Ushqime të pasura me vitaminë D


Shumë njerëz me moshë kanë filluar të ankohen për dhimbje të përbashkët, duke fajësuar rreth depozitat kripës në trup. Megjithatë, ajo mund të jetë e kripës, dhe mungesa e në trupin e vitaminës D. Në brezin e ri, është gjithashtu një mungesë të madhe dhe ka nevojë për vitaminë D. Në të vërtetë, një trup në rritje më të pambrojtur. Me rritjen e kockave, muskujt kanë nevojë për kalcium, fosfor, magnez dhe vitamina sidomos.
Ushqime të pasura me vitaminë D mund të mos gjenden në të gjitha perimet e zakonshme, fruta, bukë, produkte miell. Burimi kryesor i vitaminës D, veza është mjaft e verdhë veze veze të papërpunuara, produktet e qumështit (djathë, djathë, qumësht i thartuar pjekur, kos, salcë kosi), vaj gjalpë, produktet e detit, mëlçisë peshk. Sasi të mëdha të vitaminës D gjendet në shojzë e Atlantikut Verior, mëlçisë cod, harengë, ton, skumbri, skumbri. Një burim i vitaminave - është dielli dhe ajri i freskët. Rrezet ultravjollcë në mëngjes janë në gjendje për të mbushur trupin tonë me vitaminë D. Nëse një organ i ri vitaminë D mjaftueshme, ai ka një ndikim negativ në zhvillimin e saj. Mungesa e vitaminës shkakton dobësimin e indeve nervore në të ardhmen mund të çojë në sklerozë të shumëfishtë. Multiple skleroza - një sëmundje që ndodh në mes të moshës 20 dhe 40 vjeç, është praktikisht e pamundur për të trajtuar. Por banorët e tropikët, bathed gjithmonë në rrezet e diellit, sklerozë të shumëfishtë nuk sëmuren. Njerëzit tropikët rrezet ultravjollcë siguruar në mënyrë të mjaftueshme në lëkurë sintetizohet tyre vitaminë D.


Funksioni kryesor i vitaminës D është për të përmirësuar thithjen e kalciumit nga organizmi. Vitamina A ka një efekt pozitiv mbi koagulimit të gjakut, dhe normalizes rritjen e indeve të eshtrave, funksionin e zemrës, rregullon sistemin nervor, ndihmon për të kuruar sëmundje shumë sy, artrit, rakit. Megjithatë, vitaminë D nuk është kuptuar plotësisht, dhe të them saktësisht se çfarë ajo ka nevojë trupi i ri i vështirë.

Rregullat shembullore janë si më poshtë:
- të moshës së mesme dhe të vjetër - 300 IU;
- të rriturit - deri në 600 IU;
- gratë shtatzëna gji - 700 IU;

- të rinjtë nga 12-14rokiv - 600 IU;
- Fëmijët 5 deri 14 vjet dhe më të vjetër - 500 IU;
- sapolindur peshon më pak se 2500 gram - 1400 IU;
- Foshnjave të porsalindura e peshës normale - 700 IU.

Nëse një person nuk ka si qumësht dhe produktet e qumështit, ajo duhet të kuptohet se kalciumi është i nevojshëm për kockat. Dendësia dhe forca e kockave është e humbur në mungesë të kalciumit. Ushqime që përmbajnë vitaminë D dhe kalcium, thelbësore për ju dhe fëmijët tuaj. Ajo duhet të detyrojë veten për të ngrënë pak qumësht, djathë, djathë, produktet e peshkut dhe në çdo rast jo për të ruajtur në ushqim. Mundohuni të pini të paktën një gotë qumësht ose kos në ditë.

