Shenjat e mungesës së vitaminave në trup


Ndonjëherë, në mënyrë për të përcaktuar se organi i mungon vitamina të caktuara mund të mësojnë pa vënë analizë, në mënyrë që babbling, "rezultat i ngarkuar." Sepse me të vërtetë, lëkura jonë, thonjtë, flokët, nganjëherë duke thirrur për këtë ne i kushtoj vëmendje të tyre dhe pikë për shenjat e mungesës së vitaminave në trup.
Sigurisht, çdo ditë ne shikojmë në pasqyrë, raschesыvaemsya, bëni manicures dhe nuk mund të dështojë për të vëreni se lëkura në fytyrën e tij ishte e thatë dhe të shërohen, dhe krehër është më flokët, thonjtë janë shoi dhe shtresoj. Ju mund, sigurisht, të shkarkojë dhe të sigurojë veten e tij se "askush nuk e kam aq" "kjo është e përkohshme dhe së shpejti çdo gjë do të përmirësohet", dhe për të gjetur një tjetër bandë e justifikime, në vend që të vënë veshin ato sinjale se trupi na dërgon. Dhe kjo është me të vërtetë zile parë se ka nevojë për vitamina të caktuara dhe minerale.Ajo është bërë modë për të reduktuar të gjitha sëmundjet është mangësi vitaminë. Kjo është pjesërisht kështu për shkak se ata janë të përfshirë në të gjitha proceset jetësore, dhe martesa e tyre cenon funksionimin normal të gjithë organizmit. Por nuk mendoj se thith vitamina se normale, ju jeni 100% të mbrojtur veten nga sëmundja. Tepërt e tyre ndikim të ngjashme negative mbi shëndetin, si dhe një mungesë, shprehje kështu që këtu gjithnjë e më të përshtatshme - çdo gjë është e mirë në moderim.
Ne jemi të gjithë në një mënyrë apo tjetër të ndjehen beriberi (mungesa e vitaminave). Kjo ndodh më shpesh në pranverë, kur periudha zyyazykay ne konsumojnë fruta dhe perime të mjaftueshme, por edhe gjatë gjithë vitit në disa njerëz situata nuk ndryshon. Kjo varet nga vendndodhja, kushteve të mjedisit, dietë të ekuilibruar dhe në raste të mungesës së jetesës themelore, të cilat nuk i blejnë ato ushqime që duhet të përfshihen në dietë.

Faktorët janë të shumtë dhe ata janë të gjithë të ndryshëm, por të kujdesit shëndetësor duhet të marrë përparësi, dhe në këtë mënyrë të vijë për të rishikuar në mënyrë kritike pamjen e tyre dhe të zbulojnë ndryshimet e saj, arsyet e lidhura me këtë dhe të përpiqemi për të ndryshuar gjendjen për të mirë.

Lëkurë
Ju filluan të vëreni se lëkura e ka humbur butësi e saj dhe creaminess, ishte e thatë, i ngarkuar, shpesh me luspa. Rrudhat, e cila nuk pritet. Në bërryla, gjunjë, shpatulla të lëkurës u bë më e ngurtë dhe brutale, dhe ka të çara ose plagë të shëruar të gjatë.

Më shumë gjasa, trupi juaj i mungon vitamina A. Kjo është përgjegjëse për lëkurën dhe deficiti i saj ne "ndjehen të lëkurës."
Ju mund të përdorni të industrisë farmaceutike dhe është e gatshme për të blerë vitaminë A. Por, më e mirë për të ndryshuar menu e saj dhe të diversifikuar atë që të përfshijë ato ushqime që janë të pasura me këtë vitaminë. Ajo duhet të mbahet mend se është në ushqimet bimore të përfshira në formën e beta-carotene, dhe në këtë mënyrë për thithjen e saj më të mirë të yndyrna esenciale.

Për këtë arsye, karrota, e pasur në carotene, duhet të konsumohen me vajra bimore ose salcë kosi.

