Humbja e flokeve dhe mungesa e vitaminave


Në flokët, pavarësisht gjatësisë strukturë të ngjashme. Baza e tyre - keratin protein, i cili përbëhet nga amino acide-cystine, cisteine, metionine, arginine dhe lysine. Disa prej tyre janë sintetizohet në trup nga amino acidet e tjera, ndersa tjetri vjen nga ushqimi. Përveç sigurimit të Aminoacidet trashësinë e flokëve vitamina C, E, A dhe B, dhe minerale: kalcium, magnez, zink, selen, silic, mangan, squfur dhe bakrit. Mungesa e ndonjë prej këtyre substancave mund të shkaktojnë si flokët e brishtë, dhe ngjyra e tyre e shurdhër dhe madje edhe flokët gri. Kjo vlen për çdo flokëve - pavarësisht nga ngjyra dhe struktura (të drejtë, kaçurrel) e tyre, sepse me një deficit të substancave të nevojshme është e thyer dhe sintezë e keratin, dhe të ushqyerit është rritur flokët. Ky artikull do të diskutojnë temën e humbjes së flokëve dhe mungesa e vitaminave.


Problemet me kreun e flokëve u shfaq në humbje peshe? Arsyeja për këtë situatë të mos zvogëlojë peshën e trupit. Pesha humbje është vetëm një shkas: të gjitha pereduyazyka në përkeqësimin e fillesa akumuluar gjatë viteve. Brishtësia dhe humbjen e flokëve për shkak të njëjtë si peshë - dietë të pabalancuar. Pyshki kanë tendencë për të ushqyer në, duke i kushtuar asnjë vëmendje për bilancin e ushqyesve, hani një shumë të karbohidrateve të thjeshta (sheqerit) dhe yndyra, ndërsa në dietën e tyre është zakonisht i ulët në proteina dhe karbohidrate komplekse, duke përfshirë fibër. Prandaj, trupi dhe i mungon cysteine ​​me humbjen e flokëve apo aminoacidet tjera, të cilat formuar keratin.

Trupi thjesht nuk ka sasi të drejtën e ndërtimit të materialeve për rafteve flokët!
Në zonjat me forma dhe mungesa shpesh shënuar dhe mungesa e vitaminave B Ata zakonisht marrin makarona dhe drithëra - por ata që kanë nevojë të gatuaj 10-15 minuta, ashtu si nënat tona. Ne jemi mësuar të shpejtë-gatim bollgur, oriz lëmuar, petë dhe drithëra, të cilat grupe pothuajse asnjë. Sigurisht, ka vitamina në mish, peshk, vezë, arra çdo ditë, por këto ushqime janë të donuts në menynë në qoftë se ata kanë humbjen e flokëve? Një arsye tjetër për mungesën e ushqimit për flokët - insulinë tepërt. Hormon është lëshuar në përgjigje të një numri të madh të karbohidrateve të thjeshta. Dhe për shkak të insulinës kamë mangësi zhvillon zink, krom dhe mangan. Nga rruga, një manifestim i mungesës së këtyre micronutrients është yndyrë "litar shpëtimi" bel herpes. E njëjta gjë u tha e PMS, depresioni kronik, çrregullime të gjumit, konfiskimet dhe ftohjet e shpeshta.


Dhe kështu që në mungesë të mikro të mëdha - dhe makro ju filloni për të humbur peshë. Në mënyrë tipike, hapi i parë në luftën në formë - për t'u ulur në një dietë të rreptë apo reduktuar pjesë. Megjithatë, proteina, vitamina dhe minerale nga nuk e bashkangjitur. Për më tepër, duke reduktuar njerëzit peshë, frika yndyrna të panevojshme, të reduktojë edhe më tej numrin e peshkut dhe mish në dietë, duke shkuar në fruta dhe perime. Çekuilibër të ushqyesve rritet dhe trupin padashur ndalon ata të mos shpenzojnë shumë të dobishme nga pika e tij e flokëve. Një faktor tjetër që në mënyrë të pashmangshme korrupton hairstyle - stresi. Dallimi në vetë ushqimit ndikon në trup. Plus shtuar një ndryshim të mprehtë në stilin e jetës - dhe stresi nuk është zayisy!


Për të shmangur të gjitha këto hassles thjeshtë: ju keni nevojë për të humbur peshë të qetë dhe të reduktuar futje kalori se sa nga kufizimet, dhe nga kalimi te produkteve natyrore. Ushqimi për të ndihmuar të ruajtur bukurinë e flokët, përkon me dietë, e cila duhet të ndiqet në uljen e peshës. Janë të detyruar të i kushtoj vëmendje të këtyre nuanca.

E bardhë
Të rritur sasinë e proteinave në menu. Në mënyrë tipike, hudeyuschemu nevojë për të paktën 60-70 gram proteina në ditë (mund të jetë pak më shumë). 100 g mish, peshk ose djathë përmban rreth 20 gram proteina. Pra, 3-4 herë në ditë për të ngrënë një pjesë të vogël të ndonjë produkti proteynsoderzhascheho. Sigurisht, të fus një peshk asfiksim apo mishi nuk është e nevojshme - të marrë një djathë pak për mëngjes, mëngjes i dytë - të ziera vezë, para gjumit pini një gotë kefir, shtoni në sallatë, djathë të ulët yndyrë (Adyghe, mocarela, Gjiza) ose arra, por vetëm pak. Ata që vuajnë nga alergjitë ose intoleranca e ushqimeve të caktuara (p.sh., qumësht ose vezë) mund të plotësoni proteina proteina mangësi kokteje soje me bazë ose të marrë kapsula me aminoacidet. Në qoftë se trupi juaj mbart normalisht fasule, hani më shumë bizele, fasule dhe thjerrëzat - nuk është vetëm një burim i shkëlqyer i proteinave, por minerale.


Mos harroni: mirë të blej tretet proteina nga vezët dhe produktet e qumështit, e ndjekur nga mish, peshk dhe pulave, e fundit - bishtajore, duke përfshirë soje. Nëse çdo vakt për të ngrënë një fije floku pak proteina do të marrë substanca të mjaftueshme që mbrojnë ata nga thyerje dhe të japë një shkëlqim të shëndetshme. Karbohidratet Simple zëvendësojë komplikuar. Fruta e ëmbël dhe fruta të thata përdoret vetëm si një shtojcë për drithëra apo djathë. Përgatitja enët me drithëra, të cilat duhet të gatuaj më shumë se 10 minuta: qull çastit të rritur nivelet e insulinës dhe në këtë mënyrë nuk i ndihmon flokët.


Perimet të përpiqet të vë në dukje trajtim minimal të ngrohjes. Ruse, dhe jo vetëm të plotë, të përdorura gjatë të gatuaj perime. Ndërkohë gjatë gatimit dhe stewing humbur 25-100% të vitaminave! Shumica e perimeve ngrohje të mjaftueshme për 5-8 minuta, pastaj ushqyesve ata mbeten shumë më tepër. Veçanërisht e dobishme për ulliri e flokëve, sepse ai është dëm i pasur i madh - Kjo vitaminë Replace ata, për shembull, majonezë e zakonshme, e cila e bën flokët ose fibra, apo materiale të tjera të nevojshme. Përdoreni si një salcë avokado pure. Multivitamin komplekse, sipas nutritionists më moderne duhet të merrni vitit. Për shembull, pas 3 ditëve të perimeve të ftohtë magazinimit dhe fruta të humbasë rreth 30% prej tyre përmbante vitaminë C.