Vaksina kundër papillomavirus njeriut


Infeksioni HPV aktualisht është një nga sëmundjet më të zakonshme njerëzore në veçanti organet gjenitale të tij. Papillomavirus gjenitale njeriut (HPV) është agjent shkaktar dhe ai i takon gjini "A" familjes së viruseve dhe aktualisht ka më shumë se 100 lloje të njohura të viruseve, por ato ndryshojnë në pronat e tyre spektakolare. Për shembull, lloje të HPV mund të shkaktojë sëmundje gjenitale, dhe ata janë të ndarë në 2 grupe, HPV "rrezik të lartë" HPV dhe "rrezik të ulët", lloje të tilla të viruseve mund të shkaktojë kancerit të zorrës së trashë skajor, vulvë dhe mitrës.


Zakonisht papillomavirus vetvete nuk tregon, ai edhe asimptomatike dhe shkon pa u vënë re, por ka raste kur papillomavirus mund të shkaktojë kancerin e qafës së mitrës. Dhe për shkak se të gjithë shkencëtarët e botës, duke u përpjekur për të dalë vaksinë kundër papillomavirus njeriut. HPV është seksualisht të transmetueshme, në mënyrë që vajzat që nuk kanë pasur marrëdhënie seksuale të ketë HPV. Kanceri i qafës së mitrës është një nga vendet e para në mesin e kancerit, por përveç kancerit të qafës së mitrës papillomavirus mund të jetë në formën e lythat gjenitale si gjenitale, si ata mund të jenë në traktin e sipërm respirator. HPV infektuar më shumë se 50% të të gjithë burrave dhe grave, por këto virusët e papilomës mund të trajtohen. Vaksina kundër papillomavirus njeriut përfshin virusit HPV, por ynaktevyrovannыy dhe vaksina falë njerëzve imunitet aktiv kundër 4 tensionet e HPV që janë më aktive. Përbërja e vaksinës kundër papillomavirus njeriut janë dy variacione që e pengojnë zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës dhe lythat akute.


Pas vaksina prodhohet imunitetit në trup për një kohë të gjatë, por, megjithatë, edhe gratë vaksinuar duhet të kontrollohen për kancer të qafës së mitrës, dhe për shkak të faktit se vaksina rezulton mund të sigurojë mbrojtje për gratë e të gjitha tensionet e kancerit HPV. Gardasil është një vaksinë kundër papillomavirus njeriut, ajo kvardyvalentnaya dhe rekombinante, është një pezullim për injeksion intramuskular. Kjo vaksinë është bërë nga përzierje shumë të pastrohet e grimcave të tilla si viruse (VVCH) dhe proteina kapsida (HPV), dhe proteina përgatitur duke e ndarë fraksionet në tensionet recombinant. Një kurs të plotë të vaksinimit, zakonisht çon në formimin e antitrupave, por vetëm për katër lloje të HPV dhe kjo vaksinë është njëqind për qind e efikasitetit në parandalimin e kancerit të qafës së mitrës, lythat gjenitale, dysplasia precancerous epiteliale dhe kancerin e organeve gjenitale, të cilat shkaktuar katër lloje të HPV. Vaksina Gardasil mund të aplikohet për fëmijët dhe adoleshentët 10-16 vjet, dhe gratë e reja 17 vjeç deri në 25 vjet për të parandaluar sëmundje e shkaktuar nga papillomavirus njeriut katër lloje të, dhe me futjen e kësaj vaksine, ju mund të parandaluar lythat gjenitale, kancerin e qafës së mitrës, vaginës dhe vulvë. Zakonisht Vaksina Gardasil mund të administrohet intramuskulare ose kofshën rajonit perednelateralnuyu muskujve trekëndësh.


Vaksina administrohet normë, e cila përbëhet nga një vaksinimin 3-dozë dhe kalojnë një skeme caktuar, me dozën e parë vkolyuyetsya një ditë veçanti, dhe i dytë mund të jetë administruar nga 2 muaj pas injektimit parë dhe gjashte muaj tretë pas para. Ju mund të përshpejtojë vaksinimin reduktuar termi i parë dozë një muaj, dhe ju mund të hyjë në doza tretë 3 muaj pasi i pari. Në këtë rast, kur ka shkelur kushtet e vaksinimit, vaksinimi mund të konsiderohet i plotë në qoftë se ajo është kryer gjatë vitit. Vaksina duhet të jetë në formën e pezullimit në një pezullim me baltë para përdorimit dhe ajo duhet të jetë tronditur për të marrë një masë homogjene, dhe kur pezullimi nuk është homogjene, ose ajo do të ndiqet nga çdo përfshirje ose pezullimin ndryshuar ngjyrën, kjo tregon se vaksina pazbatueshme. Kur vaksina është administruar, kjo e bën duke përdorur gjilpërat e disponueshme dhe shiringat dhe vetëm një person, por pas hapjes shishe, të futur të gjithë shishkë rekomanduar dozë duhet të përdoret plotësisht dhe pastaj fshi. Faqe Injection duhet të jetë e nevojshme për të përpunuar zgjidhje alkool, mundësisht shtatëdhjetë për qind. Pasi prezantoi vaksina është e rrallë, por megjithatë mund të zhvillohet reagim të përgjithshme dhe lokale, vendore mund të shprehet në formën e kruarje, dhimbje, ënjtje dhe skuqje. Fenomene të tilla nuk kërkojnë kujdes mjekësor.


Në reagimet e përgjithshme të vaksinës mund të rrisë shkurtimisht temperaturën e trupit apo shfaqen dhimbje koke, por ndonjëherë inflamacion të organeve pelvike dhe parehati në traktin e tretjes. Sigurisht, vaksina nuk shkakton pothuajse ndonjë më i madh ndryshime në trup, por megjithatë, ajo duhet të jetë për të vëzhguar njeriun për gjysmë ore pas vaksinimit dhe të ketë një mjet të terapisë antishock. Në rastin kur një person i hypersensitivity ndodh pas një Gardasil vaksinë hyrë, administrata e ardhshme duhet të eliminohen. Contraindication kryesore për vaksinën Gardasil, është koagulimit të gjakut, dhe pastaj kur njerëzit vuajnë nga hemofilia, gratë nuk vuajnë këtë sëmundje. Në raste të tjera, nuk ka vaksinë është i kundërindikuar. Me futjen e vaksinës është e lejuar të marrë vitamina, antibiotikët, analgesics dhe drogë anti-inflamator dhe marrjen e tyre nuk ndikon immunogenicity. Ju gjithashtu mund të vaksinohen, kur një grua merr kontraceptivëve oral apo imunoshtypes lokale parenterale. Por nuk e mbajnë vaksinimit ngritur temperaturën e trupit ose menjëherë pas sëmundjes.