Palestër ushtrime për njerëzit pjekur


Nëse besoni se pas pesëdhjetë tuta provoni dhe shkoni në një klub palestër qesharake dhe të pakëndshme, ajo është thellësisht e gabuar! Dëshmi e kësaj - popullariteti në rritje i klubeve të ndryshme për ata mbi Por në qoftë se ju nuk e afërt, mos u bëni merak - ju mund të organizojnë klasa dhe në shtëpi! Tema e shkrimit - dhe ushtrime palestër për njerëz të pjekur.
Të hequr qafe dhimbje në burra të pjekur
Një nga sëmundjet e njeriut modern në moshën e mesme - ngurtësi e sistemit muskulor dhe nyjeve. Në jetën e përditshme, lëvizjet tona dhe jo monoton, aq shumë vuajnë nga mungesa e tensioni i muskujve, pastaj dryabnut ose akumulojnë toksina, humbasin spontaniteti. Gjëja e parë që ne duhet të bëjmë në këtë rast - elasticitetin e muskujve mbrapa dhe lëvizjen e përbashkët dhe për të ndihmuar në këtë ushtrimet e ardhshme palestër.1. bërryla Vpyrayemosya në mur, pryslonyaemsya ballin në sipërfaqen e pasme të duarve. Përkulem majtë këmbë në gju (këmbë, ndërsa ende në dysheme), këmbë të djathtë ndërrime mbrapa (këmbë drejt!), Këmba presion në mënyrë të vendosur në dysheme, gishtin e drejtoi murin përpara pingul. Tani, pa ndryshuar pozitën e këmbëve, ngadalë përparojnë legen përpara pa bending drejtua dhe mbajtjen e këmbë presion në dysheme. Domahayemosya ndjenjë të lehta që shtrihen. Hold shtrij për 10 sekonda., Pastaj të promovuar legeni pak më tej, të mbajë për 10-15 sekonda. Përsëriteni me këmbën tjetër.


2. Uluni në dysheme. Të drejtë deri në kullotat e tij, duke ngritur atë mbi dysheme, duke mbajtur dorën e djathtë. Merrni gishtit të dorës së majtë të këmbës së tij të djathtë, dele atë deri në kufi. Ne ndjeni tensionin e muskujve të këmbës, të mbajë për 10-15 sekonda. Pastaj dele atë poshtë (nuk ka tension në rritje), të mbajë për 10-15 sekonda. Pastaj dorën e majtë kap këmbë nga jashtë dhe të ndahen vetë, që shtrihen shërimin e muskujve. Pas 10-15 sekonda. shpjegoj dhe krahasoni ndjenja në të dy këmbët. Përsëriteni me këmbën e majtë.


3. lëvizjet rrotulluese janë duke u zhvilluar nyjet e duarve (të kthehet dore, bërryl, sup), atëherë - këmbët (holenostopы, gjunjë, hips). Ushtrimet për këmbët kryejnë për herë të parë në këmbë, pastaj ulur ose shtrirë.

4. Për të zhvilluar kostum hip luaj, rotacionin. Opsionet rrotulluese mocionet shumë. Filloni me të thjeshtë - kruhoobraznыh, duke shkuar në më shumë komplekse - ". Vosmerkam" Tension dhe relaksim i muskujve më fiziologjikisht të kryer në përputhje me fazat e frymëmarrjes: thith - tension, nxjerr - relaksohuni. Në këtë rast, sistemi qarkullues është duke punuar si duhet dhe nuk ka asnjë përçarje në rregullimin e proceseve nervore. Për të kryer këtë kompleks mundësisht çdo ditë. Pra, nuk do të jetë dembel, veçanërisht në qoftë se puna që ju duhet të ulen ose të qëndrojë në një vend!


Për të rivendosur shëndetin e jo të bëjë pa ushtrime palestër për relaksim.
1. mbështet duke u bërë të murit me pika të tjera të mbështetjes - kjo është mollaqe dhe blades sup. Ngritja duart tuaja deri dhe relakson ato. Mendërisht mendje se duart fillojnë të ndryshojnë në dorë (të marrë fokusin tuaj, për shembull, imagjinoni që dorën si magnet unipolare sprapsin njëra-tjetrën). Kur dora me të vërtetë të fillojnë të ndryshojnë, ka ndjesi të këndshme. Ato janë të rëndësishme për të kujtuar dhe për të mos humbur thread doli Intercom.


2. Qëndroni pranë murit, si dhe në ushtrimin e mëparshëm palestër. Megjithatë, një krah ngritur dhe tjetri ulur në një kënd prej 45 gradë në lidhje me supet. Auto mendje lëvizje e tyre për njëri-tjetrin. Nëse ka një ndjenjë se disa duar tërhequr fuqi vjen relaksim.

3. Qëndroni me duart poshtë (jo domosdoshmërisht në mur). Relakson një prej duarve. Kujtuar veten të shtrirë në ujë të qetë (dush, pishinë). Dora jote ishte drita, ajo "pops" rritet ndodhë ndjenja shumë të këndshme. Përsëriteni me anën tjetër.


4. Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, të mbyllë sytë tuaj dhe të shkoni në një "udhëtim në retë." Gjithkush kujton se si i pabesueshëm ata janë duke lëvizur, duke ndryshuar formë kundër qiellin blu. Nëse ju ra ndonjëherë në dashuri, do të kujtohem për emocion këndshëm në gjoksin e tij. Pra, shtrihem për 3-5 minuta.
Jo të gjithë njerëzit e pjekur të pushojnë jashtë në të përpiqet të parë. Megjithatë, mbetet për të paktën 2-3 herë në javë, dhe së shpejti ju do të ndjeni rezultatet!