Acid askorbik ose vitaminë C organik


Le të flasim për vitaminë përgjegjëse për rini, harmoni dhe bukuri tonë. Kjo vitaminë C. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm, i cili është përgjegjës për imunitet të mirë. Kjo vitaminë largon mukusit nga trupi, dhe mukusit formuar kur hamë mish dhe produkteve të qumështit. Gjithashtu mukusit prodhuar nga përdorimi i niseshte, sheqer, miell të bardhë, i tymosur dhe ushqime të skuqura. Shumë njerëz mendojnë se acidi Askorbik ose një vitaminë C organik është i njëjtë. Në këtë artikull ju do të mësojnë se ekziston një dallim mes tyre.
Përfitimet e vitaminës C. organike ose jetojnë Duke bërë vitaminë C në trup, furnizimin molekulë e oksigjenit në mes të qelizave të cilat nuk mund të bëjë vitaminë C. sintetike Doza ditore e vitaminës C matur në gram dhe miligram. Daily rritur duhet të marrë në 2000 MLH ose 2 vjet.


Vitaminë C sintetike të quajtur - acid Askorbik. Organike Vitamina C ka titullin - askorbat, L-askorbat, dehydroaskorbat, si ester.

Pse kemi nevojë për vitaminë C?
Kjo është një antioxidant fuqishme dhe është e përfshirë në formimin e kolagjenit, dhe thithjen e hekurit. Me një hemoglobinë të ulët dhe anemi, ju duhet të merrni hekur me vitaminë C.
Rruga, valence hekur është 1, 2 dhe 3-valence valence. Njeriu është hekur e drejtë ferric për shkak se ajo mund të zasvoyitysya në trup. Bivalent i vështirë absorbohet dhe Monovalent krejt. Kur sëmurë pas vizitës një mjek të shkojnë në farmaci për të hekurit, ajo ka gjasa do të kërkohet valentnoe 1, e cila nuk është zhytur. Çfarë është edhe trishtë është fakti se kjo do të çojë hekur Monovalent dhe hekuri, të cilën ai ende ka mbetur nga oksidimi. Pra, duke blerë një hekuri monovalent njeri, nuk përmirësohet, por përkeqësohet gjendjen tuaj. Kështu që ju duhet për të marrë një dozë të përditshme të vitaminës C, dhe vetë gjaku normal pa marrë hekur shtesë.


Vitamina C gjithashtu nxit shërimin e plagëve dhe djegie. Ndihmon presion normalizuar, përmirëson enët e gjakut, ul kolesterolin. Nëse ju merrni vitaminë C në ditë, pėrshkueshmėrisė mirë e anijeve nëpërmjet furnizimin me oksigjen janë të garantuara. Kjo vitaminë mrekulli shkrin kolesterolit, sepse yyazytsirnist reduktuar formimin trombo. Ajo është gjithashtu shumë i dobishëm për fshikëz e tëmthit. Nëse keni gurë e tëmthit, ujin, dhe vitaminë C e tyre do të shpërndajë gradualisht. Kjo vitaminë forcon të gjitha indet e trupit, duke përfshirë dhëmbëve dhe kockave. Jep një efekt natyror laksativ. Zvogëlon sulmet e astmës. Kjo ndihmon për të reduktuar peshën.


Vitamina C së bashku me vitaminë rregulluar varësinë ndryshme aftë, qoftë drogës, alkoolit ose nikotina. Mos harroni, ndihma është vetëm vitaminë C organike, acid Askorbik.
Formimi i vogël në gji janë rezultat i maturimit estrogjenit, dhe përsëri për shkak të përdorimit të ujit të vogël dhe vitaminë C. Njësitë shpërndajë, të përdorin mjaft të pastër me ujë të pijshëm dhe vitaminë C.

Vitamina C, ku dhe si për të marrë atë? Vitamina C nuk mund të ruhen dhe të grumbullohen në trupin tonë. Pra, jeta duhet të marrë vitaminë C, mundësisht çdo 3-4 orë. Ujë dhe oksigjen, një aspirator jetike dhe oksigjeni nuk do të funksionojë pa vitaminës C.


Nëse ju keni ngrënë një limon ose një portokall ju merrni vitaminë C në të gjitha. A ju vetëm grisi ata nga pema. Por shpesh këto produkte kanë bërë një mënyrë e madhe për tryezën tonë, dhe në qoftë se ata gjithashtu polezhaly, vitaminë C ka vetëm nuk është. Shuma e vitaminës C zvogëlon menjëherë pas fryti është këputur. Në manave vitaminë C është mbajtur deri ne 5 ore.
Nëse ju keni një kopsht dhe ju grisi perime, fruta apo manaferrat dhe prerë, ju duhet të hani ato menjëherë. Sepse, pas produktin prerë, ajo tashmë ka oksigjen qasje dhe vitaminë C fillon të shkërmoqet. Dhe çfarë lidhje me fruta apo perime që janë ndërprerë apo shkurtuar një javë më parë? Prania e vitaminës C sigurt atje menjëherë.


Nëse ju doni të merrni vitaminë C nga fruta zgjedhur fllad, atëherë këtu janë disa shembuj:
Doza ditore e vitaminës C është 16 kg fllad limon ose 4 kg portokall të freskëta. Nuk ka gjasa që ju do të përdorni këtë sasi ditore e frutave. Prandaj, të kujdeset shtesë vitaminë C si një shtesë në ushqim.

Acid Askorbik - një vitaminë sintetike që do të dëmtojë vetëm trupin tuaj, shmangur atë!
"Esther C" - forma më e mirë e vitaminë C. Është e mjaftueshme për të marrë 1 herë çdo 8 orë, përveç nëse sigurisht ju nuk keni stres dhe ju nuk do të merrni të sëmurë. Nëse jeni të sëmurë, është më mirë për të marrë atë më shpesh. Mos kini frikë për të marrë vitaminë organike, ajo nuk dhemb, vetëm tepërt, përveç nëse sigurisht ajo do të, ju do të merrni urinë.

Në qoftë se trupi juaj sasi të mjaftueshme të vitaminës C, ju nuk do të merrni të sëmurë me infeksione virale. Nëse ju mendoni se ju filloni për të lënduar, të marrë një dozë ngarkimin e vitaminës C - 2 vjet.

Me stres të fortë, të marrë 30 g të vitaminës C. organike vitaminë C që përmban qen u rrit, detit buckthorn, piper i ëmbël, rrush pa fara i zi, dhe natyrisht në lakër turshi, që ra fjala, është në vendin e parë për nga numri i vitaminës C. Po ashtu, i pasur burim i vitaminës C, dhe janë bishtajore embrion kokërr. Pas mbirjes, ato përmbajnë 20 herë më shumë vitaminë C.

Dietë duhet të jetë e ndryshme dhe e pasur, për të marrë sasi të drejtën e vitaminës C. Megjithatë, deri më sot e pamundur për të marrë kërkesat e nevojshme të vitaminës C nga ushqimi i vetëm, ju duhet gjithashtu të marrin ekstra këtë vitaminë. Prandaj, ne rekomandojmë për të blerë Vitamina C organike dhe të marrë atë çdo ditë. Për shkak se ai e nevojshme për shëndetin dhe bukurinë e trupit tonë.