të majtë, pastaj opustymosya. Përsëriteni disa herë, pastaj të ndryshojë këmbën.


3. Ky ushtrim përmirëson qarkullimin e gjakut në enët dhe venat. Gënjeshtra mbi një rrogoz, të ligët mbi supe, të rritur këmbët dhe tërheq çorape lart dhe poshtë 10 herë, pastaj të bëjë një lëvizje rrethore, rrotullohen këmbët kundër akrepave të sahatit dhe anasjelltas.

4. Kur variçe venat është e dobishme për të kryer popullore "Birch". Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, të shkojnë deri mbi supe, duke i mbajtur këmbët të lartë, por nuk e gomave. Çdo ditë ne të bëjmë "thupër". Kjo është një parandalimin e madhe, jo vetëm eliminuar problemin e varices.


5. Në mëngjes, të kryejnë ushtrime të thjeshta - të shtrirë në shpinë të tij, krahët shtrihen përgjatë trungu. Ngrini dhe shpërndajë çorape ottyanem këmbët, të kryer këmbëve rotacionit majtë dhe të djathtë. Përsëriteni në çdo anë nga 7 herë.
Nëse gjumit këmbët fryrë, vë rul batanije mbështjellë nën këmbët e tij gjatë natës.
Çfarë lloj ushtrimi është e drejtë për ju mund të vendosë vetëm mjeku fleboloh.