Element gjurmë selen për shëndetin e njeriut


Selen u hap në 1817. Megjithatë, deri më sot ende mësuar detaje të reja në lidhje me të dhe reagimin e tij ndaj trupit të njeriut. Gjatë kësaj kohe ka kryer një shumë të hulumtimit dhe gjeti se tokës në disa zona shumë të varfra në përmbajtje selen. Dhe në qoftë se ju nuk e keni atë në tokë, atëherë ajo është e shkuar dhe rritur në produktet e saj. Dhe njerëzit që jetojnë në këto zona kanë mungesë të këtij elementi të rëndësishëm gjurmë. Në këtë artikull, ne mësojmë se përfitimet e elementit gjurmë selen në shëndetin e njeriut, dhe se ai mund të jetë në furnizim të shkurtër.


Nevoja për selen rritur është një mesatare prej 50 mikrogramë. Gratë shtatzëna dhe nënat gji duhet pak doza të mëdha të 70-80 mg në ditë. Gjithashtu, njerëzit që janë të përfshirë seriozisht në sport, duhet selen. Gjatë trajnimit ju mund të rrisë numrin në 150 mikrogramë e selen në ditë. Në këtë rast, ne duhet të kuptojmë se një mbidozë e selen mund të shkaktojë efekte anësore. Prandaj, një vetë-përshkruajnë doza të mëdha të selen nuk mund të, kështu që mund të shkaktojë dëme serioze në shëndetin tuaj. Emërimi duhet të kryejë një mjek ose një trajner të kualifikuar për sportive të ushqyerit.


Në selen janë veçanërisht në nevojën e organeve: mëlçisë, zemrës, pankreasit, mushkëritë, veshkat, të lëkurës, flokët dhe thonjtë. Selen forcon sistemin imunitar të njeriut. Ai gjithashtu tregon pronat antioxidant, të cilat janë që selen shtrihet në mënyrë të konsiderueshme qelizat e vitalitetit dhe neutralizimin e substancave të dëmshme që hyjnë në trup. Sepse selen është në gjendje të vazhdojë njerëzit që jetojnë. Është e njohur gjithashtu se efekti antioxidant i selen mund të parandalojë zhvillimin e tumoreve të ndryshme duke përfshirë malinje.
Nëse trupi të mjaftueshme të këtij elementi gjurmë, ajo redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Prandaj, mungesa e selen në trup mund të çojë në një përkeqësim të zemrës, dhe kjo nga ana do të çojë në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme që kanë të bëjnë me zemër, duke përfshirë me arrhythmias kardiak. Gjithashtu puna e qëndrueshme të koordinuar të sistemit nervor është kryesisht i varur nga prania e selen në njerëz. Përveç kësaj, ky element gjurmë mbështet vizion të mirë dhe rrit përqendrimin. Selen ka gjithashtu anti-inflamator dhe antiseptik. Ky mineral gjurmë është e rëndësishme për burrat ashtu siç është përfshirë në maturimin normal të qelizave embrion meshkuj dhe ndikojnë në funksionin seksual të meshkujve. Selen gjithashtu normalizimin tiroide dhe pankreasit, në mënyrë që njerëzit të kenë probleme me këto organe duhet të mendoni për konsum selen.


Atë që shkakton mungesë të selen në trupin e njeriut? Në qoftë se njerëzit që jetojnë në zonën ku toka është e varfër në selen, dhe të konsumojnë vetëm produkte vendore është në rritje me një person i tillë ka të ngjarë të jetë deficiti i selen. Mungesa e selen mund të çojë në kancer, plakje e parakohshme, rritjes së ngadaltë të fëmijëve dhe adoleshentëve, shpërdorimit të funksionit seksual mashkullor, të sëmundjes, pankreatik dhe kancerit tiroide, një sistem të dobësuar imunitar, për shkelje të strukturës së thonjve, humbje e flokëve, dobësi, humor depresion, lodhje të vazhdueshme. Mangësi selen në gratë shtatzëna mund të çojë në toksicitetit të rënda, lindja e parakohshme dhe të zhvillimit të dobët fetusit.

Në qoftë se kjo rezulton se ju jetoni në një rajon ku toka është e varfër në selen, ajo në masë të madhe mërzitur është e nevojshme. E pra, në dyqan ju mund të bleni ushqime rritur dhe solli nga rajone të ndryshme të vendit dhe madje edhe nga jashtë. Prandaj, që jetojnë në rajonet me përmbajtje të ulët të selen në tokë, çdo person mund të hani produktet e blera në një dyqan ose në treg. Sot selen mangësi nuk është më për shkak të mungesës së elementeve gjurmë në perime dhe fruta, dhe më shumë nëpërmjet monoton, dietë të pabalancuar. Sidomos ky artikull është e rëndësishme për të moshuarit.


Mbidozë më i rrezikshëm i selen në trup? Selen tepruar mund të sjellë dëm. Përqendrimi i lartë i këtij elementi gjurmë mund të shkaktojë skuqje dhe lëkurë lëkurë, thonjtë i brishtë, funksionin e parregullt të mëlçisë, të përzier dhe të vjella madje. Mbidozë mund të merret nëse medikamente të pakontrolluara të marrë, të cilat përfshijnë selen. Prandaj doza duhet të emërojë një mjek. Vetë-mjekim mund të çojë në efekte anësore të padëshiruara, dhe dëmtojnë shëndetin.

Në qoftë se një ushqim të plotë dhe të ndryshme, trupi do të marrë sasinë e nevojshme të selen. Shumica e selen në ushqim: alga deti, oysters, kallamar, karkaleca, maja që bën birrë, mish, hudhër, kërpudha, misër, hikërror dhe bollgur. Siç e kemi thënë të njëjtat ushqime të rritur në rajone të ndryshme mund të ketë sasi të ndryshme të selen. Për shembull, hudhër, rritur në tokën ku shumë prej selen gjithashtu do të ketë një përqendrim të lartë të mineraleve.

Selen mund të merret në shtëpi. Për ta bërë këtë shtrat e grurit. Në këtë Përveç selen për grurin ende do të përmbajnë vitaminë "C" dhe shumë vitamina të tjera të dobishme dhe minerale. Për thithjen më të mirë të selen në trup duhet të jetë i pranishëm vitamina "C" dhe "E". Për shkak se trupi ka nevojë për vitaminë "C" çdo ditë. Informata të rëndësishme për duhanpirësit: një cigare shkatërron 20mg vitaminë C. Vitamina e "C" promovon shërimin e plagëve dhe djegiet, ka një efekt laksativ. Redukton ndikimin e alergeneve të ndryshme në trup. Ajo mbron trupin nga virale apo ftohjet. Burime dietik - agrumeve, perime, manaferrat. Për të vitaminës "C" zasvoyivsya mirë, ushqim shtues i përbërë nga vitaminës "C" duhet gjithashtu të jetë bioflavonoids, rutin dhe Hesperidin. Në trëndafili i egër përmban më vitaminë C. Megjithatë, kjo vitaminë duhet të marrë kalcium dhe magnez.