Vitaminat dhe mineralet për trupin e njeriut


Ka rreth 20 vitamina të ndryshme, ose substanca biologjikisht aktive trupi ka nevojë. Disa forma të vitaminave grupit; kështu që, në grupin B përfshin vitamina B, B2 B3 dhe kështu me radhë, në grupin D - D1 D2 D3 grupit K - K, dhe K2. Funksionet e vitaminave janë shumë të ndryshme dhe nuk janë të njohura ende deri në fund. Konsideroni më e dimë vitamina dhe minerale për trupin e njeriut.
Por ajo është e njohur se vitamina:
- siguruar zhvillimin normal të trupit të njeriut;
- të siguruar funksionimin normal të shumë organeve,


- përmirësuar metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut, të mbrojë enët e gjakut tonë,
- nxitur absorbimin e mineraleve,
- mbrojtur nga plakje e parakohshme,
- të rritur rezistencën ndaj infeksionit.

Përveç vitaminave për jetën normale ne kemi nevojë për minerale ose substancave inorganike, rreth një e katërta e sistemit periodik Mendeleev-së kështu nevojën për disa elemente të mëdha të mjaftueshme dhe gram matura apo dhjetë gram në ditë - e quajtur makro, dhe të tjerët - elementet që na duhen në sasi të vogla gjurmë, por mungesa e tyre të çon në sëmundje të çuditshme dhe të tmerrshme. Ajo do të duket, pse nuk kemi zinkut? Por në qoftë se ai mungon, fëmijët rriten xhuxha, të mbuluara me një skuqje të lëkurës dhe të organeve të pazhvilluara seksuale, sepse zinku është i domosdoshëm për formimin e duhur të skeletit dhe të lëkurës, si dhe për zhvillimin e trurit. Mungesa e selen, krom dhe hekur të çon në sëmundje, goditje dhe sulme të zemrës; Mungesa e jodit - për sëmundje tiroide, mungesa e magnezit kërcënon probleme shumë serioze me veshkat - dhe kështu me radhë.


Nuk dihet arsyeja pse ne metale të tilla si kallaji, molibden, vanadium, nikel, por në mungesë të diçkaje në trupin e njeriut e njeriut është e shqetësuar, disa procese delikate nuk janë siç pritet, dhe rezultati është shumë i trishtuar. Në mënyrë tipike, vitamina, makro - dhe mikronutriente vijnë tek ne me ushqim, nëse është e nevojshme, ne mund të merrni rregullisht një kompleks të veçantë vitaminë, i përbërë përveç dhe minerale. Produktet janë zakonisht të pasura me vitamina dhe minerale të caktuara, por jo çdo produkt që mundemi, që është, pa kufizime, për ushqim, si në fusha të tjera të realitetit, dhe të përziera me të keqe, e dobishme - me qëllim të keq. Merrni, për shembull, vitaminë A, e cila është burim i kafshëve yndyrë, mëlçisë, vezë e verdhë veze - ata janë në të njëjtën kohë të pasura me kolesterol, e cila është poberehtysya mirë. Prandaj ju duhet të drejtohen për të marrë dietë të arsyeshme dhe duke zgjedhur ushqime që janë të përshtatshme për kalori dhe përbërjen karbohidrate, mos harroni minerale dhe vitamina. Nëse kjo nuk funksionon, të kërkojë këshilla nga dietës - për mungesa e disa substancave mund të plotësohet duke marrë vitaminë komplekset.


Vitamina A, ose Retinol acetat të përfshira në vaj, krem, djathë, krem, vajrat e peshkut, mëlçi, vezë e verdhë veze. Provitamin A ose carotene: karrota, kopër, majdanoz dhe lëpjetë (më mirë për të ngrënë ato të papërpunuara). Vitaminat B1 B2 Në 13: hikërror, bollgur, bukë nga mielli gruri, maja; B2 dhe E 13 janë edhe në qumësht dhe produktet e qumështit. Vitamina B3 (PP) ose acid nikotine: mish dhe mish nga-produkteve, maja, miell gruri, hikërror, fasule, kërpudha, kikirikë, kafe. Zgjedhje të madhe e cila është e hikërror miri të përshtatshme, kërpudha dhe fasule.

Vitamina B6 apo pirodoksyn: i njëjti burim si për vitaminë B3. Vitamina B12 apo cobalamin, mishit dhe produkteve të qumështit, mëlçisë, veshkave, mëlçisë, peshk, vezë. Ne mund të merrni atë me qumësht, krem ​​dhe mish. Është e rëndësishme që të tre më sipër vitaminë B3, B6 dhe B12 janë thelbësore për diabetikët, si ato të përmirësuar qarkullimin e gjakut në lëkurë dhe indet nënlëkurore, rregullon sistemin nervor, mëlçisë dhe gjak.

Nëse është e nevojshme, të marrin ato me gojë (p.sh., tableta gëlltitur) ose injektohet në formë të lëngshme me injeksion. Vitamina C, ose acidi Askorbik, manaferrat, fruta dhe perime, sidomos rrush pa fara i zi, frutave agrume, lakër, majdanoz. Vitamina D, apo calciferol: peshk yndyror, vaj peshku, vezë, vezë. Këto vitamina janë formuar edhe në lëkurë nën veprimin e diellit dhe zakonisht deficiti në to nuk janë vërejtur. Vitamina E, ose tocopherol: të gjitha vajrat bimore, perimet jeshile, mëlçi, vezë e verdhë veze, qumësht. Është e qartë se ajo duhet të përdoret në dietën e tyre. Vitamina F: të gjitha vajrat bimore. Vitamina H, ose biotin, mish organ, maja, bishtajore, arra, lulelakër. Tre pozicionet e fundit të përshtatshme për ne. Vitamina K: karrota, domate, kungull, soje, perimet jeshile. Të gjitha produktet që ne mund. Vitamina P, ose ngjyrë limoni, rutin, catechin, çaj, u rrit hips, rrush pa fara i zi, chokeberry, agrume, kumbull, hikërror. Vitamina U: lakër, panxhar, majdanoz. Çdo gjë është e lejuar.


Vitamina inositol, bukë dhe krunde. Pa atë, ne nuk mund të qëndrojë. Të vitaminë acid Pantothenic, mishit dhe organeve mish, yolks vezë, lulelakër, fasule. Zgjedhja lakër dhe fasule. Vitamina folacin, perimet jeshile, maja, hikërror, miell thekre, mëlçisë. Hani çdo gjë vetëm të kufizuar konsumin e mëlçisë. Vitaminë choline, mish organ, yolks vezë, djathë, djathë, vajra vegjetale, perimet jeshile dhe fasule. Këtu, gjithashtu, nuk ka problem me zgjedhjen. Natriumi: kripë, peshk, sallam, djathë, bukë. Kaliumi, çaj, kakao, kafe, arra, kërpudha, hikërror, fruta dhe perime. Magnezi: kakao, arra, drithëra, bishtajore.


Shënim: magnez ul kolesterolin dhe për këtë arsye kërkohet veçanërisht për diabetikët. Kalciumi: çaj, kafe, djathë, djathë yndyrë, arra, qumësht. Fosfori: produktet e qumështit, vezë, mish, peshk, fasule. Klorit, kripë dhe produktet e detit. Hekuri: kakao, ujë mineral, mishit dhe organeve mish, bizele, kerpudha, hikërror, bukë dhe arra. Bakri treskovaya kakao dhe mëlçisë viçi, kallamar, arra, bizele, hikërror. Zink: mishi dhe produktet e peshkut, vezët.