Shiatsu Oriental acupressure


Veçanërisht rekomandohet masazh për ata që vuajnë nga kardio-vaskulare, të frymëmarrjes, musculoskeletal, për të mos përmendur nervozizmi, pezmatim nervi, etj Përveç kësaj, një relaksim të madh dhe stimulimin e imunitetit. Nuk janë porositë të ndihmojë për të përmirësuar formën e saj, rrudhat qetë, humbasin peshë, e bëjnë lëkurën më elastike. Ndër të gjitha varietetet e saj dhe metodat e kohëve të fundit duke fituar popullaritet në rritje teknikat lindore dhe perëndimore Shiatsu acupressure.
Kjo Japanese acupressure - shtypur gishtat (shi - gishtat, UAC - presion) për biologjikisht pikë aktive të trupit. Interpretimi unik modern i masazh tradicionale lashtë japoneze amma ("dorë qetësues") Praktykovavshehosya Povikmy në mjekësi orientale shpikur verbër për masazh është një mënyrë për të fituar jetesën. Në Kinë, akupunkturë është homologu i tij në Kore - Su-Jok, indian Ayurveda-marmaterapyya. Edhe pse në mes tyre, natyrisht, ka dallime serioze.


Spot ndikim oriental në trup, duke stimuluar mbrojtjen e saj, rrit vitalitetin. Pika biologjikisht aktive në trupin e njeriut ka rreth 700 secili përgjegjës për një trup të caktuar, dhe grup i tyre është "meridianë"Me të cilin qarkullojnë Qi energjisë jeta. Ato zakonisht janë të vendosura në mes tufa e muskujve, tendons, joints, kockat gropa, në zonat në arteriet impuls ku zbulohen. Fytyra është tetë meridianet.

Teknika e Shiatsu. Shiatsu - një kryesisht ritmike shtypur në pikat acupressure një gisht apo pjesë të ndryshme të dorës. Metoda kryesore - presion gjithë sipërfaqja e falangës pare te gishtit. Ndonjëherë masazh është bërë me dy duart apo gishtat, mbivendosur mbi njëri-tjetrin. Sidomos çmuar fytyrën acupressure, sepse ajo ka një efekt të theksuar anti-plakje. Dhe nga rruga, ajo mund të bëjë vetë, fillimi dhe me sukses kanë të bëjnë me gratë japoneze.


Klikimi i kryer pa probleme, pa paragjykim dhe indet fërkim gishtin duhet të jetë i pozicionuar pingul në massyruemomu vend, kohëzgjatja - 3-5 me pikë, seanca gjithë - jo më shumë se 15 minuta. Masazh mund të kryhet për 7-10 ditë, atëherë më mirë për të bërë një pushim të vogël. Rezultatet e parë në një muaj. Si për të gjetur pikën e duhur? Në mënyrë tipike, ato janë të vendosura në dëmtimit të dhëmbëve të vogla nën lëkurë dhe kur shtypet pak e dhimbshme. Kjo "sy të tretë" (1 cm nga hunda, midis skajet e brendshme të vetullat), edhe në pikën zgavërt ne qoshen e brendshme të syrit. Një pikë shumë e rëndësishme - në të djathtë e mesme e mësipërme nxënësit vetull, në gropën mes dy kodrave. Butësisht fshij atë, ju mund të ndihmoni veten me marramendje, dhimbje në pjesën ballore të kokës, nevralgji trigeminal.


Nga "rrudha në anët e syve" efektive ndihmon në stimulim Shiatsu pikë ndodhet në një distancë prej 1 cm nga qoshe e jashtme të syrit në tempull. Një tjetër pikë e rëndësishme nën mollëzat në mes të nxënësve. Të ketë një buzëqeshje simpatik dhe të harrojmë për folds nasolabial dhe rrudhat rreth gojës, rregullisht masazh pikë në qendër nën buzën e poshtme, qoshet e gojës dhe pika drejtpërdrejt nën hundë. Dhe kushtet e dobishme për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm. Në qendër është brenda mjekër "Antistress" pikë. Në një situatë të papritur stresues, shtypni gishtin tuaj në këtë pikë.


Arti i masazh klasike Thai formuar nga kultura e lashtë të Kinës dhe Indisë. Në bazë të saj - stimulimi i energjisë vitale (Prana). Kur përdoret bravo masazh, shuplakat dhe bazën e saj, në pjesën e jashtme e dore, bërryla, gjunjë parakrahë, dhe madje edhe këmbët. Effect - përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke hequr edemë, rritur fuqinë dhe efikasitetin e muskujve, heqjen e toksinave, stimulimin e sistemit nervor, të përmirësuar tretjen.

Teknikë
Ekspertët efekt Thai masazh në linjë Saint PIK - dhjetë linjat kryesore (meridianet) vitalitet. Të gjithë ata janë nga zona përreth kërthizë me gjerësinë e dy gishta nën sipërfaqe barkut përmes trupit në drejtime të ndryshme, me lirimin në dhjetë pikat që ndodhen mbi faqen (hundë, gjuhën, gishtat e këmbëve, syve, etj). Ekspozimi i duhur Trajtimi për të ndihmuar të ruajtur ekuilibrin e energjisë vitale të trupit dhe mendjes përmes lirimin e blloqeve dhe për të rritur rrjedhjen e energjisë nëpër trup. Ekspertët thonë se si yoga Thai masazh (ushtrimi i kryer jo vetëm veten, por të çiftëzohet me një terapist masazh). Kjo nuk është bërë në dysheme dhe jo në tavolinë, dhe mat veçantë dyshek. Konsumatori i veshur me një kimono të veçantë apo një këmishë të prodhuara në mënyrë natyrale. Masazh në sistemin Ayurvedic shërimi është shumë e rëndësishme. Kjo ndikon jo vetëm fizike, por edhe niveli emocional, duke evokuar e energjisë ndihmon samovostanavlyvatsya trupin. Dhe ai ka një shumë të ndryshme.


Top: Abhъyanha - masazh të butë duke përdorur vaj të ngrohtë e cila derdhur një lumë i hollë në stomak, dhe lëvizjet e qetë të përhapur në të gjithë trupin. Shiro efekt dhuratë rrjedhin lumë kombinon një vaj të veçantë aromatike në zonë mizhbriv'ya ("sy të tretë") Dhe kokë për një masazh tradicionale Ayurvedic. Besohet se ky masazh ndihmon për të pastruar karma. MARMI - pikë masazh energjisë.
Katie Gjerë - shërimi veçantë makineri përsëri dhe përsëri duke përdorur vaj GHI (vaj pastruar ghee). Gjatë procedurës, vaj të ngrohtë të mbajtur shpinë duke e mbyllur "pengesë"Të cilat formojnë një të përgatitur enkas "provë". Kizhi - masazh me çanta të nxehtë bimor. Ajo është e bazuar në ekspozimin e butë ngrohjes kombinuar me elemente të Aromatherapy dhe acupressure, dhe mjekësi bimor.