Llojet e produkteve në bazë të vitaminës A


Sot gjithnjë e më shumë tek njerëzit e tyre të përditshme dietë përdorni vitaminë, element gjurmë dhe hormonet. Por më shpesh sesa jo merren vitamina.
Vitaminat janë komponimet kimike komplekse që të merret nga një shumëllojshmëri të produkteve për ekzistencën e vazhdueshme. Njeriu nevojshme vitamina në doza të vogla, por ato janë të domosdoshme për shëndetin e mirë dhe shëndetin e përgjithshëm. Në njerëz, ka disa qindra pikë, të cilat ndikojnë në vitamina, sepse niveli i tyre i ulët mund të çojë jo vetëm në një shtet të sëmundjes, por sëmundje serioze, dhe në raste ekstreme, vdekjen.


Vitamina A mund të shpërbëhet duke përdorur vaj. Ai ka aftësinë për të grumbulluar gradualisht ne trupin e njeriut. Ajo është quajtur gjithashtu vitaminë lëkurës, për shkak se ajo është e nevojshme për të, sidomos për shërimin e indeve të lëkurës. Prandaj është gjithmonë përmbajtje të ulët të çon në formimin e akneve, spote dhe zbokth. Vitamina A është e rëndësishme për trupin e njeriut, por kjo nuk mund të tejkalojë normën ditore. Prandaj është më mirë për të marrë një shtet dosed, pra në formën e pilulave, xhel, vaj dhe tretësirat ujore, duke marrë në tableta dhe kapsula, zgjidhje për injeksione. Ai është pjesë e vitamina dhe minerale dhe komplekset multivitamin. Ajo duhet të marrë në mëngjes pas një vakt.


Farmacistët prodhojnë lloje të ndryshme të produkteve në bazë të vitaminës A, të cilat mbështesin nivelin e kërkuar të Retinol dhe beta-carotene në trupin e njeriut për funksionimin e mëtejshëm të saj.
Retinol, dhe e quajti edhe vitaminë A, e nevojshme për sytë të shëndetshme, me ndihmën e një personi mund të shihni në errësirë. Ajo duhet të merren në sistemin e rivendosur imunitar, dhe për të forcuar thonjtë, flokët, dhëmbët dhe rritjen e shëndetshme të trupit gjatë fëmijërisë. Është e nevojshme për të gjithë, të dy fëmijët dhe të rriturit, dhe të moshuarit.

Me vitaminë A është në dispozicion në dy forma:
Retinol;
Beta-carotene.

Retinol hyn në trup me produktet shtazore, të cilat përfshijnë: vezë, vaj peshku, veshkave, mëlçisë, produktet e qumështit, duke përfshirë të naftës gjalpë.
Beta-carotene është një provitamin A, ajo sintetizohet drejtpërdrejt në stomak, duke e kthyer në një vitaminë të plotë. Beta - carotene pranishme në të gjitha frutave dhe perimeve të ndritshme. Për shkak të karakteristikave të tij, ky pro lejon njerëzit të cilët nuk marrin ushqim të kafshëve, që VEGJETARIANËT mos shqetësohen për praninë e tij në trupin e tyre.

Carotene të përfshira në sasi të mëdha në ushqime të tilla si arra pishe, pineapples, lëng të freskët karrota vetë karrota, spinaq, Rose thata, kalë dori, marule, majdanoz dhe qepë të gjelbër. Gjithashtu carotene të pasur buckthorn detit, hudhër e egër, hirit kopsht, kungull, speca të kuq, domate, kopër.
Kur e ekspozuar ndaj ajrit, dhe në procesin e gatimit, duke përfshirë edhe një përplasje me të bakrit dhe të kuzhinës metalike enë kuzhine, vitamina A është shkatërruar me shpejtësi.

Në simptomat e saj mangësi të vitaminës mangësi, të cilat përfshijnë lëkurë të thatë dhe flokët, infeksionit të lëkurës, sytë e thatë, në dritë të dobësuar vizion të dobët dhe dhimbje koke. Nëse një person është kronike humb këtë vitaminë, ndërsa xerophthalmia mund të ndodhë, që thahet dhe membrana shkatërruar sy, duke çuar në "verbëri natën" - Dita-verbëri.

Zhvillimi i duhur i fëmijëve эmbryonnoho brenda mitrës duhet të merren normë ditore, e cila është 700 mikrogramë. Por ne duhet të kujtojmë se mëlçisë përmban sasi shumë të mëdha të vitaminës A, pra brenda 3-4000 mg, e vendosur në 100 g. Prandaj, dietë e grave shtatzëna kanë nevojë për të korrigjuar, për të shmangur vitaminë tepërt A.

Llojet e drogës
Ne praktike, droga merren me vitamine A, ose natyrale ose në formën e barnave sintetike: Retinol palmitat dhe Retinol acetat.

Përgatitjet dietik Retinol prodhuar ose në formë të lëngshme (vaj peshku) ose në kapsula xhelatinë, ajo rrjedh shpesh nga mëlçisë së peshkut merluc, mëlçisë Stingray ose peshkaqeni dhe balenë, vulën dhe lopë deti.
Analoge drogës "Vitamina A" është Alrhalin, Akseroftol, Alrhasterol, Afahin, Avital, Anavit, Aherorhtholum, Aherol, Rrimavit, Vitaplex Dhe, Viadenin, Herophthol, Vogan dhe të tjerët.

Acetate Retinol (asetas Retinoli) është në dispozicion si një të bardhë ose i zbehtë Kristal verdhë me një erë të zbehta, ajo shkrin vetëm në vajrave, yndyrave dhe alkoolit. Shpejt decomposes kur ekspozohet ajrit dhe dritës në kontakt. Me të përgatisin forma të tilla Dozimi: pilula, tableta, zgjidhje të naftës, kapsula, ampula injeksion.

Palmitate Retinol (palmitas Retinoli) përfaqësuar si një masë homogjene zastыvayuschey ka një dritë ngjyrë të verdhë; ajo shkrihet në një temperaturë prej 26 gradë celsius, ndërsa kthyer në një transparent, të lëngshme vaj. Retinol palmitate është gjithashtu në dispozicion në formë të tabletave, tableta, kapsula dhe zgjidhjet e naftës.
Këto lloje të drogës në bazë të vitaminës A marra për trajtimin e - qëllime profilaktike në formimin e gur (shtimin dhe akumulimin e gurë) në traktin urinar dhe stomak. Gjithashtu, duke përdorur terapi të kombinuar, këto barna janë marrë për trajtimin e kequshqyerja, rakit, sëmundjet kronike bronkopneumonare, sëmundjes respiratore akute, gërryes dhe lezioneve ulcerative zorrë dhe inflamatore, cirroza e mëlçisë, gastrit kronike.

Vitamina A është një pjesë për lloje të caktuara të përgatitjeve të kombinuara multivitamin si aekol, festës, dekamevit, aerovit, Undevit, Revit, komplyvyt dhe të tjerët.

Droga në bazë të vitaminës A duhet të ruhen në një vend të mbrojtur nga rrezet e diellit direkte, mundësisht në frigorifer ku temperatura nuk i kalon + 10 gradë Celsius.