Shkaqet e poshtër sëmundjes në trup


Ky artikull do të konsiderohet shkaqet e poshtër sëmundjes në trup.
Vitamina C është gjetur në fruta dhe perime të papërpunuara. Sepse njeriu mezi primitiv, hante ushqim kryesisht vegjetarian, mungesa e ndjenjë në të. Poshtër ishte i njohur tashmë për grekët e lashtë dhe romakët, përshkrimin e saj gjenden në shkrimet e Pliny. Zakonisht rreziku i poshtër gjatë transportit të gjatë në mungesë të frutave të freskëta dhe perimeve. Historianët e mjekësisë kanë vlerësuar se 1600-1800 i poshtër, i cili ndodh në anije në udhëtimet e largëta, vdiq rreth një milion detarëve. Ajo tejkaluar viktima në të gjitha betejat detare të kohës. Ajo u gjet se shumica vuante nga Ekipi i poshtër Britanike marinës dhe piratët. Detarë spanjisht, holandisht, gjermanisht dhe suedeze mezi vuajtur nga sëmundja. Anijet spanjisht dhe holandisht pajisur me fruta, gjermane dhe suedeze - lakër turshi. Produktet kryesore të dietë britanike ishin biskota, miell i bluar trash dhe mish i kripur.Incidenca e lartë e poshtër vërejtur në ushtrinë ruse gjatë Luftës së Parë Botërore, sëmundja masive gjatë Luftës së Dytë Botërore vërejtur në mesin e uritur rrethimit të popullsisë së Leningradit. Ditët kur njerëzit për muajt dhe vitet nedopoluchavshye nevojë për vitamina, vdiq i poshtër, për fat të mirë shkuar. Sot vështirë se mund të sjellë veten për të poshtër, nëse jeni të vërtetë provoni. Megjithatë sëmundjet vitaminë mangësi nuk janë aq të rralla. Uria dhe kequshqyerja për trupin, për fat të keq, të përhapur në botë sot. Në mesin e refugjatëve, e cila sot ka më shumë se 40 milion njerëz, shumë vuajnë nga sëmundjet e shkaktuara nga mungesa e vitaminave, duke përfshirë poshtër. Megjithatë hypovitaminosis gjenden jo vetëm në mesin e popullatës të prekur nga emergjenca. Futje e pamjaftueshme e notave vitaminës C kur zgjedhur siç duhet dietë, refuzimi i ushqimit, dietë paekuilibruar me rritjen e nevojës për vitamina.


Ka tre gradë e shkakut dhe ashpërsia e manifestimeve klinike të poshtër. Për pacientët në zgjeben shkallës së parë karakterizohet nga ankesat e lodhje, dobësi e muskujve, hidhërim e mishrat, tendenca e tyre për gjakderdhje. Poshtër dytë shkalla manifestohet me dhimbje të forta në këmbë nga hemorragji intramuskular. Pacientët nuk mund të ecin dhe kanë nevojë. Cyanotic qartë duke u bërë, fryrë, gjakderdhje, dhëmbët të lirshme. Ka nosebleeds. Ashpërsia poshtër tretë dhe shkaku. Gingiviti është karakteri i gangrenizuar, dhëmbët bien jashtë. Shihet rrallë stol përgjakshme, simptomat e pengimit zorrëve, hemoptysis. Gjendja e pacientëve mund të përshkruhet si tejet e rëndë, ajo shkaktoi gjakderdhje në organet e brendshme. Pacientët dobësuar kërkojnë kujdes të kujdesshëm dhe trajtim që përfshin përdorimin e kujdesit emergjent. Bashkimi me infeksion bakterial në këtë fazë të sëmundjes mund të jetë fatale.


Trajtim shkakton shkallë të poshtër dytë dhe të tretë për shkak të pranisë së komplikimeve që kërkojnë kujdes emergjent të mbajtur në një spital. Terapi specifike është përdorimi i acidit askorbik në doza të larta, tani tejkalon kërkesat e përditshme të individëve të shëndetshëm. Për trajtimin e Gingiviti ngarkuar shumta shpëlarje të gojës 3% zgjidhjen e peroksid hidrogjeni, një infuzion të fortë të zierje çajit të gjelbër e ftua, hirit mal. Për të rivendosur lëvizjen e përbashkët gjatë rimëkëmbjes ngarkuar fizioterapi ndryshme, masazh, terapi stërvitje. Parandalimi i poshtër është vazhdimisht në plotësimin e nevojave të organizmit në acid Askorbik, zbulimin e hershëm dhe trajtimin e hypovitaminosis C. Ajo duhet të kihet parasysh se nevoja për vitaminë C rritjen e sëmundjeve infektive, shtatzënisë, laktacionit, puna e rëndë fizike, situata stresues. Në periudhën e zyyazykay-pranverës, kur përmbajtja e vitaminës C në ushqime është i ulët, ne rekomandojmë përdorimin e acidit Askorbik sintetike.