Vitamina A është i përbërë nga kozmetikës të ndryshme


Shkenca e di shumë vitamina të ndryshme që promovojnë shëndetin, Wellness dhe afatgjatë ruajtjen. Por, në anën e parë të mbrojtjes së trupit kundër sëmundjes dhe moshës lidhur me ndryshimet janë vitamina A, pronat e të cilave kanë qenë gjithmonë të interesuar në mjekësi.
Getting mjekët e tilla vënë interesin oculists se duke përdorur vitaminë A kanë mësuar të kthehet shikimi për pacientët me verbëri natën. Pretty edhe kjo vitaminë është përdorur immunologists për të përmirësuar dhe për të forcuar sistemin imunitar në pacientët, dentistët - për të forcuar dhe për të rivendosur dhëmbët dhe integritetin gojë mukozale dhe gastroenterologe - për shërimin formimin ulçerë në duodenum dhe stomak.Përcaktimi i vitaminës A
Vitaminë A quajtur retinol, e cila është yndyrë tretshme substance antioksidant. Retinol është gjetur në produktet me origjinë bimore dhe shtazore, por në formën e tij të pastër, ajo është e paqëndrueshme. Forma më e zakonshme e kësaj substance është palmitate Retinol dhe Retinol acetate, të cilat trupi i njeriut mund të sintetizojnë në mënyrë të pavarur të beta-carotene, vitaminë A si të nevojshme për eshtra të fortë dhe vizionit, si dhe sistemin imunitar, lëkurën dhe flokët. Si rezultat i vitaminës A mangësi në dietën e fëmijëve ka një vonesë të konsiderueshme në rritjen dhe rrit rrezikun e sëmundjeve infektive. Duhet të theksohet se vitamina A u zbulua së pari në karrota, e cila është e njohur të jetë shumë e pasur në carotene.


Kozmetikë me vitaminë A
Vitamina A është i përbërë nga kozmetikës të ndryshme luan një rol të rëndësishëm në lëkurën omolazhyvanyy, si dhe u jep atyre fleksibilitet të konsiderueshëm dhe eliminon lëkurë. Gjatë 28 ditëve që përbëjnë ciklin e ripërtëritjes të lëkurës, qelizat e vjetra janë zëvendësuar me të reja nën ndikimin Retinol dhe komponimeve të tij. Së pari, lëkura fillon të zhvishem off, atëherë ajo bëhet edhe më, të qetë dhe të butë. Përveç kësaj Retinol përditëson fibrave kolagjenit që janë dëmtuar nga rrezet ultravjollcë.

Vitamina A është yndyrë-shpjegueshëm, kështu që operon dhe është ruajtur vetëm në një kombinim të bazave krem. Në verë këto krema rekomandohet si ushqyes maskë apo natës mjeteve. Vitaminë Normalizer tillë një efekt mbi të gjithë ata që janë në trup, qelizat e gjalla, përdorimi i saj lokal shpejt rikthen epidermë, eliminon aknet, normalizes funksionin e gjëndra dhjamor dhe lufton të mëdha plakjen e lëkurës. Retinol është përdorur mjaft gjerësisht në kozmetikë të ndryshme të lëkurës që shtrihen, duke reduktuar ndjeshëm dhe duke i bërë ata më pak të dukshme.


Efektet anësore të vitaminës A dhe contraindications
Retinol është i përbërë nga kozmetikës të ndryshme mund të shkaktojnë reaksione alergjike si të përfshirë në mënyrë aktive në të gjitha proceset metabolike. Përveç kësaj, në qoftë se përhapja e verës përballet me krem ​​me Retinol, dhe pastaj të shkojnë jashtë rrezet e diellit mund të shkaktojë kujdes të konsiderueshme, kështu që para se të përdorni një produkt të veçantë kozmetike, ju duhet të lexoni disa rregulla të sigurisë për zbatimin e saj, e cila duhet të respektohen në mënyrë rigoroze për.
Njerëzit të prirur për alergji, ju duhet para se të aplikoni këtë krem ​​për të provuar më parë e kishte hedhur atë në një sasi të vogël në zonën e dore. Kjo mund të duket acarim, skuqje dhe madje edhe lëkurë të lëkurës, kjo do të thotë se automjeti nuk është i përshtatshëm për kozmetike tuaj.


Koha më e përshtatshme për të aplikuar përbërjen retynolovoyi është jashtë sezonit, kur ka pak aktivitet e diellit, dhe përditësimin e lëkurës është e nevojshme. Prandaj, në këtë kohë epidermë Retinol është efekti më i favorshëm, rrudhat e tij ushqyes dhe zbutjes.
Krem me vitaminë A rekomandohet gjatë natës, edhe pse aktualisht përmban krem ​​cosmetology dhe veprimet e përditshme. Megjithatë, ato përmbajnë më pak të përbërës aktiv të tilla si Retinol, duke i bërë ata më pak efektive. Vitamina A, e cila është pjesë e kozmetikës të ndryshme jo, rekomandohet për 35 vjet, pasi aktiviteti i tepruar i kësaj substance mund të çojë në lëkurë në fillim të veshin. Normat Retynolovыe krem ​​përdoret për 46 ditë, pas së cilës duhet të përballojë pushim tre-mujor.


Çfarë përmban vitaminë A
Vitaminë Natyrore Një është në mënyra të ndryshme biokimike dhe gjendet në ushqime të tilla si vaj gjalpë, vaj cod mëlçisë, krem, vaj peshku, vezë e verdhë veze, gjethe majdanoz, pumpkins dhe, natyrisht, karrota. Për një asimilim më të plotë të substancës në dietë duhet të jetë sasi të mjaftueshme të yndyrës.
Deficiti Retynolovыy reflekton keq në gjendjen e thonjve, flokëve dhe lëkurës, duke shkaktuar një person fillon të moshës shpejt. Vitamina plotësoj rezervat duhet si jashtë dhe brenda. Një çift i yolks vezë dhe njëqind gram lëng karrote me një krem ​​pak për të ndihmuar të përmbushur normën e përditshme të trupit me beta-carotene dhe Retinol.


Para përdorimit, një mënyrë apo tjetër, krem ​​është e nevojshme të marrin në konsideratë veçantitë e trupit tuaj që do të bëjë një beautician profesional. Është vërejtur se efektet pozitive të përdorimit të krem ​​përmbajnë vitaminë A, është në gjendje për të ndërtuar me kalimin e kohës, kështu që më përdorimin e tyre, rezultati më pozitiv do të qelizës. E vetmja pengesë për përdorimin e krem ​​të tilla mund të jetë origjinalitet e një ose më shumë përbërësve të krem.
Në përgjithësi, vitamina A ofron një shërbim të paçmuar të trupit të njeriut, nxitjen e aktivitetit qelizor, rinovimin e qelizave dhe promovimin e kolagjenit që magjike rejuvenates njerëzit dhe ndihmon të kthehet prapa orën.