Vaksinat e gripit dhe mitet e vaksinimit


Çdo vjeshtë me borë e parë në viruset e ajrit. Kjo do të thotë se nuk vjen një kohë vaksinim gripit. Gjëja kryesore këtu - zgjedhja e duhur e vaksinës. Le të konsiderojmë vaksinat e ndryshme dhe mitet anti-vaksinimit.
Paketimin e vaksinës është e nevojshme, para së gjithash, i kushtoj vëmendje jo në emrin e tij dhe lloji. Natyrisht, të gjitha vaksinat e influencës janë efektive, ato janë tre parashikuar tendosje. Megjithatë, nuk ka shans të gripit në dimër do të rritet, në qoftë se ju zgjidhni vaksinën e duhur, në funksion të sëmundjes së tyre dhe moshës.Vaksina anti-gripit integrale
Avantazhi kryesor i vaksinave të tilla është se ato formojnë një imunitet të besueshëm, në qoftë se pas një sëmundjeje të vërtetë.
Dhe si mangësi tregojnë në vijim. Njerëzit të cilët më parë kanë pasur kontakt me tendosje të vaksinuar për disa ditë vëzhgoi rrit temperaturën e trupit, si Vaksina e gripit integrale trajtohen në mënyrë të pamjaftueshme, ato përmbajnë toksina nga membranat virale. Përveç kësaj, numri i contraindications përfshijnë sëmundje të zemrës, hipertensionit, alergji, astma, epilepsi, veshkave dhe gjakut, endokrin, nervor dhe sistemin imunitar.


Vaksinat Split
Plus keto vaksina - pastrimin e tyre. Kur bën viruset vaksinë ndarje janë shkatërruar, marrë vetëm pjesët e tyre individuale. Kjo do të thotë se toksina në vaksinat në dispozicion. Temperatura e kësaj pafuqie vërejtur në 1% të rasteve. Prandaj, këto vaksinimet janë të lejuara për të bërë edhe fëmijët gjashtë muaj.
Si disavantazhet ndarë ekspertë vaksinë pikë të kostos së tyre të lartë dhe faktin se në 5-10% të njerëzve të vaksinuar imunitetit ndaj sëmundjes nuk është formuar.

Mitet për vaksinat

• Miti 1. Një person mund të merrni të sëmurë direkt nga vaksinuar nëse vaksina "live". Kjo nuk është. Viruset përfshira në vaksina janë dobësuar dhe nuk përfaqësojnë rrezik. Megjithatë, vaksinat e gjalla është më mirë të mos për të bërë, ndërsa kur epidemia e gripit ka filluar.

• Miti 2. Vaksinimi pakuptimtë, pasi pas njerëzit ende vuajnë nga gripi dhe zastudzhuyutsya. Kjo deklaratë është gjithashtu i gabuar. Sëmurë, vetëm 20% të vaksinuar. Dhe këtu është arsyeja pse. Ata janë të sëmurë nga tensionet e gripit që nuk mbulohen vaksinim. Vaksinat humbasin efektshmërinë e tyre në qoftë se ata mbajnë një ditë apo më shumë në temperaturë dhome ose të ngrirë. Përveç kësaj, ekziston yyazytsirnist se personi është i sëmurë me grip gjatë dy - tre javë, kur ka imunitet formimin vaksinimi. Dhe pavarësisht nga fakti se në këto raste gripi tolerohet lehtë, pasi qelizat e sistemit tonë imunitar kishte aktivizuar tashmë vaksinim, nuk komplikojë punën e tyre dhe disa javë pas vaksinimit është më mirë të mos përpiqen për të komunikuar me njerëz të cilët janë të kollitjes dhe chyhayuschymy. Për më tepër, koha duhet të vaksinohen jo më vonë se tetor. Mitet për vaksinat shpesh e lidhur me idenë se vaksina e gripit të na mbrojë nga SARS. Në fakt, ata vetëm të rritur imunitetin, në mënyrë që njerëzit të vaksinohen zastudzhuyutsya 2 herë më pak.


• Miti 3. Vaksinimi përkeqësojnë sëmundjet kronike. Ky fenomen është shumë e rrallë. Sipas statistikave, viruset 87 milion vaksinat përbërëse llogariten për vetëm 270 raste natyrisht përkeqësimi i sëmundjeve kronike. Shumë sëmundje, të tilla si artriti, ndodhin në fazat e hershme fshehur. Për të mbrojtur veten nga komplikimet e mundshme duhet të raportohet vaktsynoloham të gjitha problemet e shqetësimit dhe shëndetësore. Yyazytsirno, në raste të tilla eksperti do të rekomandojë përdorimin rasscheplennuyu vaksinë dhe përshkruajnë antihistamines apo për të rritur dozën e ilaçeve të marra rregullisht.


• Miti 4. shtënë gripit nuk mund të bëjë me alergji. Këto mite rreth vaksinimit të vlefshme vetëm nëse personi është alergjik ndaj proteinave pule, e cila është pjesë e vaksinave. Nuk janë aktualisht një vaksinë për të cilat viruset janë rritur në epiteli qenit i veshkave. Rrezik alerhetykiv përfaqësojnë dhe gjurmët e antibiotikëve dhe formal ruajtës, e cila është një komponent i disa vaksinave. Së shpejti pritet të nxjerrë një vaksinë që nuk përmban komponente të tilla.

• Miti 5. Familje vaksina cilësi më pak në krahasim me të importuara. Të gjitha vaksinat të sigurojë të njëjtin nivel të mbrojtjes nga gripi. Megjithatë, pas vaksinimi i kësaj pafuqie e brendshme dhe temperatura vërejtur në 3% të rasteve, ndërsa kur importohen vaksinat - 1-2%. Besohet se arsyeja për këtë - duke shtuar i brendshëm polyoxidonium imuniteti vaksinë.


• Miti 6. Sprays mirë se injeksione. Vaksinat në formën e sprays hundës kanë filluar për të mbrojtur një ditë, dhe pas injeksione duhet të presin për rezultatin brenda 3-4 ditëve. Përveç kësaj, hulumtuesit amerikanë kryerjen e studimit tetë milionë fëmijë vaksinën kanë gjetur se llak efektive injeksione vaksinave me 55%. Megjithatë, sprays përmbajnë vetëm viruset integrale, kështu që ata kanë më shumë contraindications, ata shpesh shkaktojnë ethe. Gjithashtu i njohur incident kur spray vaksina ndaluar përdorimin që nga zbatimi i saj i lidhur me një rritje në rastet e paralizës së fytyrës.