Vaksinimi para se të shkojnë në pushime


Mirë pushime - një mot të bukur, shok të këndshme dhe besimin se gjatë udhëtimit ju nuk merrni të sëmurë ndonjë sëmundje ekzotike. Ekspertët thonë se mënyra kryesore për të shpëtoj veten nga probleme të panevojshme shëndetësore në vendpushimin, ky vaksinim para se të shkojnë me pushime.
Gjithkush e di se koha është e paparashikueshme. Por çdo gjë tjetër është e mirë për të menduar përpara dhe të zgjidhni një kompani e besueshme për të bërë vaksinat e nevojshme para se të shkoni me pushime. Të cilat vaksina duhet të zgjidhni dhe për të cilat raste?Vaksinimi kundër hepatitit A
Banorët e zonave urbane lehtë mund të merrni infektuar nga sëmundje në zonat rurale të vendeve me klimë të ngrohtë. Virusi Hepatiti A është përhapur me anë të ujit të ndotur, ana nevymytyh, ushqim dhe enë kuzhine. Infeksioni i stomakut në gjakun e njeriut, dhe pastaj të mëlçisë. Simptomat e hepatitit A mund të jetë një dobësi, dhe të përzier. Ata janë të hutuar lehtë me helmim banale, kaq shumë të infektuar në asnjë ngut për të vizituar një mjek. Megjithatë, kjo sëmundje është shumë ngjitëse dhe koha kur personi vërejtur yellowing e lëkurës, simptomë e parë e vërtetë e hepatitit A, ajo mund të infektojnë të gjithë të tjerët.

Për të mbrojtur shëndetin e mëlçisë mundësisht vaksinimit para se të udhëtonte për në vendet aziatike, duke përfshirë Indi, Afrikë, veçanërisht në qoftë se planet tuaja të përfshijë jo vetëm të qëndrojnë në një hotel të rehatshëm, por një udhëtim për vendin.
Vaksinimi kundër hepatitit A duhet të bëhet 2 javë para se të shkoni me pushime. Vaksina mbron kundër sëmundjes për 6-18 muaj. Pastaj të hyjë dozën e dytë gjashtë muaj mund të krijojë imunitet për 15-20 vjet.

Vaksina kundër sëmundjeve meningococcal

Vaksinimi kundër sëmundjes meningococcal duhet kur udhëtojnë për në Arabinë Saudite. Pa këtë vaksinë një person nuk do të lejohet në këtë vend. Përveç kësaj, është e dëshirueshme për të futur vaksinën dhe para se të shkoni me pushime në Britani të Madhe. Dhe ata që do të Angli për të studiuar, duhet të vaksinohen pa dështojnë.
Infeksioni transmetohet nga pikat ajrore. Fillimisht, sëmundja ndodh në të ftohtë të rregullt, atëherë ka dhimbje koke të rënda, temperatura e ngritur e trupit, ngurtësi muskujve ndjerë, mund të përjetojnë humbje të vetëdijes.

Vaksinimi duhet të bëhet 2 javë para nisjes, ajo mbron kundër sëmundjes së meningjitit gjatë 3-5 viteve të ardhshme.

Vaksinimi kundër tik-tak-përballohen encefalit
Ideja se entsefalitnoho kafshimit shënoni mund të vuajnë vetëm në Siberi dhe Uralet, të rreme. Njihuni me këto insekte mund të jetë në Evropë. Një shumë e rriqrat në Austri. Përveç kësaj, ata mund të kafshoj dhe të gjatë udhëtim në një biçikletë në pyll çeke dhe një piknik në një park të qytetit në Gjermani.
Vaksinimi kundër tik-tak-përballohen encefalit është e dëshirueshme nëse pushime juaj është për të kaluar në Evropën Qendrore, dhe sigurisht në qoftë se jeni duke planifikuar për të shkuar në Vietnam apo Lindjen e Largët në pranverë dhe verë.

2 doza e vaksinë kundër tik-bart encefalit duhet të administrohet në intervale të një muaj. Në mënyrë që të imunitetit zgjati për 3-5 vjet, ne duhet të bëjmë një tjetër vaksinimi për shkak të 9-12 muaj.

Vaksinat kundër encefaliti japonez
Sëmundja mund të infektohen në vendet ku angazhuar në mënyrë aktive në oriz në rritje për shkak se vektorët japoneze encefalit janë mushkonja që race në fushat e orizit. Pavarësisht nga emri i sëmundjes, infeksioni shpesh nuk ndodh me ta në Japoni, Vietnam, Kamboxhia, Kina, Laosi dhe Nepal. Para se të nisej me pushime në një nga këto shtete është e dëshirueshme për të bërë vaksinën.

Në mënyrë tipike, vaksinimi përfshin futjen e skemës së 3-dozë: dita 1, dita e 7, ditën e 30. Me dy doza të paraqitura në intervale prej një jave, duke krijuar 80% mbrojtje -s. Një vaksinimi i fundit duhet të bëhet së paku 10 ditë para udhëtimit.

Vaksinimi kundër tërbimit
Gjithkush e di se humbur kafshoj apo kafshë të egra duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Si të bëni ndërsa në një vend tjetër? Statistikat tregojnë se në Tajlandë me 100 qentë infektuar me tërbimit 3-4. Në vende të tilla si India, Kina, Vietnami, dhe kontinentin amerikan e Jugut në rrezik të tërbimit është gjithashtu mjaft i madh. Pra, tifozët e exotics duhet të kujdeset për vaksinimit. Ai përbëhet nga tre doza të administruara në orar: ditën e 1, 7 ditë dhe në ditën e 21-të. Duhet të vaksinohen brenda 30 ditëve para nisjes. Vaksinimi ofron mbrojtje për 3 vjet.


Një vaksinë kundër ethe tifoid
Ethet tiofide është shkaktuar nga Salmonella, e cila hyn në trupin e njeriut me ushqim apo ujë të kontaminuar. Shkruani vaksinën e dëshirueshme për njerëzit që planifikojnë të udhëtojnë në Evropën Lindore, në ishujt e Paqësorit, Afrikë, Australi dhe Azi.
Vaksinimi kundër tifos është bërë një herë për 1-2 javë para nisjes. Si rregull, imuniteti nga sëmundja prodhuar në 75-90% e njerëzve. Mbrojtja ruhet për 3-5 vjet.

Vaksinimi kundër etheve verdhë
Virus verdhë ethe kryhet nga mushkonja. Simptomat e para të malaries ndodhin 3-6 ditë pas kafshimit. Në sajë të trajtuar simptomet e tilla janë marrë, ethe, dhimbje koke, të vjella, dhimbje të muskujve.

Dëshirojnë ethe në mënyrë të rrezikshme që certifikata e vaksinimit është e nevojshme për të hyrë në Afrikën Qendrore, Filipine, Ishujt e Paqësorit, Haiti dhe shumë nga Amerika e Jugut.
Vaksinat bëni 1 herë në muaj para udhëtimit, të paktën - një javë. Ajo mbron nga ethet e verdha në 10 vjet.