Produkt - tofu përmban edhe kalcium të mjaftueshme, vitaminë D, fosfor dhe të gjitha elementet e nevojshme që forcojnë kockat.
Vitamina D është në sardelet, fasule të pjekura, salmon, brokoli, perimet me gjethe jeshile, spinaq, lakër dhe më shumë.
Ushqime që përmbajnë një shumë të kalciumit, nuk i japin një rezultat pozitiv, jo forcimin e kockave dhe indeve, nëse ata janë të pasura me vitaminë D. Pa këtë vitaminë, kalcium trupi juaj nuk do të asimilohet. Karkaleca, salmon sardele, duhet të përfshihen në dietë. Blerë qumësht të fortifikuar dhe lëng portokalli.

Vitamina D shtojcave janë në të tilla si D3 (1000 IU në ditë). Marrë shtesa të vitaminës duhet të jetë i mjaftueshëm për të shmangur thyerje dhe trauma të ndryshme. Shto sallatë dietë lakër, sallatë me spinaq, chard.

Pse nuk gatuaj një shumëllojshmëri të pjatave pa majonezë, dhe salcë kosi. Në krem ​​përmban vitaminë D, dhe kjo është e kombinuar shumë mirë me shumë produkte. Nëse ju nuk shijoni djathë në formën e tij të pastër, është e mundur për të bërë puding ose pancakes. Pancakes me djathë dhe rrush të thatë - një dekoratë të madhe tavolinë, cheesecakes me salcë kosi, gjithashtu mjaft të shijshme. Kefir është e përshtatshme për pjatë pranverë të quajtur "hash". Dhe kjo është mjaft shumë e përbërësve të dobishme që përmbajnë një shumë të pasura me vitamina të nevojshme për trupin tuaj. Çfarë duhet të thënë në lidhje me prodhimet e detit. Ju nuk mund të raft trurin e tyre në kërkim të vitaminës D. harengë nën një pallto lesh, salads, midhje, sushi, sanduiçe me salmon dhe havjar, një varg të kuzhinës kineze, kuzhina japoneze, nga burgers peshk, peshk të thata, karkaleca, kallamar, midhje, oysters, etj . Pra, të marrë të paktën i njohur për të gjithë, sallatë festive "Mimosa". Kjo sallatë vizituar çdo apartament, ajo është pjesë e sardelet, dhe sardelet përmbajnë vitaminë D. Ushqime të pasura me vitaminë D është në çdo shtëpi, shumë prej tyre në dyqane, vetëm për të duhet kompozoj dietën tuaj. Nëse ju paguani vëmendje të djathë, nuk është sekret se ajo është pothuajse gjithmonë një pjesë integrale e të gjitha pica tuaj të preferuar. Nëse zayazykaty apo përgatisin pica e tyre me ushqim deti dhe shtoni djathë, këtë gjellë do të jetë e paharrueshme. Djathi është një pjesë integrale e shumë salads, për shembull të tilla si - "Royal". Kjo sallatë përbëhet nga vezëve trembem, turshi, qepë dhe djathë. Këto salads janë të pasura me vitaminë D. Kush, lutuni them, vidyazykatsya e mbushur pike pjekur apo skumbri. Ka shumë receta për enët peshk. Që nga peshku mund të bëjë një dekoratë festive tryezë. Edhe njerëzit të shpejtë janë të lejuar për të ngrënë peshk, kjo e shijshme dhe e dobishme. Të gjitha ushqimet e peshkut të pasura në vitaminë D. peshku mund të steamed, të thata, vlim, shtoni kripë, v'yalyty. Që nga kohët e lashta, peshku është mishi i dytë, ajo lehtë mund të zëvendësohet enët e mishit. Çfarë pushime pa peshk i kuq? Siç është shpesh mënyra kemi ardhur për të peshkut shpëtimit të konservuar. Sidomos përshtatshëm peshk erë qasje, kur nuk ka mundësi për të gatuar. Ngrënë ushqim të konservuar - dhe plot vitaminë D pasuruar. Edhe pas të gjitha llojet e dieta, me të vërtetë të pasuruar trupin tuaj me vitamina esenciale.