Teknika e kokat masazh


Jeta moderne është e plotë të stresit dhe konfliktit që shpesh shkakton dhimbje koke. Shpesh dhimbja është aq e fortë që duket - koka është prerë. Zakonisht një person merr pilula dhimbje për të hequr qafe dhimbje. Por ka disa metoda e gjetjes shpëtoj dhimbje koke të tilla aq efektive sa të pilulës. Në raportimin metodë në këtë artikull ka efekte anësore. Zakonisht njerëzit e përdorin atë pa e kuptuar atë, të fillojnë të masazh ballin, tempuj, flokët. Ky është një masazh kokë. Edhe lëvizjet e pandërgjegjshme masazh kontribuojnë në faktin se shteti është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme. Dhimbje koke është reduktuar, nuk ka relaksim, duke eliminuar lodhje dhe nervozizëm.


Masazh kreu prodhon një efekt të ndryshme në trup. Kur dhimbje koke të reduktuara, të relaksoheni muskujt, të ulur simptomat e PMS dhe dhimbje koke, të rriten më mirë më pak flokët bien jashtë. Më e rëndësishmja, masazh ka contraindications. Ka një kufi - masazh nuk mund të mbahen në qoftë se ka një ethe të rënda që e shoqëron çdo proces infektive. Nëse temperatura është normale, masazh mund të bëjë.
Masazh kokë nuk kërkon qendrat e detyrueshme kozmetike. Ajo mund të bëhet në shtëpi. Teknika e njëjtë masazh kokës për lehtësimin e dhimbje koke dhe rritjen e flokëve, i përbërë nga 4 faza.

Nuk ka nevojë për kokë masazh çdo procedurë për të larë flokët. Në qoftë se ju përdorni kozmetike apo ilaçe, flokët disi të pushojë të jetë i pastër.

Teknika e masazh: Faza I.
Qëllimi - ngrohje të lëkurës, e përgatitur atë për të thellë krye relaksim ndikimi muskujve dhe qafën. Ju duhet të përdorni një lëvizje të lehta rrethore me majë të gishtave në sipërfaqen e flokëve. Ju mund të rrisë shkallën e presionit në lëkurë. Kjo fazë zgjat rreth 4-6 minuta. Pastaj ju merrni një krehër druri dhe kreh flokët në disa mënyra.

Teknika e masazh: Faza II.
Ju duhet të kreh flokët e ndarë. Lëvizjet masazh bërë gishtave. Duart pushuar mbi gishtin e madh, të cilat janë të vendosura prapa veshëve. Lëvizjet rrethore e gishtave, bëri të gjitha gishtat me përjashtim të madh. Mocioni i drejtuar në drejtim të lartë. Është e nevojshme që presioni i gishtave në lëkurë rrit. Të gjitha elementet janë përsëritur disa herë, me pak lëkura është vazhdimisht i ndryshueshëm. Si rezultat i pas rrit intensitetin e qarkullimit, ajo do të tregojë një skuqje të lehtë dhe ndjesi të ngrohjes.

Teknika e masazh: Faza III.
Në këtë fazë të masazh kokë lëvizjeve të pazakontë: të tërheqë flokët e tij me fuqi të ndryshme. Pra, nuk është stimulimi i rrjedhës së gjakut në lëkurë dhe flokët follicles. Nuk shkaktojnë vetes dhimbje, nuk ka nevojë për të prishur flokët tuaj. Në fazën e vonë mund të pat veten në kokë.
Teknika e masazh: faza IV.
Ne kemi nevojë për të trokas veten në kokë me majë të gishtave. Kjo teknikë masazh kryhet mbi të gjithë sipërfaqen në drejtim nga para për të mbështetur.

Në fund të masazh kokat duhet të krehër krehër druri flokëve. Të gjitha të vetë-masazh zgjat rreth 15-20 minuta. Atëherë më mirë të shtrihem për 20-30 minuta për t'u çlodhur.

Features dhimbje koke masazh.
Për efekt më të mirë të kësaj teknike masazh është rregullimet e nevojshme të disa etapa.
- Së pari të ngrohtë deri kokës, atëherë ne duhet të bëjmë në vijim: në anën e pasme të qafës, në vendin ku ajo shkon në bazën e kafkës, ka dy muskujt vertikale, ndër të cilat është pika e ndikimit. Ne duhet të refuzojë kokën mbrapa dhe shumë masazh këtë pikë për 3 minuta, duke mbyllur sytë tuaj.

- Gishtin e mesëm dhe indeksi në një lëvizje rrethore për masazh tempujt e tij me të dy anët, dhe mbylli sytë.
- Pastaj merr frymë thellë, të mbajë frymën tuaj dhe nxjerr.
Përsëriteni disa herë dhe pastaj ngadalë të hapur sytë tuaj.