Vitaminat kundër humbjes së flokëve


Luksoze flokët - ëndrra e çdo gruaje. Arsyeja për humbjen e tyre apo rritja e dobët mund të jenë faktorë të ndryshëm: ekologji keq, stresi, dështimi hormonal, ndikimi i kimikateve dhe të tjera. Një rol të rëndësishëm në këtë proces është luajtur dhe vitamina. Ata marrin pjesë në ndërtimin e indeve dhe flokët, transmetimin e impulseve nervore, janë thelbësore në metabolizmin.
Sigurisht, për funksionimin normal të trupit gjitha vitaminat thelbësore, por disa prej tyre thjesht i domosdoshëm për flokët tonë. Substanca joadekuate të cilat, para së gjithash, i kushtoj vëmendje mjekët trichology në qoftë se flokët të bëhet i brishtë, i thatë, humbi shkëlqimin dhe janë subjekt për të reshjeve të zgjeruara. Për këtë takohet substanca të tjera të caktuara për të cilat vitamina dhe kundër humbjes së flokëve duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë.


Flokët tenton të largohen nga shtëpitë e tyre "". Ndonjëherë ky proces është natyra aktiv dhe arsyeja për këtë mund të jetë mungesa e vitaminave në trup.

Vitamina A
Fat-shpjegueshëm vitaminë Kërkesa e përditshme - 900 mg.
Rregullon gjëndra dhjamor, parandalon zbokth dhe përmirëson strukturën e flokëve, parandalon brishtësinë e tyre, forcon flokët follicles aktivizon rritjen.
Mungesa e vitaminës A në trup shkakton lëkurë të thatë, humbje e shkëlqim flokëve dhe humbjen e flokëve.
Plotësoni deficitet mund dhe ushqim. Për shembull, shkalla e përditshme e vitaminës A gjenden:

- 10 g të mëlçisë derri;
- 60 g karrota.
Shënim: Vitamina A e rrit efektin e saj në kombinim me vitaminë E.

Essential kundër humbjen e flokëve dhe vitamina, të cilat janë quajtur shpesh "vitamina bukuri".

Vitamina B1
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 15 mg.
Roje mbi trupin dhe mbrojtur atë nga stresi, përçarje e gjëndra dhjamor, seborrhea arsimit, humbja e flokëve dhe rritjen e dobët.
Kërkesa e përditshme e vitaminës mund të përfshijnë:
- 5 tbsp gruri germinated;

- 300 g fasule.
Të rëndësishme: Vitamina B1 është shkatërruar lehtë nga trajtimit të ngrohjes dhe të punës më të mirë "në së bashku" me vitamina të tjera B

Vitamina B2
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 18 mg.
Përmirëson qarkullimin dhe nxit rritjen e flokëve. Kur ka një mungesë e lëkurë i krisur, flokët e thatë në këshilla e rrënjëve dhe yndyra.
Kërkesa e përditshme e vitaminës përfshijnë:
- 1 vezë;
- 05 kg e kërpudhave.
Të rëndësishme: i gjithë grupi i vitaminave B ai kaloi pjesën më të madhe çdo gjë.

Vitamina B3

Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 20 mg.
Përmirëson strukturën e flokëve, ushqen lëkurën e kokës dhe flokët follicles, pengon formimin e seborrhea.
Lodhja, flokët e thatë dhe pigmentim lëkurës manifestim - tregon një mangësi të vitaminës në trup.
Kërkesa e përditshme e vitaminës përfshijnë:
- 90 g të mëlçisë mish;
- 50 g maja.

Vitamina B5
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 5 mg.
Përmirëson qarkullimin e gjakut, të përfshirë në formimin e pigmenteve në flokë.
Reduktimi i kësaj vitamine shkakton pezmatim i lëkurës, ndikon në rritjen e flokëve dhe të çon në graying hershme.

Kërkesa e përditshme e vitaminës përfshijnë:
- 300 g djathë;
- Pule 200g.

Vitamina B6
Shkrihet në ujë vitaminë, nevoja e përditshme - 2 mg.
Lëviz plakjes, parandalon formimin e kruarje dhe zbokth, parandalon humbjen e flokëve.
Kërkesa e përditshme e vitaminës përfshijnë:
- 200 g misër;
- 50 g maja.

Vitamina B7
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 50 mg.
Një nga vitaminat më të mëdha B kundër humbjes së flokëve. Kryesisht në sajë të tij, lëkura jonë ka një pamje të shëndetshme, dhe flokët - vëllim. Mungesa çon në zbokth dhe humbjen e flokëve. Ajo shpesh është përfshirë në shampo për forcimin e flokëve.

Përfshira në qumësht, neshlyfovannom orizi, veshkave, mëlçisë viçi, maja që bën birrë.

Vitamina B8
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 500 mg.
E nevojshme për parandalimin e humbjes së flokëve, parandalon zbokth dhe flokë gri.
I kushtoj vëmendje të produkteve të tilla si portokall, lulelakër, pjepër, karrota dhe vaj me farat e susamit.

Vitamina B9
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 400 mg.
Së bashku me vitaminë B5 dhe acidit para-Aminobenzoic, ngadalëson flokët graying dhe e mban lëkurën të shëndetshme. Me një mungesë të kësaj vitamine ndodh lëkurës zbehtë.

Hani errët jeshile perime, djathë, peshk dhe bishtajore.

Vitamina B12
Kërkesa Эnzyyazykatamyn përditshme - 3 mg.
Përmirëson kujtesën, normalizes sistemin nervor. Vitamina A mangësi të çon në formimin e zbokth, ka flokët brishtësia dhe thonjtë.
Në dietë duhet të jenë të pranishëm: mish dhe rropulli, vezë, djathë, qumësht.

Vitamina C
Shkrihet në ujë vitaminë Kërkesa e përditshme - 90 mg.
Përmirëson qarkullimin e gjakut, duke rezultuar në pushtet përmirësuar dhe zvogëlon humbjen e tyre e flokëve.

Më vitaminë gjendet në fruta agrume, currants, spinaq, lulelakër, luleshtrydhe, speca jeshile.

Vitamina E
Fat-shpjegueshëm vitaminë Kërkesa e përditshme - 15 mg.
Përmirëson furnizimin në follicles flokët, për shkak të furnizimin e tyre me oksigjen dhe ushqyesve. Ndalon seborrhea.
Në tryezë juaj duhet të jetë: majdanoz, vaj vegjetal, kikirikë, brokoli, zarzavate Collard, domate, bizele, drithërat.
Të rëndësishme: forcon efektin e saj në prani të selen.

Vitamina F

Fat-shpjegueshëm vitaminë, nevoja e përditshme për t'u përcaktuar.
Përgjegjës për lëkurë të shëndetshme dhe të flokëve. Me mungesa e tij e flokëve humbet shndrit, flogged, të bëhet i brishtë dhe i vdekur, të prirur për humbje dhe zbokth kokës është e mbuluar.
Burime diete e vitaminës, vaj luledielli vegjetal dhe liri, kikirikë, bajame, arra, soje, avocados.
Rëndësishme: vitaminë absorbohet më mirë në prani të vitaminës E dhe është shkatërruar nga trajtimi ngrohjes.

Nuk është çudi, cosmetologists dhe të trichology tërhequr një përqindje e madhe e njerëzve përjetojnë probleme të lëkurës dhe flokëve. Sipas statistikave, mesatarisht, një mangësi e vitaminës A dhe E është vërejtur në 80% të rusëve, vitamina B - 70% e vitaminës C dhe - 60%.