Më të dobishme vitamina dhëmbët


Në trup, vitamina janë katalizatorët e të gjitha proceseve të jetës dhe jo trupi celular, procesi i saj biokimike nuk mund të bëjë pa vitamina.
Në rastin kur ka një trup, mungesa e vitaminave mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme, të cilat janë të shoqëruara zakonisht me një problem me thonjtë, flokët fillojnë të bien jashtë, ose të bëhet i brishtë, dhe personi ka nervozizëm dhe pagjumësi ndodhin.
Prekur veçanërisht nga mungesa e vitaminave dhëmbëve, sepse mungesa e vitaminës C, ekzemë fillon të zhvillohet, e cila çon jo vetëm në shfaqjen e ulçerës deje që nuk të shëruar plagët në të gjithë trupin e tij, por dhëmbët për shkak të sëmundjes çamçakëz, fle plotësisht.


Megjithatë, vitaminat më thelbësore janë vitamina A, B dhe C kanë stimuluar rritjen dhe zhvillimin e dhëmbëve, kockave dhe është thelbësore për kornea.
Zakonisht, vitaminat më thelbësore për dhëmbët tuaj janë në raspberries, spinaq, kajsi, karrota, majdanoz, kungull, mëlçi viçi, mëlçisë peshk dhe vezë e verdhë veze.
Duhet të theksohet se më duhet vitaminë për dhëmbë është vitaminë D, pa asnjë ind lidhës është formuar, ajo është e përfshirë në formimin e kërc, kockave, dhe është përgjegjës për dhëmbët.

Vitamina D është formuar në lëkurën e trupit, kur të ekspozuar ndaj rrezeve ultravjollcë atë, dhe ata vijnë në trupin tonë me produkte të tilla si vaj cod mëlçisë, mëlçisë, vezë, peshk.

Për dhëmbët Vitaminat e nevojshme për ta ata gjithmonë do të tingëllojë mirë, të jetë një burim i krenarisë dhe estetike kënaqësi jo vetëm për ju, por për të tjerët.
Gjëja kryesore është se vitamina për dhëmbët tuaj, t'i bëjë ata jo vetëm e bukur dhe të shëndetshme, por edhe në sajë të tyre trupi është shumë më e qartë dhe nuk japin dështimet.

Në këtë rast, kur trupi ka vitamina të nevojshme për dhëmbët tuaj, ata filluan të zhvillojnë kariesin, sëmundjen periodontale dhe fenomeneve të tjera patologjike, duke çuar në sistemin kardiovaskular dhe ndërpreu traktin gastrointestinal.
Për shkak se vitamina dhëmbët kanë nevojë për të përmirësuar proceset metabolike në indet e dhëmbëve, dhe përveç vitamina të forcuar mishrat dhe smalt, sidomos në fëmijëri, kur dhëmbët janë formuar origjinale dhe nuk të lejohet për të rritur pacientëve dhëmbët qëllimisht.

Më e dobishme vitamina dhëmbët janë vitamina komplekse, Calcinova, ajo përmban vitaminë A, si ne e dimë se është i përfshirë në proceset metabolike dhe me Dyfitsyt mund të zhvillojnë sëmundje periodontale, dhëmbët do të tundur dhe mbuluar me lulëzim të bardhë, dhe pastaj të fillojnë të bien.

Gjithashtu kjo përgatitje përmban vitaminë D, ajo përmirëson kalciumit dhe fosforit metabolizmin dhe në mënyrë të konsiderueshme e forcon smaltin e dhëmbëve.
Përveç kaltsenove përmban vitaminë C, B-6 dhe ata kontribuojnë në strukturën e mbështetjes së dhe mishrat e dhëmbëve dhe të bëjë dhëmbët e bardhë.
Vitaminat për dhëmbë të luajë një rol të veçantë në formimin e smalt dhëmbit dhe në rast se ata nuk ishin të mjaftueshme, smalt fillon të dobësohet, ka gurit, sëmundjet periodontale dhe prishjen e dhëmbëve ndodh dhe sëmundjeve të tjera të dhëmbëve. Mikrobet që zhvillojnë në dhëmbë të dëmtuara kryera nga gjak dhe prish sistemin e zemrës dhe trurit.


Shumë njerëz nënvlerësojnë rolin e vitaminave të dhëmbëve dhe besoj se dhëmbët një herë formuar, kështu që ata do të shërbejnë kohë të mjaftueshme, por harrojmë se në dhëmbë dhe përreth hapësirës okolozubnom proceset biokimike që ndodhin të cilat kërkojnë praninë e vazhdueshme të vitaminave, mineraleve, enzimat dhe të tjerët të nevojshme për jetën e produktit.
Megjithatë, ajo duhet të jetë replenished vazhdimisht duke ngrënë ushqime si perime, fruta dhe më e rëndësishmja gjithmonë të hani mollë, tranguj, karrota, panxhar, domate dhe produkte të tjera. Mos harroni peshk yndyror, e cila përmban sasi të mëdha të acideve yndyrore esenciale të tilla si Omega, dhe vitaminë D, pa dhëmbët do të zhduket.

Dhëmbët përkeqësohet pa vitamina, dhe në këtë rast nga goja e një erë të pakëndshme, freskuese personi merr mjete të posaçme dhe mendon se e zgjidh problemin pa menduar për shkaqet e vërteta të këtij fenomeni.

Me një mungesë e vitaminave për dhëmbët e njeriut fillojnë të prishen dhe të dëmtojë dhëmbët tuaj, ata së pari ritëm, i përflakur, rrjedh gjak personi ka probleme me përtypet dhe të hahet ndërprerë traktin gastrointestinal.
Me një mungesë të vitaminës B-6 dhe vitaminë C fillon për të zhvilluar sëmundje çamçakëz apo gingivitin, duke shkelur integritetin e lidhjes dhe të fillojnë skuqje çamçakëz dhëmbëve, ënjtje, gjakderdhje dhe madje edhe ulcerat mund të shfaqen.

Pa vitamina për dhëmbët sëmundjeve të dhëmbëve në bazë të zhvillimit të nefropati, diabeti, tuberkulozi dhe reumatizmi.
Në rastin kur organi i mungon vitaminë C, kanë filluar të vuajnë dhëmbët dhe në gojë mund të zhvillojnë kërpudhat maja Candida nga drozhzhepodobnoho dhe kjo është kryesisht në fëmijët me dëmtime në të cilat ushqime përmbajnë vitamina, duke çuar në ndërprerjen e të gjithë microflora gojë gojës dhe sëmundje çamçakëz dhe ndodh në të gjithë mukozën orale.

Me mungesën e vitaminave dhe të zhvillojnë kariesit të dhëmbëve në këtë sëmundje është zbutjen e indeve të dhëmbëve vështirë dhe shkatërrimin e tyre të mëvonshëm. Ky është një proces mjaft i gjatë dhe duhet të marrin masa për të rivendosur dhëmbëve dhe kariesit largimin duke marrë vitamina në sasi të mjaftueshme për të deri imunitetit dhe rritjen e rezistencës.
Të dhëmbëve lënduar, dhe për të marrë vitamina të mjaftueshme, duhet të hani ushqime që përmbajnë vitamina C, A, B, dhe minerale.