Shumica përmbajnë vitaminë A, mëlçisë cod naftës, mëlçisë (sidomos viçi), vaj, krem, qumësht e tërë, krem, të verdhat e vezëve.
Me produktet bimore të ligët në fruta të verdhë dhe të gjelbër dhe perimeve: karrota, pjeshkë, kungull, të egra u rrit, speca e ëmbël, buckthorn detit, bizele, majdanoz, etj
Doza e rekomanduar ditore e vitaminës A është:
- Të rriturit - 900 mg,
- Për gratë shtatzëna - 1.000 mg,
- Për fëmijë në gji - 1300 mg,
- Për fëmijët - 400-900 në varësi të gjinisë dhe moshës.

Me vitaminë A për lëkurë të shëndetshme duhet të përfshihen në dietë e ushqimeve të pasura me vitamina E, C, acid folik.


Qime
Në vend të kësaj, shndrit natyrore dhe silkiness, ju filluan të vëreni se flokët është e shurdhër, i brishtë, dhe sichutsya trarëve të mbetet fiston.
Pra, japin flokët tuaj që ju të kuptoni se çfarë nevojë urgjente për të ushqyer vitaminë E.
Ajo është gjetur në shumë ushqime, por kryesisht në vaj ulliri dhe gjalpë dhe mish, mëlçisë, qumësht, vezë, perime, lakër e grurit. Në një ushqim shtues që mund të gjenden në ushqime, në bazë të emërtimit - E306 (një përzierje e tocopherols), E307 (tocopheryl?), E308 (tocopheryl?) Dhe E309 (tocopheryl?).


Doza e rekomanduar ditore e vitaminës E është:
- Meshkujt - 10 IU,
- Femrat - 8 MO,
- Gratë shtatzëna dhe gratë - 10-15 IU
- Studentët - 7-8 IU
- Fëmijët parashkollorë - 6-7 IU
Foshnjat 3-4 IU

Për kujdesin e flokëve dhe ushqyesve të tjera thelbësore: vitamina B, C (acidi Askorbik), fosfor, dhe hekur.

Thonjtë
Thonjtë - krenaria juaj, por kohët e fundit ata kanë bërë shtresoj, thyejnë shpejt, por në rritje, në të kundërt, nuk ngutemi.
Ka zakonisht nuk është mangësi e plotë e një substance të vetme - një shenjë e mungesës së një kompleksi të elementeve gjurmë, vitamina B, C, dhe E, magnez, kalcium dhe të tjerët.

Ajo do të jetë e gabuar të thuhet se çdo vitaminë një apo element kimik në gjendje të ndikojë në një organ të veçantë. Ky proces është aq komplekse se ajo përfshin të gjitha substancat dhe përpjekjet e tyre të përbashkëta varet në shëndetin tonë. Humbja e flokeve, lëkurë të thatë që peels dhe probleme me thonjtë - lidhjet e një zinxhiri. Në thelb, këto simptoma ndodhin në të njëjtën kohë dhe qasje të trajtimit duhet tërësisht. Për më tepër, ushqyesve përgjegjëse për gjendjen normale të flokëve, lëkurës dhe thonjve në thelb e njëjtë.


Për të shmangur probleme të tilla, mjekët rekomandojnë përdorimin e përditshëm të paktën 500 gram fruta të ndryshme të freskëta dhe perime.
Ju mund të përdorni vitamina të cilat janë shitur në farmaci, dhe i cili tashmë ofron një numër të elementeve kimike drejtuar veprim. Ata kanë zgjedhur përbërjen optimale që ndërvepron mirë me elementet e tjera.
Ne jemi vetë mjeku dhe mund të bëj diagnozë, por më të mirë që do të shfaqen dhe të marrë ndihmë kompetente, siç mund të jetë rasti më i rëndë se vetëm mungesa e vitaminave.