E cila përmban vitaminë D ushqime që përmbajnë vitaminë D


Në vitin 1924, hulumtuesit Hess dhe Veynshtok parë ka marrë vitaminë D nga vaj perimesh. Prania e një sasi të mjaftueshme të substancave në trup kontribuon për shëndetin e dhëmbëve dhe kockave, forcën e muskujve, duke përfshirë edhe zemrën. Një disavantazh është shkaku i frakturave të shpeshta dhe të çojë në sëmundje të tilla si rakit dhe osteoporozën.
Pyetja Zadavshys, e cila përmban vitaminë D, ju ndoshta dëshironi të merrni një listë të ushqimeve. Ju jeni të sigurt për të marrë atë, por më vonë Që nga burimi kryesor i vitaminës D nuk është e produkteve, dhe rrezet e diellit! Trupi ynë është në gjendje të bëjë vetë një substancë e nevojshme nën ndikimin e diellit.Siç është përmendur në nenet e mëparshme, ekspozimi përditshme dielli zvogëlon futje e vitaminës D nga të hahet 2-3 herë! Duhet të theksohet në këtë aspekt se lëkura drita prodhon më shumë vitamina sesa e errët dhe me një trup të rinj, ai gjithashtu sintetizohet aktiv se në verë. Është gjithashtu interesante se dielli pas lindjes së diellit dhe para perëndimit të diellit mund të sjellë më shumë vitaminë D se pasdite.
Ndoshta dikush dëgjuar se në Afrikë fëmijët shpesh vuajnë rakit. Ajo do të duket se nuk është logjike, sepse dielli është mjaft i afërt për. Problemet lindin për shkak të ndotjes së ajrit, për shkak se ajo nuk i nënshtrohet spectra e diellit përgjegjës për prodhimin e vitaminës D. Kjo është më mirë për të bëj banja dielli në vend në ajër të pastër dhe të pastër!

Në dimër një pjesë e madhe e popullatës sonë nuk mund të përballojë për të tan në diell. Me këtë rast, shkencëtarët nga Oslo (Norvegji mendoj për këtë problem është më pak e rëndësishme), zhvilloi një studim të veçantë dhe arriti në përfundimin se diell është në gjendje të zëvendësojë pjesërisht rrezet e diellit. Vetëm para se të shkojnë në diell është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj, si ka contraindications.


Ushqime që përmbajnë vitaminë D.

Së fundi ne kemi marrë për ushqim. Në mesin e tyre janë të dominuara nga produktet shtazore, sidomos peshk. Këto janë përfaqësuesit e saj si skumbri, salmon, ton, skumbri dhe harengë janë burime të shkëlqyera të vitaminës D.

Gjithashtu e pasur në këtë shojzë e Atlantikut Verior substancave dhe vaj cod mëlçisë, vezë, ushqim deti, sprats në vaj, mish lope dhe mëlçisë derri. Yolks vezë e papërpunuara, djathë, djathë, gjalpë, krem, gjithashtu, janë në mesin e udhëheqësve. Një rekord është një vaj peshku 100 gram ajo përmban 021 mg e vitaminës, e cila është 20 herë normën e përditshme.
Por në mesin e bimësia nuk është shumë ushqime që përmbajnë vitaminë D. VEGJETARIANËT duhet të hani patate, majdanoz, arra, fara, kërpudha, bollgur dhe produkte të tilla si hithër, horsetail, zarzavate luleradhiqe dhe jonxhë. Por, produkte bimore, ndoshta vetëm arra mund të krahasohet me peshk nga burimi i vitaminës D, në produkte të tjera atë shumë më pak.

Tani ju e dini ku të vitaminës D dhe shpresojmë se nuk do të ketë probleme me të metat e saj. Sot të gjitha!